Data modyfikacji:

Czy wygłuszenie maski się opłaca?

Każdy samochód poruszający się po drogach musi spełnić restrykcyjne zasady związane z poziomem hałasu zewnętrznego, który generuje. Choć maksymalny poziom hałasu w przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym wynosi 96 dB, to jednak samochody osiągające ten dozwolony poziom hałasu mogą naprawdę uprzykrzyć życie wszystkim osobom wewnątrz kabiny. Jak zwiększyć komfort jazdy? Oczywiście przez wygłuszenie maski.

wygłuszenie maski

Wygłuszenie maski silnika: czy warto?

Komfort i wygoda prowadzenia samochodu to jeden z decydujących czynników wpływających na jazdę i obsługę pojazdu. Bez względu na to, czy jeździmy na krótki przejażdżki po centrum miasta, czy wybieramy się na dalekobieżną podróż, hałas z zewnątrz i odgłos pracującego silnika wpływa na nasze rozdrażnienie, a w skrajnych przypadkach zwiększa nasz stres podczas jazdy.

I choć silniki montowane w nowoczesnych pojazdach są bardzo ciche, to jednak wraz z wiekiem i przebytymi tysiącami kilometrów staje się coraz bardziej słyszalny. Wygłuszenie maski pozwala nam na dłuższe utrzymanie komfortu z cichej jazdy.

Jak wykonać wygłuszenie maski?

Samodzielne wykonanie wygłuszenia maski samochodu jest jak najbardziej możliwe do wykonania, choć wymaga to od osoby wykonującej to zadanie sporego doświadczenia i umiejętności.

Od czego należy zacząć wygłuszanie maski? Przede wszystkim od demontażu starego, fabrycznie wykonanego wygłuszenia, które z reguły trzyma się na specjalnych plastikowych zaczepach.

Gdy stare wygłuszenie zostało zdemontowane, czas na wyklejanie matami wewnętrznej części blachy. Przed tym zadaniem jednak dokładnie odtłuśćmy powierzchnię maski i umyjmy ją za pomocą środków takich jak benzyna ekstrakcyjna. Za pomocą kleju przytwierdźmy precyzyjnie dociętą matę do maski, co zapewni nam trwałość tej konstrukcji i zminimalizuje ryzyko odklejenia się w trakcie użytkowania.

Co dalej? Materiał wygłuszający. W naszym wypadku najlepiej jest wykorzystać piankę trudnopalną. Cała mata powinna być dokładnie wyklejona taką pianką, co skutecznie wycisza pracę silnika. Pianka poliuretanowa to jeden z najlepszych materiałów wygłuszających, choć z powodzeniem wykorzystuje się również takie materiały, jak mata bitumiczna, mata filcowa czy taśma dekarska.

Sprawdź nasz ranking odtwarzaczy samochodowych

Jakie korzyści wynikają z wygłuszenia maski?

Osoby, które jeżdżą samochodami wyposażonymi w relatywnie wiekowe silniki wysokoprężne, z pewnością docenią ideę wyciszenia maski samochodu. Dzięki temu ich komfort podczas jazdy zdecydowanie się zwiększy, a jednostajny, irytujący na dłuższą metę dźwięk silnika nie będzie nas dezorientował i wprawiał w rozdrażnienie.

Najlepsze efekty wygłuszenia maski samochodu słychać podczas długotrwałej, szybkiej jazdy po autostradzie czy drodze ekspresowej, gdzie samochód porusza się z dużą, stałą prędkością. Jeśli często jeździmy takimi drogami, wygłuszenie maski samochodu z pewnością wpłynie na naszą wygodę i pozwoli nam na prowadzenie spokojnych rozmów wewnątrz kabiny pojazdu.

Jaka jest główna korzyść wyciszenia maski samochodu? Przede wszystkim realne zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez silnik nawet o cztery decybele, co stanowi naprawdę imponujący wynik.

Czy jest jakaś wada tego rozwiązania? Zwiększona waga samochodu. Samochód po wyciszeniu staje się cięższy o 30 do nawet 80 kilogramów, w zależności od materiałów wykorzystanych do wygłuszania. To z kolei ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa podczas standardowej eksploatacji pojazdu.

Wygłuszenie maski samochodu – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących wyciszenie maski samochodu. Warto mieć świadomość, że wygłuszanie maski to pracochłonny i relatywnie trudny proces, z którym z pewnością poradzą sobie osoby zaznajomione z tego typu zadaniami. Jeśli podchodzimy do tego lekceważąco, próba wyciszenia maski może zakończyć się niechcianymi usterkami czy niepoprawnie wykonanym wyciszeniem.

Zawsze możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który wyciszenie maski samochodu wykona w cenie od 1000 do 2000 złotych w zależności od marki i modelu samochodu.

Autor: Norbert Rukowski