Data publikacji:

After. Książki z popularnej serii Anny Todd

Szukasz prezentu dla dorastającej dziewczyny? Jeśli ma więcej niż 17 lat, możesz podarować jej serię „After” – książki te są prawdziwym hitem na całym świecie. Zobacz, jakie książki wchodzą w skłąd serii.

ksiażki after

Anna Todd. Książki, które pokochały dziewczyny na całym świecie

Od kilku lat nazwisko Anny Todd nie schodzi z ust starszych nastolatek i młodych dorosłych. Dlaczego? Jej seria „After” to książki, które pokazują coś, co jest właściwie najważniejsze, nie tylko, gdy jest się młodym, ale najistotniejsze w życiu w ogóle: uczucia i relacje miłosne. Seria „After” zaliczana jest do literatury z kategorii tzw. książek young adults, czyli chętnie czytanych przez osoby wchodzące w dorosłość. Warto zacząć czytać ją od początku, by móc z uwagą śledzić losy głównych bohaterów.

„After” – książka po raz pierwszy i od razu sukces, czyli jak to się wszystko zaczęło...

„After. Płomień pod moją skórą” to tytuł pierwszej części tej popularnej serii, która ukazała się w Polsce w tłumaczeniu Agnieszki Myśliwy, a wydało ją wydawnictwo Znak Literanowa w 2015 roku. Kolejne tomy tłumaczył Krzysztof Skonieczny (z wyjątkiem części trzeciej).

Co wiadomo o autorce? Anna Todd była zwykłą 24-letnią Amerykanką, żoną żołnierza i matką małego synka. Trochę z nudów zaczęła zamieszczać w sieci krótkie opowiadania, których bohaterami byli członkowie lubianego przez nią boysbandu One Direction. Opowiadania szybko stały się popularne w sieci do tego stopnia, że zainteresowało się nimi wydawnictwo.

Wkrótce, po drobnych zmianach, na ich podstawie ukazała się książka pt. „After”, która w 2014 roku szybko trafiła na listy bestsellerów. W ciągu trzech lat Todd napisała aż osiem tomów!

Anna Todd to bardzo młoda pisarka – urodziła się w 1989 roku. Być może dlatego jest nadal blisko problemów wieku dojrzewania i młodzieży, ponieważ bardzo dobrze je pamięta i wciąż rozumie. Todd słynie również z tego, że działa w organizacji FREE2LUV, która walczy z dyskryminacją i zastraszaniem wśród młodzieży.

Dlaczego seria After bije rekordy popularności?

Książka „After” i cała seria świetnie się sprzedawała i uzyskała dobre recenzje krytyków. Sukces odniosła głównie za sprawą tematów dojrzewania, pierwszej miłości i inicjacji seksualnej, które bliskie są każdemu nastolatkowi i nastolatce. Bohaterka, Tessa, to zwykła dziewczyna. Ma chłopaka, plany na studia i staż w wydawnictwie, który ułatwi jej zdobycie wymarzonej pracy, chce wziąć ślub, kupić dom i założyć rodzinę. Życie jednak bywa nieprzewidywalne i wszystko się zmienia, gdy Tessa poznaje Hardina.

W drugim tomie ich perypetii miłość okazuje się jednak zaskakująco bolesna, a Hardin mocno ją rani. Uczucie jednak nie daje o sobie zapomnieć. W kolejnych częściach możemy poznać tę samą historię miłości, ale opowiedzianą z perspektywy Hardina – chłopak, który z pozoru wydaje się twardzielem i czarnym charakterem, okazuje się mieć uczucia i wątpliwości.

Film „After” – dozwolony od lat 18

W kwietniu 2019 na ekranach kin pojawił się film „After” i od razu stał się przebojem. Rolę męską zagrał w nim Hero Fiennes Tiffin, którego mogliśmy oglądać w filmie „Harry Potter i Książę Półkrwi” (grał Toma Riddle’a, czyli młodego lorda Voldemorta).

Film „After” opowiada historię książkową Tessy – wzorowej uczennicy, która poznaje chłopaka-buntownika, z bogatą, erotyczną przeszłością. Z nim przeżywa pierwszą miłość, także fizyczną. Właśnie dlatego film porównywany jest do twórczości Greya w wersji dla nastolatków, a same powieści można określić jako książki podobne do Greya. Autorka z resztą nie kryje, że jej ulubioną książką jest „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

W filmie jest kilka odważnych scen i z tego względu dedykowany jest właśnie starszej młodzieży – oficjalnie jest dla osób od lat 18. Autorka książek „After” nazywa ekranizację „waniliową wersją Greya”. A odpowiadając na zarzuty osób uważających, że film może mieć demoralizujący wpływ, pisarka w wywiadzie dla portalu Onet.pl mówi:

Młodsze dziewczyny proszą mnie o rady związane z seksem, ale przede wszystkim mówią mi, że moje książki dodały im siły i ułatwiły rozmawianie na te tematy. Często na spotkaniach z czytelnikami rodzice, którzy przychodzą z córkami, mówią mi, że moje książki otworzyły pole do szczerej rozmowy na temat bezpiecznego seksu i przyzwolenia.

W Polsce ukazały się następujące części serii książek „After”:

  1.  „After. Płomień pod moją skórą”, 2015 r., („After”)
  2.  „After 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem”, 2015 r., („After we collided”)
  3.  „After 3. Ocal mnie”, 2015 r., („After we feel”)
  4.  „After 4. Bez siebie nie przetrwamy”, 2015 r., („After ever happy”)
  5.  „Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę”, 2016., („Before”)
  6.  „Nothing More”, 2017 r., („Nothing More”)
  7.  „Nothing Less”, 2017 r., („Nothing Less”)
Autorka: Agnieszka Jastrzębska