Data modyfikacji:

Jakie garnki do indukcji?

Płyta indukcyjna zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ kuchenki indukcyjne są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, a korzystanie z nich jest szalenie wygodne. Jeśli chcemy zainstalować płytę indukcyjną we własnej kuchni, musimy pamiętać o konieczności zakupu odpowiednich garnków. Innowacyjne działanie kuchenki polega na wykorzystaniu energii pola magnetycznego, co wymaga stosowania specjalnych naczyń, które zostały przystosowane do działania kuchni indukcyjnej. Jakie garnki do płyty indukcyjnej kupić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
jakie garnki do indukcji

Jakie garnki do płyty indukcyjnej?

Na płycie indukcyjnej nie powinno się gotować w zwykłych garnkach. Dlaczego? Wyjaśniamy. Pierwsze modele płyt indukcyjnych pojawiały się w sklepach już od kilku lat, choć ich cena była wówczas bardzo wysoka.

To zaś sprawiło, że początkowo niewielu ludzi zdecydowało się na przetestowanie tego nowoczesnego urządzenia. Upływ czasu okazał się w tym przypadku zbawienny, ponieważ ceny kuchni indukcyjnych stopniowo malały. Płyta indukcyjna oznaczała niegdyś wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych, a dzisiaj możemy łatwo znaleźć urządzenia kosztujące nieco ponad 1000 złotych.

Tak duży spadek ceny był głównym powodem, który wpłynął na wzrost zainteresowania tematyką gotowania na indukcji. Dlaczego garnki indukcyjne są niezbędne, aby móc korzystać z kuchenki? Jak już wspomnieliśmy, działanie kuchni indukcyjnej opiera się na wykorzystaniu energii wytwarzanej przez pole magnetyczne.

Energia jest kumulowana w dnie naczynia, co sprawia, że musi ono być wykonane z określonych materiałów. Garnki do indukcji zostały stworzone ze specjalnego metalu, który jest podatny na działanie pola magnetycznego. Wszystkie garnki indukcyjne powinny mieć specjalne oznaczenie, a jest nim znak przedstawiający kilka pionowych pętli. Symbol ten świadczy o tym, że naczynie zostało przystosowane do trybu pracy płyt indukcyjnych.

Jakie garnki na indukcję? Osobno czy w komplecie?

Producenci wyposażenia kuchennego starali się wyjść naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów, a rezultatem podjętych przez nich prac było powstanie rozmaitych zestawów naczyń do gotowania na indukcji. Oczywiście poszczególne komplety są zróżnicowane zarówno pod względem zawartości, jak i ceny. Możemy też zdecydować się na kupowanie poszczególnych naczyń osobno, co może wydawać się znacznie tańszą alternatywą. Które rozwiązanie będzie w ostatecznym rozrachunku bardziej korzystne?

Musimy mieć na uwadze, że standardowy zestaw garnków indukcyjnych zawiera minimum pięć różnych naczyń. Kupno całego zestawu jest często dużo korzystniejsze niż zakup kilku pojedynczych garnków. Wiele osób decyduje się na zakup naczyń, które zostały wyprodukowane przez mniej znane firmy. Niestety niska cena takich garnków jest często spowodowana niską jakością, co będzie widoczne podczas ich eksploatacji.

Gotowanie na indukcji ma jedną olbrzymią zaletę, a jest nią właśnie długa żywotność naczyń. Tradycyjne kuchenki mogą bardzo łatwo przypalić garnek, co nie ma miejsca w przypadku korzystania z kuchenek indukcyjnych. Garnki indukcyjne to dość drogi zakup, ponieważ będziemy je wykorzystywać przed długi czas. Warto więc zadbać o to, aby ich jakość nie pozostawiała wiele do życzenia.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu garnków do indukcji?

Jeśli mamy zamiar kupić wybrany zestaw garnków indukcyjnych, warto dokładnie sprawdzić wszelkie parametry naczyń wchodzących w skład kompletu. Poniżej przedstawimy krótki wykaz najważniejszych cech, które powinny przykuć naszą uwagę.

Dopasowanie garnków do rodzaju posiadanej płyty

Wiemy już, że gotowanie na indukcji wymaga zastosowania specjalnych garnków. Nie każdy garnek wykonany ze stali ferromagnetycznej będzie jednak odpowiedni. W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo istotnym elemencie działania kuchenek indukcyjnych. Powierzchnia magnetyczna działa prawidłowo, gdy garnek znajduje się w jej obrębie. Właściwość ta jest bardzo korzystna dla użytkownika, ponieważ zdjęcie garnka z panelu grzewczego powoduje automatyczne zatrzymanie pracy urządzenia, a zatem nie musimy martwić się o ewentualne oparzenie.

Musimy jednak pamiętać, że za mały lub za duży garnek może powodować problemy z działaniem urządzenia, co uniemożliwi nam gotowanie na indukcji. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z wymiarami paneli grzewczych,dzięki czemu łatwiej dopasujemy konkretny zestaw garnków do naszego modelu kuchenki. Sytuacja taka dotyczy tylko części płyt indukcyjnych, albowiem niektóre urządzenia na całej powierzchni mają czujniki, które automatycznie dopasowują się do umieszczonego na nich naczynia. Oczywiście cena takich modeli jest znacznie wyższa, a więc niewielu ludzi decyduje się na ich zakup.

Zawartość konkretnego zestawu garnków

Producenci garnków zadbali o to, aby stworzone zestawy naczyń były mocno zróżnicowane. Wybór konkretnego jest więc zależny od naszych upodobań. Jakie garnki indukcyjne powinny znaleźć się w gotowym komplecie? Jeśli nie planujemy przygotowywania wykwintnych posiłków, podstawowy zestaw naczyń do indukcji będzie dla nas wystarczający. Komplet taki powinien zawierać 3‒4 garnki różnej wielkości, a także patelnię do smażenia. W ten sposób zaopatrzymy się w niezbędny sprzęt, a koszt zestawu wyniesie zaledwie 200‒300 złotych.

Bardziej wymagającym możemy polecić zestawy, których cena oscyluje w granicach 400‒900 złotych. W tym przedziale cenowym znajdziemy garnki do indukcji wyprodukowane przez najlepsze przedsiębiorstwa Gerlach, Berghoff, Henkelman), a każdy komplet będzie zawierał co najmniej kilka garnków wykonanych w niezwykle precyzyjny sposób, co zagwarantuje ich doskonałą jakość.

Jakie garnki polecacie? Czyli dlaczego warto sprawdzać opinie

Płyta indukcyjna jest urządzeniem, które możemy zobaczyć w wielu polskich kuchniach. Ludzie bardzo chętnie dzielą się opiniami na temat kupowanych produktów, czego dowodem są chociażby liczne recenzje garnków do indukcji. Wszystkie opinie są oczywiście mocno subiektywne, lecz nie można zaprzeczyć, że stanowią bardzo dobre źródło informacji na temat wybranych produktów.

Opinie użytkowników są zdecydowanie najbardziej rzetelnym wyznacznikiem jakości danego urządzenia. Trudno sobie wyobrazić bardziej wiarygodne źródło informacji niż osoba, która regularnie korzysta z konkretnego produktu. Warto więc pamiętać o tym, aby przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników wybranego urządzenia.

Jakie garnki do indukcji? Podsumowanie

Pora na krótkie podsumowanie.
  • Garnki do indukcji nie są wyjątkowo drogie, a ich długa żywotność powoduje, że zakupione naczynia będą służyć nam przez wiele lat.
  • Szczególną uwagę warto zwrócić na garnki wyprodukowane przez znane firmy, ponieważ ich jakość jest często bezkonkurencyjna.
  • Jeśli nie jesteśmy zagorzałymi pasjonatami gotowania, możemy śmiało wybrać podstawowy zestaw garnków, który dobrze sprawdzi się podczas prostych prac kuchennych.
  • Musimy także pamiętać o tym, że garnki indukcyjne muszą być dopasowane do posiadanego przez nas modelu kuchenki.

Autor: Redakcja Magazynu Ceneo