Data publikacji:

Zaparowane okna w domu – co to oznacza? Sposoby na zaparowane okna w domu

 Budzisz się, odsłaniasz zasłony, a okna w całości pokryte są parą? Zaparowane, mokre okna w domu to typowa przypadłość. Objawia się najczęściej jesienią, gdy zaczynają się pierwsze chłodne dni. Ciągłe wycieranie wody z okien to rozwiązanie na krótką metę: ważniejsze jest wyeliminowanie przyczyn, nie objawów. Co oznaczają zaparowane okna w domu i jak sobie z tym poradzić?
zaparowane okna

Zaparowane okna w domu – przyczyna

Dla wielu osób zaparowane okna w domu są tak powszechnym zjawiskiem, że nie wyobrażają sobie innego scenariusza rozpoczęcia sezonu jesienno-zimowego. Inni natomiast próbują wyeliminować problem, podwyższając temperaturę w pomieszczeniu, co nie zawsze ma sens. Jaka jest jednak przyczyna zbierania się pary wodnej na oknach

 Do kondensacji pary wodnej dochodzi w momencie, gdy wilgotne powietrze w pokoju zostanie podgrzane. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem a szybą okienną, będącą najzimniejszą powierzchnią w pokoju, doprowadzi do skroplenia się pary wodnej. Może do tego dochodzić także w łazience podczas kąpieli czy w kuchni podczas gotowania. W obu przypadkach mamy do czynienia z dużą ilością wilgoci, którą trudno odprowadzić na bieżąco.
Gdy połączymy te dwa elementy, czyli wysoką wilgotność powietrza oraz niewydajną wentylację, mamy przepis na zaparowane okna. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której to właśnie okna są najzimniejszą przegrodą, a różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku jest znaczna.

Kontroluj wilgoć w pomieszczeniu

Walkę z zaparowanymi oknami warto rozpocząć od kontroli wilgotności w pomieszczeniu. Do jej pomiaru można użyć prostego higrometru lub elektronicznej stacji pogodowej. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach mieści się w zakresie od 40 do 60%. Co zrobić, gdy wilgotność jest zbyt duża?

Podstawą jest oczywiście regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza podczas gotowania oraz przed snem. W dobrze wykonanym budynku utrzymanie prawidłowej wilgotności nie powinno być problemem. W okresie grzewczym wilgotność spada, dlatego wiele osób sądzi, że receptą na zapobieganie parowania okien jest podniesienie temperatury w pokoju. To jednak odpowiednia wentylacja powinna dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności.
Jak obniżyć wilgotność w pomieszczeniu? Jednym z najtańszych rozwiązań jest umieszczenie w nim pochłaniacza wilgoci. To niewielka saszetka z chłonnym silikatem, który wyłapuje wilgoć z powietrza, następnie skrapla ją do zbiorniczka. To jednak mało wydajny system, dlatego w mocno zawilgoconych pomieszczeniach niezbędny będzie elektryczny osuszacz.

Należy przy tym znaleźć przyczynę wysokiej wilgotności. Może to być niesprawna wentylacja, zbyt duża szczelność okien, nieprawidłowo wykonane przegrody itd. Czasem wilgoć może dostawać się do pomieszczeń kapilarnie z fundamentów lub przeciekać źle osadzoną stolarką.

Sprawdź stan wentylacji

Skuteczna wentylacja w pomieszczeniu jest niezbędna, by wyprowadzić z pomieszczeń wilgotne, nieświeże powietrza. Zbyt duża prowadzi nie tylko do parowania okien, ale i zużycia urządzeń elektronicznych. Przyczynia się też do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów: pleśni, grzybów czy bakterii. Upewnij się więc, że wszystkie kanały oraz kratki wentylacyjne są drożne, a mechaniczne wentylatory działają prawidłowo.

Uwaga! Takiego wentylatora nie można montować w budynku wielorodzinnym, czyli np. w bloku, gdyż może to zaburzyć wentylację innych mieszkań. Czasem za nieodpowiednią wentylację winę ponoszą nie tyle kanały wywiewne, co źródła świeżego powietrza. Jest to zauważalne zwłaszcza w starym budownictwie z wentylacją grawitacyjną, np. w blokach lub kamienicach. Wentylacja została zaprojektowana bowiem w taki sposób, by powietrze dostawało się do mieszkań poprzez nieszczelne okna.

Jeśli więc okna zostaną wymienione na nowe, w pełni szczelne, może dojść do niebezpiecznego ciągu wstecznego, w którym to powietrze zasysane będzie kratkami wylotowymi.

Sposób na zaparowane okna w domu

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaparowanymi oknami jest zamontowanie nawiewników okiennych. Dostarczają one świeże powietrze do wnętrza, a jednocześnie zapobiegają silniejszym dostawaniu się silnych podmuchów wiatru. Dobrej jakości nawiewniki regulują dopływ powietrza w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Automatycznie otworzą się więc podczas gotowania, mycia podłóg, suszenia prania lub innych czynności generujących wilgoć.

Zwiększanie temperatury w pomieszczeniu nie ma większego sensu, bowiem to działające ogrzewanie i cyrkulacja powietrza odpowiadają za osuszanie, a nie sama wysoka temperatura. W domach jednorodzinnych można także zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną lub na rekuperację, czyli najskuteczniejszy system wentylowania pomieszczeń.

Zaparowane okna w środku – co to może oznaczać?

W przypadku nowoczesnych okien plastikowych niepokojącym objawem jest para zbierająca się pomiędzy szybami skrzydła okiennego lub balkonowego. O ile w starych, drewnianych oknach mogło do tego dochodzić naturalnie, w stolarce PVC nie powinno mieć miejsca. Dwu- lub trzyszybowe okna wypełnione są bowiem gazem szlachetnym odpowiadającym za izolację termiczną, więc nie ma dostępu powietrza do wnętrza szyby. Obecność pary wodnej w środku szyby wskazuje więc na rozszczelnienie. Rozwiązaniem jest wówczas wymiana skrzydła lub wkładu okiennego.
   
Autor: Szymon Sonik