Jeszcze kilkanaście lat temu ćma bukszpanowa nie była znana w Europie. Dzisiaj stanowi realne zagrożenie dla każdego ogrodu – atak tego szkodnika to już prawdziwa inwazja. Sprawdź, jak możesz uratować bukszpany przed zniszczeniem i co zrobić, by nie padły ofiarą ćmy bukszpanowej. Jej skuteczne zwalczanie wymaga odpowiednich środków.
Ćma bukszpanowa (w języku łacińskim Cydalima perspectalis) to szkodnik, który pochodzi z krajów azjatyckich. Do Europy przedostał się w 2006 roku, a w Polsce pojawił się około 2012 roku. Stało się to za sprawą importu sadzonek, przy czym ocieplenie klimatu sprawiło, że bardzo dobrze poczuł się na naszym kontynencie.
Niestety na dzień dzisiejszy ćma bukszpanowa stanowi poważny problem dla każdego ogrodnika i pasjonata ogrodu. Natura nie jest w stanie sama zlikwidować tego szkodnika – toksyny znajdujące się w skórze gąsienic skutecznie odstraszają ptaki. Dlatego coraz więcej osób zadaje pytanie: ćma bukszpanowa czym ją zwalczać?
Aby ćma bukszpanowa była skutecznie zwalczana, wymaga najpierw prawidłowego rozpoznania. Cydalima perspectalis na pierwszy rzut oka może przypominać ćmę (stąd orientacyjna polska nazwa). Dorosłe owady charakteryzują się jasnobrązowym ubarwieniem, przez które przebija się fioletowy połysk. Skrzydła mogą mieć też białą barwę z brązową obwódką (może też występować na nich plamka w półksiężycowatym kształcie). Rozpiętość skrzydeł owada może wynosić 4 cm.
Jaja składane są na bukszpanie, ale po wewnętrznej stronie jego liści. Roślinę niszczą gąsienice, które potrafią doprowadzić do obumarcia krzewu w dość szybkim tempie. Niestety szkodnik zagraża bukszpanom od kwietnia do września, a przy ciepłej jesiennej temperaturze – nawet do października. Oznacza to, że stale trzeba mieć do swojej dyspozycji odpowiednie preparaty – w przeciwnym razie trzeba będzie kupić nowe bukszpany. Podpowiadamy, co stosować na ćmę bukszpanową.
Wszystko wskazuje na to, że zwalczanie ćmy bukszpanowej nie jest łatwym zadaniem – każde działanie powinny wspierać opryski. Szkodnik potrafi spędzać sen z powiek miłośników nie tylko przydomowych ogrodów – trzeba wiedzieć, czym pryskać ćmę bukszpanową.
Nie jest już tajemnicą, że ćma bukszpanowa i jej zwalczanie wymaga wiele cierpliwości i uwagi – trzeba przecież w odpowiedniej chwili wykryć obecność owada. Należy też od razu użyć odpowiednego środka, który pomoże w likwidacji ogrodowego problemu, jakim jest ćma bukszpanowa. Preparaty powinny być w zasięgu ręki każdego ogrodnika na wypadek inwazji szkodników.
W walce z ćmą bukszpanową można stosować czasochłonne metody o charakterze domowym, przy czym wymagają one nie tylko zdecydowanie więcej czasu, ale i siły charakteru. Chodzi tutaj o wabienie dorosłych osobników w wieczornych godzinach metodą na światło (dokładnie zadziała to tak jak na zwykłe ćmy – owady będą podążać w kierunku intensywnego światła).
Można zastosować też pułapki. Próba przechytrzenia bezwzględnego dla bukszpanów przeciwnika może wymagać wyłapania i spalenia gąsienic – nie jest to więc technika idealna dla każdego, ale metody domowe zawsze mogą wspierać walkę z ćmą bukszpanową za pomocą preparatów.
Wszystko wskazuje na to, że ćma bukszpanowa i jak ją zwalczać w najbliższych latach nie będzie jedynym problemem ogrodników, gdyż import roślin z różnych zakątków świata i postępujące zmiany klimatyczne mogą przynieść ze sobą inne niespodzianki, które trzeba będzie eliminować z polskich ogrodów identycznie na zasadzie.
Autorka: Dorota Zgutka