Data modyfikacji:

V.C. Andrews. Książki o mrocznych tajemnicach

Uwielbiasz odkrywać najbardziej skrywane tajemnice? Lubisz czytać o relacjach między ludźmi – w tym o tych zakazanych? A może po prostu uwielbiasz się bać (w kontrolowany sposób)? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi: „tak”, koniecznie musisz sięgnąć po książki Virginii Cleo Andrews, znanej również jako V.C. Andrews. Sięgnij po którąś pozycję z naszego zestawienia i… baw się dobrze przez długie godziny.

książki

V.C. Andrews: książki o rodzinie Dollangangerów

Tę wyjątkową, pięciotomową sagę otwiera najbardziej znana powieść autorki, czyli „Kwiaty na poddaszu”. To niezwykła historia o rodzinie, której wielkie szczęście przerwała olbrzymia tragedia. W jej wyniku czwórka dzieci trafia pod opiekę babci, o której ostatnie, co można by powiedzieć, to „czuła”. Jasnowłose rodzeństwo spędza całe lata na poddaszu, uświadamiając sobie, że szanse na powrót do normalnego życia maleją z każdym dniem.

Oczywiście „Kwiaty na poddaszu” to tylko początek historii napisanej przez V.C. Andrews. Książki, w których możesz śledzić losy bohaterów, to kolejno:

  • „Kwiaty na poddaszu”,
  • „Płatki na wietrze”,
  • „A jeśli ciernie…”,
  • „Kto wiatr sieje…”,
  • „Ogród cieni”.

Virginia Andrews i seria Pamiętnik Christophera

Jeśli po lekturze serii o rodzinie Dollangangerów stęsknisz się za ulubionymi bohaterami, możesz do nich wrócić… ale tylko w pewnym sensie. Virginia C. Andrews napisała również trzytomowy „Pamiętnik Christophera”, w którym wracają stare wspomnienia związane z przetrzymywanymi na poddaszu dziećmi. Wszystko za sprawą siedemnastolatki, która odkrywa tajemniczy zeszyt i okazuje się, że jest spokrewniona z jego autorem.

Pierwsza pozycja z sagi to „Tajemnica Foxworth Hall”, kolejne to „Duchy Dollangangerów” oraz „Tajemniczy brat”.

Seria o rodzinie Casteel

Kolejna, pięciotomowa saga rodzinna – Virginia Andrews opisała w niej burzliwe losy rodziny Casteel. Pierwszy tom („Rodzina Casteel”) opowiada głównie o Heaven Leigh Casteel – pięknej i bystrej dziewczynie, na co dzień ciężko doświadczanej przez los, która jednak na przekór wszystkiemu potrafi marzyć i planować. Niestety, koleje losu nie pozwalają jej gonić za lepszym życiem.

Książki z serii o wyjątkowej rodzinie Casteel to:

  • „Rodzina Casteel”,
  • „Mroczny Anioł”,
  • „Upadłe serca”,
  • „Bramy raju”,
  • „W matni marzeń”.

V.C. Andrews: książki o rodzinie Landry

Wyraźnie widać już, dlaczego Virginia C. Andrews nazywana była królową rodzinnych serii. Kolejna z nich opowiada losy rodziny Landry. Historia zaczyna się tomem „Ruby”, w którym czytelnik może zapoznać się z losami Ruby Landry. Dziewczyna po śmierci ukochanej babci postanawia znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących ją życiowych pytań i znaleźć ojca. Okazuje się jednak, że pobyt w jego ekskluzywnej rezydencji wcale nie będzie należał do przyjemnych – na dziewczynę czeka ogromne niebezpieczeństwo.

Kolejne pozycje z tej dość krótkiej serii to „Perła we mgle” oraz „Cały ten blichtr”.

Seria Virginii C. Andrews o rodzinie Cutler

Jeśli nie zmęczyły cię jeszcze wielotomowe opowieści rodzinne albo wręcz masz ochotę na więcej – sięgnij po serię o rodzinie Cutler.

Zestawienie otwiera tom o tytule „W rękach losu”, w którym autorka w błyskotliwy, wciągający sposób opisuje perypetie nastoletniej dziewczyny o imieniu Dawn. Na pewnym etapie nastolatka ma wrażenie, że jej życie zakłada się układać – wtedy spada na nią śmierć matki, a długo chronione tajemnice rodzinne wychodzą na światło dnia. Dawn musi ponownie poukładać swoje życie, co – jak łatwo się domyślić, wcale nie będzie proste.

Po lekturze „W rękach losu” warto oczywiście sięgnąć po kolejne pozycje z serii spod pióra V.C. Andrews. Książki te to kolejno: „Sekrety poranka”, „Dziecko grzechu”, „Nocne szepty” i „Czarna godzina”.

Seria o rodzinie Hudson

„Na imię mi Rain” – oto tytuł książki, która otwiera serię o skomplikowanej rodzinie Hudson i jej sekretach. To barwna opowieść o kilkunastoletniej dziewczynie o imieniu Rain, mieszkającej w nieciekawej dzielnicy Waszyngtonu. Pewnego dnia nastolatka zupełnie nieoczekiwanie odkrywa wielką, rodzinną tajemnicę, co otworzy przed nią nowe szanse, ale też przynosi niebezpieczeństwo.

To porywająca opowieść o wrażliwej dziewczynie, która z dnia na dzień musi stać się pewną siebie i swoich decyzji kobietą. Niestety, nie wszystko, co postanowi, wyjdzie jej ostatecznie na dobre.

Jeśli wciągną cię losy Rain, koniecznie sprawdź, co później stanie się z jej życiem. Dowiesz się tego w książkach: „Uderzenie gromu”, „W oku cyklonu”, a potem w „W blasku tęczy”.

Virginia C. Andrews i książki poza seriami

Warto wiedzieć, że autorka napisała także historię nienależącą do żadnej serii – tytuł tej książki to „Moja słodka Audrina”. To opowieść o rodzinie, która zdaje się być szczęśliwa i mieć wszystko. Gdy jednak przyjrzysz się bohaterom bliżej, okaże się, że w samym jej środku funkcjonuje nieszczęśliwa Audrina, która żyje w cieniu zmarłej siostry, oraz równie nieszczęśliwi rodzice, którzy nie chcą opowiadać o rodzinnej tragedii. Naturalnie pojawia się pytanie – dlaczego siostra Audriny nie żyje?

Virginia C. Andrews: biografia

Virginia Cleo Andrews urodziła się 6 czerwca 1923. Spod jej pióra wyszły książki, które dosłownie porywały publiczność – do tego stopnia, że po jej śmierci poproszono innego autora, aby dokończył rozpoczęte przez nią sagi.

Specjalnością V. C. Andrews były horrory oraz sagi o skomplikowanych, niezwykle trudnych relacjach rodzinnych. Jej nazwisko najbardziej kojarzone jest z powieści „Kwiaty na poddaszu”, ale napisała o wiele więcej książek – dokładnie trzydzieści cztery. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na inne języki.

Virginia Andrews zmarła w wieku 63 lat na raka piersi. Dokładna data jej odejścia to 19 grudnia 1986 roku.