Data publikacji:

Nuży cię codzienny dojazd do pracy? Sprawdź ranking audiobooków

Można mieć je na USB w samochodowym zestawie audio. Można zgrać na telefon i słuchać na słuchawkach w autobusie albo na rowerze. Audiobook potrafi zdziałać cuda – z przyjemnością będziesz jechać do pracy. Szukasz dobrych audiobówków? Ranking popularnych audiobooków pomoże ci znaleźć propozcyję dla siebie.

audiobook ranking

Audiobooki fantasy: ranking

Andrzej Sapkowski, Saga o Wiedźminie

To nie jest klasyczny audiobook, lecz słuchowisko: z muzyką, podziałem na role i dźwiękami ilustracyjnymi. Efekt? Wszyscy, którzy słuchali są zgodni: to arcydzieło. Z klimatem, polem dla wyobraźni i niesamowitym oddziaływaniem na emocje.

Jeśli ktoś przeczytał wszystkie części „Wiedźmina” i wspomina te zarwane noce z sentymentem, to audiobook jest sposobem na to, co wydaje się niemożliwe – przeżyć tę pierwszą lekturę jeszcze raz, równie intensywnie jak kiedyś. Obowiązkowa pozycja dla fanów fantasy!

Przeczytaj również: Wiedźmin – książki. Kolejność czytania

Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu

Świetna powieść z pogranicza fantasy i sf, stosunkowo mało znana, a wiele osób uważa, że Jarosław Grzędowicz dostarczył w niej emocji nie gorszych niż Sapkowski w „Wiedźminie”.

Mnożą się przygody, świeże pomysły, fajne poczucie humoru, przy misternie zaplecionej, ale mocno rozrywkowej fabule. Jacek Rozenek czyta tę książkę w sposób wyważony, ale nie monotonny. Bardzo dobry audiobook z naszego rankingu na długie trasy samochodem.

Dobre audiobooki kryminały

Jo Nesbo, Karaluchy

Znów słuchowisko, zrealizowane podobnie jak cykl wiedźmiński. Jest na rynku już od kilku lat, ale wciąż pozostaje bestsellerem. To chyba najlepszy audiobook, by zacząć przygodę ze słuchaniem powieści. Doskonały też na prezent!

Można go słuchać, nawet jeśli nie zna się innych części o Harrym Hole’u. Rolę główną dostał Borys Szyc – i jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, w tym audiobooku można się przekonać, jak świetnym jest aktorem. Sama fabuła kryminalna jest zwarta, szybka i dzięki wszystkim zabiegom dźwiękowym, wydaje się niemal żyć własnym życiem.

Przeczytaj także: Jo Nesbø: książki chronologicznie

David Lagercranz, Ta, która musi umrzeć

Nowość na rynku księgarskim: szósty i ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. W kolejnej sprawnie napisanej i jak zwykle trzymającej w napięciu powieści dziennikarsko-śledczej autor wywołuje wszystkie najważniejsze postaci cyklu i zamyka większość wątków. Dla osób, które czytały poprzednie części, będzie to idealny audiobook na jesienne dojazdy do pracy.

Jacek Piekara, Szubienicznik. Falsum et verum

Kto powiedział, że kryminał musi dziać się współcześnie? W dobrym audiobooku „Szubienicznik” fabuła osadzona jest w czasach Jana III Sobieskiego. Na dwór stolnika Ligęzy zjeżdżają się zaproszeni gości. Lecz stolnik jest zaskoczony – wszak żadnych zaproszeń nie wysyłał. Kto więc ściągnął do niego towarzystwo i po co? Jest zagadka do rozwikłania, opisana barwnym, sienkiewiczowskim językiem.

Audiobook bestseller

Yuval Noah Harari, Homo deus: krótka historia jutra

Bardzo wysoko w rankingu popularności na Ceneo.pl znalazł się audiobook… naukowo-filozoficzny. Autorem jest izraelski historyk, Yuval Noah Harari, który ma już na koncie kilka światowych bestsellerów, np. „Sapiens: od zwierząt do bogów” i „21 lekcji na XXI wiek”, w których analizuje wciąż ten sam temat: kilka tysięcy ludzkiego bytowania na ziemi i kierunek, w jakim zmierzamy. Jest szalenie błyskotliwy, swoje tezy wykłada przystępnie i jest bardzo modny wśród osób o zacięciu intelektualnym. Może nie będzie łatwo słuchać – ale warto.

Dobry audiobook do nauki angielskiego

C.S. Wallace, A good neighbour

Audiobooki z powieściowej serii „Angielski w samochodzie” łączą powieść kryminalną z nauką języka angielskiego ze słuchu. Native speaker czyta krótką powieść. Przed każdym rozdziałem słyszymy występujące w nim najtrudniejsze słówka wraz z tłumaczeniem, aby łatwiej zrozumieć historię. Na końcu każdego rozdziału odsłuchujemy je ponownie wraz z przykładowym zdaniem z tekstu, by utrwalić ich znaczenie.