Data modyfikacji:

Buty i strój do piłki nożnej. Jak się ubrać na trening piłkarski?

Bez względu na to, czy rozpoczynasz karierę piłkarską czy jedynie chcesz pograć w piłkę z kumplami, potrzebujesz dobrego stroju i butów do piłki nożnej. To nieduży wydatek, a zapewni ci wygodę oraz bezpieczeństwo. Jaki strój do piłki nożnej wybrać? Podpowiadamy, jakie parametry mają znaczenie.

buty do piłki nożnej

Jakie buty do piłki nożnej wybrać?

Najważniejszym elementem stroju piłkarza są buty piłkarskie, czyli tzw. korki. To od nich zależy stabilność stopy na podłożu, co ma wpływ nie tylko na jakość twojej gry, ale i bezpieczeństwo. Nawet drobne uślizgi stopy mogą skończyć się długotrwałymi kontuzjami, np. zerwaniem wiązadeł krzyżowych. Wbrew pozorom kontuzje te nie dotyczą jedynie profesjonalistów.

Jakie buty do piłki nożnej wybrać? Nie ma uniwersalnego rodzaju obuwia. Różnią się one rodzajem korków znajdujących się na podeszwie. Rodzaj podeszwy dobierany jest do nawierzchni, a także warunków pogodowych. Innych korków użyjesz na błocie, innych na suchej trawie, a jeszcze innych na sztucznej murawie.

Rodzaje butów piłkarskich

Wkręty (SG)

Jak sama nazwa wskazuje, są to buty z wkręcanymi korkami. Większość modeli ma sześć korków wykonanych ze stali lub z aluminium. Tego typu buty nadają się wyłącznie na bardzo grząskie boiska, np. błotniste lub trawiaste. W amatorskiej piłce nożnej unika się takich butów, ponieważ ostro zakończonymi korkami łatwo zrobić krzywdę innym zawodnikom.

Lanki (FG, HG)

Buty do piłki nożnej na nawierzchnie naturalne. Wykonane z tworzywa korki są integralną częścią podeszwy i nie podlegają wymianie. Są znacznie mniejsze od wkrętów i mogą mieć nieregularne kształty. Doskonale nadają się na klasyczne boiska piłkarskie pokryte trawą.

Lanki FG (firm ground) przeznaczone są na średnio twarde nawierzchnie, np. na regularnie podlewaną trawę. Lanki HG (hard ground) stworzone są z myślą o twardszych nawierzchniach w postaci zmrożonej lub mocno ubitej ziemi.

Turfy

Buty piłkarskie o bardzo drobnych, gumowych korkach. Duża liczba wypustek zapewnia przyczepność na sztucznych nawierzchniach, np. na orlikach.

Halówki (IC, IN, ID)

Buty o gładkiej, gumowej podeszwie, przeznaczone do gry w piłkę halową. Nadają się na nawierzchnie kauczukowe, betonowe oraz drewniane.

Ciekawostką ostatnich lat jest specjalna skarpeta wszyta w but do piłki nożnej. Stabilizuje ona zarówno kostkę, jak i sam but, dzięki czemu uderzenia oraz podania są znacznie precyzyjniejsze. Skarpeta obecna w popularnych modelach piłkarskich korków zapobiega też dostawaniu się wody, trawy i błota do wnętrza buta, co poprawia komfort gry.

Dobrej jakości obuwie piłkarskie jest lekkie i elastyczne. Zapewnia to jak najlepsze czucie piłki, coraz ważniejsze we współczesnym futbolu. Zwróć na to uwagę podczas przymierzania korków.

Strój do piłki nożnej

Stroje piłkarskie to niezwykle ważna część kultury futbolowej. Oryginalne koszulki drużyn piłkarskich cieszą się ogromną popularnością, a barwy czołowych europejskich drużyn zna każdy miłośnik piłki nożnej. Na szczęście, treningowy strój do piłki nożnej nie musi kosztować majątku. Wystarczy niedroga koszulka piłkarska oraz spodenki z tzw. podspodenkami. Te ostatnie są bardzo przydatne, zwłaszcza podczas wykonywania wślizgów.

Istotnym parametrem stroju piłkarskiego jest rodzaj materiału. Zarówno koszulka, jak i spodenki powinny być wykonane z materiałów syntetycznych, np. poliestru lub polietylenu. Materiały te się nie mechacą, nie rozciągają oraz nie tracą koloru w trakcie prania. Są też przewiewne, dobrze odprowadzają pot i wysychają w mgnieniu oka. Najgorszym możliwym wyborem jest strój bawełniany, który bardzo szybko przemaka, jest ciężki oraz sprawia dyskomfort podczas długiego meczu.

Koszulka z twoim nazwiskiem i ulubionym numerem

Jesteś klasyczną dziewiątką, ofensywną dziesiątką, ósemką kreującą grę czy może siódemką sunącą po skrzydle? Numery w piłce nożnej mają znaczenie, a każdy z nich określa inną pozycję na boisku.

Wybierając strój do piłki nożnej, możesz go spersonalizować, nadając mu ulubiony numer oraz napis z twoim nazwiskiem. Koszulka zrobiona na zamówienie wcale nie musi być droga, a daje dużo frajdy na początku przygody z piłką nożną. Dzięki niej poczujesz się niczym gwiazda futbolu.

Getry i ochraniacze do piłki nożnej

Niezbędnym elementem stroju do piłki nożnej są getry oraz ochraniacze piłkarskie. Ochraniacze piłkarskie stabilizują kostkę oraz ochraniają piszczele. Bez nich sędzia nie wpuści cię na boisko.

Nagolenniki na piszczele mogą mieć własną opaskę lub być podtrzymywane przez getry. W takim przypadku upewnij się, że getry do piłki nożnej mają odpowiednie ściągacze – wokół podbicia stopy, kostki oraz łydki. Getry nie mogą być zbyt duże, gdyż będą się zsuwać w trakcie spotkania lub treningu.

Dres piłkarski

Strój sportowy to jedno, ale warto pomyśleć także o czymś, co ogrzeje cię przed rozpoczęciem meczu. W chłodne dni załóż na siebie ciepły dres, który wstępnie rozgrzeje twoje mięśnie i stawy. Przyda się zwłaszcza na tych meczach, które rozpoczniesz na ławce rezerwowych. Jeśli zmarzniesz w oczekiwaniu na swoją kolej, trudno będzie się optymalnie rozgrzać przed wejściem na murawę.

Torba na sprzęt do piłki nożnej

Ekwipunek piłkarski wykracza daleko poza strój i buty. Na mecze weźmiesz ze sobą także zapasowe korki, ręcznik, drugi komplet bielizny, bidon z izotonikami, kosmetyki pod prysznic oraz kilka innych akcesoriów. Kup więc dużą torbę sportową, która pomieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Możesz skorzystać z męskiej torby na siłownię.

Strój do piłki nożnej na zimę – co warto dokupić?

W miesiącach jesiennych i wiosennych nie możesz zapomnieć o dodatkowych elementach stroju. To przede wszystkim bielizna termoaktywna na zimę do założenia pod strój piłkarski. Taka bielizna najczęściej wykonana jest z syntetycznych materiałów, ale wiele osób ceni sobie bardziej tę wykonaną z naturalnej wełny merynosów. Dobrym pomysłem jest także wybór koszulki z długim rękawem, sportowych legginsów, rękawiczek oraz czapki.

Autor: Szymon Sonik