Data modyfikacji:

Zamierzasz kupić skuter? Sprawdź, jakie akcesoria ci się przydadzą

Skuter to coraz popularniejszy środek transportu. Jest tani w zakupie i użytkowaniu, nie straszne mu korki i zatłoczone parkingi, a możliwość rozwinięcia sporej prędkości daje mu znaczną przewagę nad rowerem. Dodatkowo, dysponując prawem jazdy kat. B możesz wybrać skuter o pojemności 125 ccm, który jest w stanie rozwinąć prędkość ok. 100-110 km/h. Podpowiadamy, jakie akcesoria do skutera warto kupić, aby jazda na nim była wygodna i bezpieczna.

Kask

Najważniejszą rzeczą, bez której się nie obędziesz, jest kask motocyklowy. Choć kaski można dostać nawet w supermarketach, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, wybierz atestowany kask o parametrach gwarantujących bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na niezbędną w Unii Europejskiej normę ECE 22-05 oraz badania brytyjskiej organizacji SHARP czy amerykańskiej Snell. Przyzwoitej jakości kask motocyklowy kupisz już za ok. 250-300 zł, jednak jeśli masz taką możliwość, zainwestuj nieco więcej. Niedrogie modele kasków znajdziesz a asortymencie firm: Naxa, Nuvo, Marushin, HJC, Lazer czy Airoh.
Najpopularniejszym typem kasków wybieranych przez kierowców skuterów są kaski otwarte, pozbawione części osłaniającej szczękę. Tego rodzaju kaski zapewniają dużą wygodę i przewiewność, co ma duże znaczenie latem oraz w czasie powolnej, typowo miejskiej jazdy. Jeżeli jednak zależy ci w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie, wybierz pełny kask integralny. Dzięki wydajnej wentylacji może być równie wygodny, a w razie wypadku gwarantuje znacznie lepszą ochronę twarzy. Kompromisem są kaski szczękowe, czyli te, w których część szczękowa jest podnoszona do góry.

Rękawiczki

Nawet niewielki chłód sprawi, że owiewający manetki kierownicy wiatr zmrozi twoje dłonie na kość. Co więcej, może ci się to przydarzyć nawet w czasie ciepłego dnia. Obsługa hamulca i przełączników zgrabiałymi dłońmi to wątpliwa przyjemność, więc jednym z pierwszych zakupów zdecydowanie powinny być rękawiczki motocyklowe. Oprócz ochrony przed warunkami atmosferycznymi, rękawiczki motocyklowe mają ważniejsze zadanie: chronią dłonie podczas wywrotki.

W czasie poślizgu skutera mimowolnie asekurujemy się rękami, więc to dłonie mają pierwszy kontakt z asfaltem. Jazda bez rękawiczek może skończyć się nawet zdarciem tkanek aż do kości. Porządne rękawiczki motocyklowe wykonane są z odpornego na przetarcia materiału oraz mają wbudowane sztywne wstawki chroniące newralgiczne miejsca.

Odzież

Wybór odzieży motocyklowej to temat na dłuższy artykuł. Warto jednak zacząć od najważniejszego: jazda w cywilnych ubraniach jest szalenie niebezpieczna. T-shirt i szorty nie zapewniają żadnej ochrony, więc nawet drobna wywrotka oznacza wielotygodniowe leczenie ran.

Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że skuter wybierany jest głównie ze względu na wygodę przemieszczania się i raczej nikt nie jeździ na nim w pełnym kostiumie motocyklowym, warto narzucić na siebie choć najprostszą kurtkę motocyklową z ochraniaczami oraz wzmocnione spodnie. Tym bardziej, że bez problemu znajdziesz odzież motocyklową, która niemal nie różni się od ubrań noszonych na co dzień.

Kufer

Zaletą skuterów jest spora przestrzeń ładunkowa pod siedziskiem. Można ją jednak bardzo łatwo powiększyć za pomocą kufra montowanego na tylnym uchwycie. Zamykany na kluczyk kufer to dodatkowa przestrzeń na akcesoria motocyklowe, kurtkę, kask dla pasażera czy zakupy. Większe kufry pomieszczą dwa kaski, co jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie możesz zabrać kasku ze sobą lub obawiasz się, że zostanie skradziony. Niektóre kufry na skuter spełniają dodatkowo rolę oparcia dla pasażera, mają zabezpieczenie antykradzieżowe oraz umożliwiają podpięcie dodatkowego światła stopu.

Pokrowiec

Jeżeli zamierzasz przechowywać skuter pod chmurką i nie masz garażu, dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowca. Wodoszczelny pokrowiec ochroni metalowe elementy skutera przed rdzą, zaś plastikowe przed działaniem promieniowania UV. Dzięki niemu unikniesz konieczności wycierania skutera do sucha lub odgarniania z liści przed ruszeniem w drogę. Przed zakupem pokrowca upewnij się, że jest dostosowany do twojego modelu skutera. Należy wziąć tutaj pod uwagę zarówno wielkość jednośladu, jak i obecność kufra. Zbyt obszerny pokrowiec mógłby natomiast być podwiewany przez wiatr.

Blokada

Współczesne skutery wyposażone są w szereg zabezpieczeń antykradzieżowych, z blokada kierownicy oraz modułem elektronicznym na czele. Warto pokusić się o dodatkowy środek zaradczy w postaci blokady na tarczę hamulcową. Niewielka blokada w jaskrawym kolorze skutecznie odstraszy niewprawnego amatora cudzej własności i utrudni mu przepchnięcie jednośladu.
Co ważne, niewielki i lekki skuter narażony jest także na inne sposoby kradzieży. Złodziej wcale nie musi nim odjeżdżać, gdyż… może załadować go na pakę samochodu lub przyczepę. Jednym ze sposobów ochrony przed taką próbą kradzieży jest zakup blokady motocyklowej z alarmem. Sygnał o głośności 120 decybeli uruchomi się w momencie poruszenia skuterem, co skutecznie poinformuje o próbie kradzieży całą okolicę. Pamiętaj jednak o tym, by zdjąć blokadę przed ruszeniem w drogę. W tym celu można użyć odblaskowej linki zaczepianej o manetkę kierownicy, która przypomina o obecności blokady na tarczy hamulcowej.

Jazda na skuterze to świetny sposób na uniknięcie miejskich korków oraz zaoszczędzenie pieniędzy wydanych na paliwo. Jeśli planujesz zakup swojego pierwszego jednośladu, nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa. Nie warto sugerować się tym, że skuter nie rozwija dużych prędkości. Wywrotka przy niedużej prędkości może być równie bolesna. Zanim wybierzesz skuter, kup najpotrzebniejsze akcesoria.

Autor: Szymon Sonik