Data modyfikacji:

Wanna dla seniora - jaką wannę dla seniora wybrać?

Łazienka jest potrzebna każdemu bez względu na wiek. Niestety, osoby starsze mogą mieć problem z korzystaniem z niej. Wynika to z faktu, że seniorzy nie są tak sprawni, jak młodsi. Z wiekiem jest im ciężej wykonywać pewne czynności. Mimo że są przyzwyczajeni do korzystania z wanny, mogą z trudem do niej wchodzić. Jak więc poradzić sobie z problem przystosowania wanny do osób starszych? Jaka powinna być wanna dla seniora? Zapraszamy do poniższego poradnika, gdzie postaramy się rzeczowo odpowiedź na te oraz inne pytania.

wanna

Jaką wannę dla seniora wybrać?

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że seniorzy powinny zrezygnować z wanny na poczet prysznica. Niemniej jednak istnieją sposoby, dzięki którym osoby starszy mogą kąpać się bez ograniczeń, właśnie w wannach. Odpowiedzią na ich potrzeby są niskie wanny dla seniorów, których idea polega na tym, że krawędzie są niżej niż w tradycyjnej wannie. Dzięki temu dostęp do niej jest prostszy i wygodniejszy, a co najważniejsze - bezpieczny. Jest jednak jedna rzecz, którą należy mieć na uwadze. W niższych wannach istnieje ryzyko rozchlapania wody. Dlatego też warto byłoby zamontować parawan nawannowy, który załatwi problem. Na uwagę zasługują również wanny z drzwiczkami.

Producent zapewnia, że ten rodzaj wanny zagwarantuje wygodę i komfort podczas codziennych kąpieli. Ponadto produkt został wykonany z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu utrzymanie czystości będzie prostsze niż dotychczas. Drzwiczki są szczelne oraz wygodne. Znajdują się w bocznej ścianie, co sprawia, że wyjście i wejście do wanny jest niezwykle proste i spełnia oczekiwania seniorów. Warto wybierać te produkty, które posiadają w zestawie siedzisko. Jeśli jednak zainteresuje nas propozycja, w której go zabraknie, to nie problem. Taboret, siedzisko lub ławeczkę można dokupić osobno, dopasowując je tymczasem do własnych, indywidualnych potrzeb.

Jaka powinna być wanna dla seniora?

Przy wyborze wanny dla seniora powinniśmy wziąć pod uwagę stopień jego niepełnosprawności. Odpowiedź na pytanie, na ile osoba starsza jest sprawna, to klucz, którym musimy się kierować, udając się do sklepu.

Czy niska wanna dla seniora spełni w 100% jego oczekiwania? Być może warto wziąć pod uwagę zakup wanny z drzwiczkami? Jedno jest pewne, jeśli wanna dla seniora będzie wyposażona w elementy antypoślizgowe oraz drzwi i siedzisko, pomoże ona w samodzielnym wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Jeśli ciężko jest nam podjąć decyzję, pamiętajmy, że wanna powinna być nie tylko estetyczna, ale i ergonomiczna. Znaczna część seniorów doceni zapewne natrysk w pozycji siedzącej. O czym pamiętać? O tym, że optymalna wysokość siedziska wynosi około czterdziestu pięciu centymetrów. To wysokość, z której senior wstanie bez zbędnego wysiłku i problemu. Bardzo prawdopodobne, że samo obniżenie wanny o kilka lub kilkanaście centymetrów nie załatwi sprawy. Może się bowiem okazać, że potrzebny będzie dodatkowy element w postaci wodoszczelnych drzwi. To świetna alternatywa dla niskiej wanny. Próg ma w niej około dwudziestu centymetrów, co znacznie wpływa na komfort korzystania z tego rozwiązania. Co ciekawe, produkty tego typu posiadają tradycyjną głębokość. Można również dokupić zestaw z hydromasażem, co w połączeniu z kąpielą solankową lub ziołową podniesie standard kąpieli.

Zalety wanny dla seniora

Wybór wanny z drzwiczkami to połączenie praktyczności z uniwersalnością. Decydując się na to rozwiązanie, łączymy w sobie wiele korzyści. Kupując parawan nawannowy, zapewniamy seniorowi możliwość długiej kąpieli, w tym również leczniczej, z możliwością wykorzystania profesjonalnych, medycznych i ziołowych specyfików. Ponadto wanna jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Brodzik prysznica zwiększa ryzyko powstawania kamienia, co zazwyczaj jest widoczne przy półokrągłych drzwiach w kabinie. W wannie nie ma miejsca na brud i osadzanie się trudnego do usunięcia kamienia, dlatego jest ona zdecydowanie bardziej sterylna. Częstsze szorowanie prysznica i brodzika może być dla seniora nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli osoba ta mieszka sama i nie może liczyć na pomoc osób trzecich. W tym przypadku warto wybrać wannę z powłoką chroniącą przez osadzaniem się bakterii. Dzięki temu nie będzie ona wymagała częstego mycia.

Akcesoria ułatwiające kąpiel osobie starszej

Zakup dopasowanej do potrzeb seniora wanny to jedno. Druga kwestia to dobór odpowiednich akcesoriów, które ułatwią toaletą osobom starszym. W sklepach dostępny jest bogaty asortyment akcesoriów ułatwiających kąpiel ludziom w podeszłym wieku. W tej kategorii znajdują się uchwyty do wanny ze stopniem, które są wykonane ze stali nierdzewnej.

Osoby mające problem z podnoszeniem się, z łatwością poradzą sobie z wyzwaniem, jakim jest kąpiel. Materiał, z jakiego są wykonane uchwyty, nie rdzewieje nawet po kontakcie z silnymi detergentami. Brak sił czy okres rekonwalescencji nie musi wcale oznaczać, że będziemy skazani na kąpiel w ciężkich warunkach. Dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, producenci sprzętu medycznego proponują ławki do wanny dla seniora. W tym przypadku ryzyko upadku jest całkowicie wyeliminowane. Produkt taki to stabilna konstrukcja z wytrzymałego materiału. Nie zapominajmy o tym, że wanna dla seniora w połączeniu z idealnie dobranymi przyrządami do mycia to łazienka spełniająca oczekiwania każdej osoby starszej. A bezpieczna kąpiel w komfortowych warunkach to podstawa, która powinna być zapewniona każdemu bez względu na wiek.

Autor: Joanna Szaj