Audiobooki stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla książek. Słuchane w tzw. międzyczasie pozwalają oderwać swoje myśli od codzienności również przy wykonywaniu mniej lub bardziej prozaicznych czynności. Są więc doskonałym tłem samotnych spacerów, jazdy na rowerze, a nawet wynoszenia śmieci czy wycierania kurzy. Jakie są obecnie najlepsze audiobooki? Jakie pozycje warto przesłuchać? Przedstawiamy listę najciekawszych książek do słuchania. Rozpocznij swoją przygodę z audiobookami, przesłuchując któryś z poniższych tytułów lub upewnij się, czy nie umknął ci jakiś szczególnie warty uwagi. Zapraszamy!
Masz zły dzień i wrażenie, że kolejny raz wszystko zepsułeś? Mamy dobrą i złą wiadomość: nie ty jeden. Z jednej strony staramy się sprostać obowiązkom i wyzwaniom dnia codziennego, zdobywamy dyplomy, awanse, mamy na koncie większe i mniejsze sukcesy, z drugiej zaś strony… No właśnie. Ludzka natura jest bardzo ułomna i mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego, którego dokonaliśmy na przestrzeni tysięcy lat, do dzisiaj możemy pochwalić się mniej lub bardziej spektakularnymi porażkami z powodu naszej głupoty. Czasami wystarczy drobny błąd w obliczeniach lub zignorowanie na pozór nieistotnego czynnika, aby doprowadzić do prawdziwej katastrofy.
Właśnie o tym jest ta książka: o głośnych porażkach, fakapach, ułomnościach na przestrzeni wieków, oraz o tym, że jako gatunek ludzki wcale nie uczymy się na błędach. Przeczytaj m.in. o tym, jak jeden okręt podwodny zatonął na skutek awarii toalety, pijana armia austriacka zaatakowała samą siebie, a czworonożny przyjaciel został kalifornijskim burmistrzem. Dlatego jeśli kolejny raz robisz raport na ostatnią chwilą, bo wcześniej ci się nie chciało, pomyśl, że inni mieli gorzej.
„Hera, moja miłość” to pierwsza część trylogii Anny Onichimowskiej dla nastolatków. W skrócie można o niej powiedzieć, że to trudna książka napisana prostym językiem. Dlaczego trudna? Poruszany w niej jest przede wszystkim temat uzależnienia od narkotyków i konsekwencji, jakie może pociągnąć za sobą zapalenie nawet jednego skręta.
Śledzimy losy głównego bohatera, nastoletniego Jacka i jego matki Grażyny, ojca Kamila, brata Michała i służącej Nataszy. Z jednej strony idealny dom: kochająca się rodzina, duży i zawsze wysprzątany dom, rodzice na wysokich stanowiskach, zdolne dzieci. Idyllę przyciemniają jednak wewnętrzne problemy bohaterów i ich nałogi. Bo Jacek nie jest jedynym uzależnionym, chociaż to właśnie jego trawka była początkiem końca. Końca czego? Tego dowiecie się z trzech kolejnych książek.
Po „Herze, mojej miłości” warto sięgnąć po „Lot Komety”, a następnie po „Demony na smyczy”, które dotykają nie tylko problemu uzależnienia od narkotyków, ale również wplątania się w sektę, uzależnienia od internetu, rozpadów związków i powrotów, utraty pracy, a nawet zakochania się w wykładowcy. Te i nie tylko te trudne tematy zostały poruszone na kartach kolejnych dwóch części. Cała trylogia polecana jest nie tylko nastolatkom, ale również dorosłym.
To nie jest klasyczny audiobook, lecz słuchowisko: z muzyką, podziałem na role i dźwiękami ilustracyjnymi. Efekt? Wszyscy, którzy słuchali są zgodni: to arcydzieło. Z klimatem, polem dla wyobraźni i niesamowitym oddziaływaniem na emocje.
Jeśli ktoś przeczytał wszystkie części „Wiedźmina” i wspomina te zarwane noce z sentymentem, to audiobook jest sposobem na to, co wydaje się niemożliwe – przeżyć tę pierwszą lekturę jeszcze raz, równie intensywnie jak kiedyś. Obowiązkowa pozycja dla fanów fantasy!
Przeczytaj również: Wiedźmin – książki. Kolejność czytania
Świetna powieść z pogranicza fantasy i sf, stosunkowo mało znana, a wiele osób uważa, że Jarosław Grzędowicz dostarczył w niej emocji nie gorszych niż Sapkowski w „Wiedźminie”.
Mnożą się przygody, świeże pomysły, fajne poczucie humoru, przy misternie zaplecionej, ale mocno rozrywkowej fabule. Jacek Rozenek czyta tę książkę w sposób wyważony, ale nie monotonny. Bardzo dobry audiobook z naszego rankingu na długie trasy samochodem.
Znów słuchowisko, zrealizowane podobnie jak cykl wiedźmiński. Jest na rynku już od kilku lat, ale wciąż pozostaje bestsellerem. To chyba najlepszy audiobook, by zacząć przygodę ze słuchaniem powieści. Doskonały też na prezent!
Można go słuchać, nawet jeśli nie zna się innych części o Harrym Hole’u. Rolę główną dostał Borys Szyc – i jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, w tym audiobooku można się przekonać, jak świetnym jest aktorem. Sama fabuła kryminalna jest zwarta, szybka i dzięki wszystkim zabiegom dźwiękowym, wydaje się niemal żyć własnym życiem.
Przeczytaj także: Jo Nesbø: książki chronologicznie
Nowość na rynku księgarskim: szósty i ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. W kolejnej sprawnie napisanej i jak zwykle trzymającej w napięciu powieści dziennikarsko-śledczej autor wywołuje wszystkie najważniejsze postaci cyklu i zamyka większość wątków. Dla osób, które czytały poprzednie części, będzie to idealny audiobook na jesienne dojazdy do pracy.
Kto powiedział, że kryminał musi dziać się współcześnie? W dobrym audiobooku „Szubienicznik” fabuła osadzona jest w czasach Jana III Sobieskiego. Na dwór stolnika Ligęzy zjeżdżają się zaproszeni gości. Lecz stolnik jest zaskoczony – wszak żadnych zaproszeń nie wysyłał. Kto więc ściągnął do niego towarzystwo i po co? Jest zagadka do rozwikłania, opisana barwnym, sienkiewiczowskim językiem.
Główny bohater, Simon Greene, poszukuje zaginionej córki Paige. Pewnego dnia udaje mu się ją zauważyć w Central Parku, kręcącą się wśród narkomanów. Jednak przy próbie nawiązania kontaktu, na ich drodze pojawia się Aaron – chłopak częściowo będący powodem radykalnej zmiany dziewczyny. Niestety Paige ponownie znika. Tym razem Simon nie chce dać za wygraną i z jeszcze większą zawziętością poszukuje dziecka. Jednak wszystko się komplikuje… W mieszkaniu Paige zostają znalezione zwłoki chłopaka, a żona Simona walczy o życie. Kto jest kim i do czego jest zdolny? Czy Simon posunie się o krok za daleko?
Prawie dwanaście godzin tego audiobooka kryminału, który trzyma w napięciu do ostatniego akapitu. Wiele zwrotów akcji powoduje, że książka nie nudzi. Przyjemny głos lektora Janusza Zadury sprawia, że audiobook nie jest męczący w odbiorze. Książka uznawana jest przez niektórych za najlepszą książkę tego autora.
Bardzo wysoko w rankingu popularności na Ceneo.pl znalazł się audiobook… naukowo-filozoficzny. Autorem jest izraelski historyk, Yuval Noah Harari, który ma już na koncie kilka światowych bestsellerów, np. „Sapiens: od zwierząt do bogów” i „21 lekcji na XXI wiek”, w których analizuje wciąż ten sam temat: kilka tysięcy ludzkiego bytowania na ziemi i kierunek, w jakim zmierzamy. Jest szalenie błyskotliwy, swoje tezy wykłada przystępnie i jest bardzo modny wśród osób o zacięciu intelektualnym. Może nie będzie łatwo słuchać – ale warto.
Autobiografia Cezarego Pazury to pozycja, która spodoba się nawet osobom nielubiącym biografii i autobiografii. Wystarczy chociaż odrobinę lubić tego artystę, aby przepaść na dobre podczas kilkugodzinnego słuchowiska. Jest to zresztą pozycja, którą zdecydowanie lepiej przesłuchać niż przeczytać, ponieważ jej autor czyta ją w charakterystyczny dla siebie sposób, który nawet z pozoru nudną anegdotę przemienia w fascynującą opowieść dobrego znajomego.
Bo właśnie taki jest ten audiobook: pogadanką Cezarego Pazury o jego życiu. Poznajemy anegdoty z dzieciństwa, okresu studiów i historie z planów filmowych. Całość opowiedziana w sposób lekki i wciągający, a nierzadko prowadzący do wybuchu śmiechu. Brak w tej autobiografii jakiejkolwiek sztampowości – jest dokładnie taka, jaką wydaje się być Cezary Pazura.
Audiobooki są dobrym pomysłem szczególnie dla osób bardzo zapracowanych, które lubią czytać, ale nie mogą z powodu obowiązków wygospodarować odpowiednio dużo czasu na tradycyjną książkę. Audiobooków często słucha się „przy okazji” różnych czynności, dlatego doskonale sprawdzą się w trasie, podczas sprzątania lub w czasie samotnych aktywności fizycznych.
Książki w formie słuchanej przyczyniają się także do ochrony środowiska, ponieważ do ich wyprodukowania nie potrzeba papieru. Wiele z nich bezpośrednio po zakupie można pobrać z sieci, dlatego ilość zanieczyszczeń wytworzonych podczas ich powstawania i dystrybucji ograniczana jest do minimum.
Dobre audiobooki potrafią skutecznie zaangażować na wiele godzin w równym stopniu, co tradycyjne książki. Część z nich (np. biografie) czytana jest przez ich autorów, dzięki czemu jeszcze bardziej pochłania uwagę odbiorców. Mimo małej ilości czasu, każdy z nas może pozostać na bieżąco z najciekawszymi tytułami na rynku wydawniczym.
Autorki: Katarzyna Wachowiak i Agnieszka Ragus-Suszczyńska