Data modyfikacji:

Jaki wybrać dobry materac 140 x 200 cm?

„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” mówi stare, polskie przysłowie i jest w tym wiele racji. Zwłaszcza, że twórcy tego porzekadła, wbrew temu, jak rozumiemy je dziś, mieli na myśli całe posłanie, a więc nie tylko to, pod czym, ale także na czym śpimy. W odległej przeszłości bardzo często udawano się na spoczynek, kładąc się na zwykłej drewnianej ławie, którą przykrywano np. futrami zwierząt. Także późniejsze łóżka niewiele różniły się od ławy. Na stelażu, który stanowiły drewniane deski, kładziono wypełniony sianem lub pociętą słomą siennik, który zmiękczał posłanie, a przy okazji zapewniał odpowiednią izolację termiczną i cyrkulację powietrza. Mimo, że ówczesne pojęcie komfortu snu znacznie odbiegało od naszego, łóżko z siennikiem zapewniało nie tylko spokojny, ale i zdrowy sen. Z czasem siennik został zastąpiony przez materac, często stanowiący integralną część łóżka, np. w wersalkach czy sofach. Materac pokryty odporną na ścieranie warstwą materiału i wypełniony różnymi materiałami, jak trawa morska, włókno kokosowe czy pianka ze sztucznego tworzywa, jest znacznie wygodniejszy od siennika, a dla większej sprężystości i wytrzymałości stosuje się sprężyny lub zespoły sprężyn. Jednak dopiero w ostatnich latach pojawiły się materace nie tylko wygodne i wytrzymałe, ale też uwzględniające wiele aspektów zdrowotnych, jak prawidłowe ułożenie kręgosłupa w czasie snu, wrażliwość na alergeny itp. W dzisiejszym wpisie wybieramy dobry materac 140 x 200 cm.

materac

Jaki wybrać dobry materac 140 x 200 cm?

Najlepsze materace powinny spełniać wiele warunków, ale przede wszystkim być wygodne, zdrowe i wytrzymałe. Bardzo ważne jest też dopasowanie materaca do wagi osoby lub osób, które będą na nim spały, czyli tzw. twardość materaca. Materac zbyt miękki nie dość, że spowoduje zapadanie się śpiącego, pogarszając w ten sposób komfort snu, to dodatkowo stosunkowo szybko się zdeformuje. Z kolei zbyt twardy materac może także wywoływać pewien dyskomfort dla kogoś, kto woli miękkie posłanie.

Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla osób ceniących sobie wygodę, jaką zapewnia duża przestrzeń, jest szerokość materaca. Szerszy materac zapewni większy komfort snu, co może stanowić dość istotny parametr w sytuacji, kiedy dzielimy z kimś łoże. W trosce o stan naszego kręgosłupa, nawet jeśli nie cierpimy na żadne zwyrodnienia, powinniśmy zadbać o to, aby materac dopasowywał się do pozycji naszego ciała, zapewniając prawidłowe ułożenie kręgosłupa w czasie snu.

Z kolei osoby cierpiące na alergię powinny zwracać uwagę na materiały, jakie zostały użyte do wykonania materaca. Z pewnością jednym z istotnych warunków jest zasobność naszego portfela, chociaż komfort odpoczynku i snu oraz stan zdrowia warte są tego, aby kupić droższy, ale za to lepszy materac, który przecież posłuży nam wiele lat.

Dobry materac do spania 140 x 200 cm

Chyba najlepszym wyborem wielkości materaca jest rozmiar 140 x 200 cm, który będąc tylko trochę szerszy od standardowego materaca, zapewni iście królewski komfort snu jednej osoby, ale i wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób. Jest to z pewnością optymalny rozmiar materaca dla singli i par. Szczególnie docenią materac 140 x 200 cm osoby, które w czasie snu lubią „wędrować” po łóżku.

Warto przy tym wybrać raczej twardszy materac uwzględniający masę dwóch osób. Interesującym rozwiązaniem są materace dwustronne, w których każda strona posiada trochę inne właściwości izolacyjne i cyrkulacyjne, a poza tym sam materac zyskuje większą żywotność.

W zależności od zastosowania, grubość materaca także ma znaczenie. Materace o grubości poniżej 20 cm świetnie sprawdzą się jako nakładki na sofy, wersalki lub nieco wysłużone łóżka i materace. Zniwelują one wszelkie niewygodne wybrzuszenia, zagłębienia czy przeszycia. Wiele osób świadomie rezygnuje z tradycyjnego łóżka, śpiąc na materacu położonym bezpośrednio na podłodze. Dla nich najbardziej wskazane są materace o grubości powyżej 25 cm, zapewniając odpowiednią izolację termiczną.

Zobacz także, jak wybrać dobry materac 180 x 200 cm oraz dobry materac 160 x 200 cm

Ranking dobrych materaców 140 x 200 cm

Jakie materace 140 x 200 wybrać? Zobacz nasze propozycje z rankingu.

Beliani Nawierzchniowy Topper 140 x 200

To tani dobry materac 140 x 200 cm z poliestru, pokryty przyjemną w dotyku mikrofibrą. Świetnie sprawdzi się jako nakładka na materac, przedłużając jego żywotność i wyrównując wszelkie nierówności. Jego dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania go w czystości, bo można go uprać w pralce.

ŚpijZdrowo Natural Max

Materac ŚpijZdrowo Natural Max to bardzo dobry materac do spania 140 x 200 cm w bardzo korzystnej cenie. Natural Max to ortopedyczny, dwustronny materac sprężynowy o wielowarstwowej strukturze. Puszysta włóknina syntetyczna zapewnia cyrkulację powietrza oraz dodatkowo ociepla. Stanowiący jedną z warstw wkład kokosowy posiada właściwości antygrzybicze i antyalergiczne, zapewniając odpowiednią wentylację i zwiększa wytrzymałość materaca.

Przekładka tapicerska zwiększa wytrzymałość materaca i oddziela wkład sprężynowy od 2-centymetrowej warstwy pianki poliuretanowej o zwiększonej gęstości. Ponad 289 innowacyjnych sprężyn kieszeniowych przypadających na 1 m2 materaca, każda w osobnej otulinie zapewnia jego odpowiednią wytrzymałość i elastyczność. Sprężyny połączone w system DoubleHard o grubości 18 cm i podzielone na 9 stref twardości (twardość poszczególnych części materaca dopasowana do nacisku różnych części ciała) zwiększają żywotność materaca do ponad 30 lat. Góra materaca ma twardość H3 (średnio twardy), dół ma twardość H4 (twardy).

Antyalergiczny pokrowiec o membranowej strukturze i wydłużonym cyklu ścieralności zapewnia świeżość i najwyższy poziom higieny, dzięki możliwości zdjęcia i wyprania w pralce. Grubość materaca 24 cm sprawia, że nadaje się on zarówno na łóżko, jak też do położenia bezpośrednio na podłodze.

ŚpijZdrowo Home Max Double

To trochę droższa i wersja materaca tego samego producenta o grubości 27 cm, w której zastosowano dodatkowy wkład kokosowy oddzielony dodatkową warstwę włókniny, dzięki czemu zapewnia jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. Twardość materaca to H3/H5.

M&K FOAM Koło Czwarty Element

Wśród dobrych materacy 140 x 200 nie sposób nie wymienić żadnego materaca z najwyższej półki, charakteryzującego się najwyższej klasy materiałami o innowacyjnych właściwościach. Przykładem takiego materaca jest luksusowy, termoplastyczny i wysokoelastyczny materac M&K FOAM Koło Czwarty Element wyposażony w system sprężyn kieszeniowych. Jest to materac średnio twardy (H3) o grubości 29 cm.

Górna warstwa materaca, grubości 5 cm, jest wykonana z antybakteryjnej pianki LXI lateksoidalnej o bardzo wysokiej elastyczności, która świetnie dopasowuje się do kształtów ciała, podtrzymując kręgosłup dokładnie w tych punktach, w których należy go podtrzymywać i wykazuje wysoką odporność na odkształcenia. Warstwę środkową stanowi system ponad 1300 sprężyn multipocket H3, co stanowi ponad dwukrotnie większą ich liczbę niż w większości materaców. Dolna warstwa, grubości 5 cm, jest wykonana z charakteryzującej się wysoką elastycznością pianki Komfort Hard, sprawia, że materac jest bardziej twardy, a przy tym zachowuje swoją elastyczność i sprężystość.

Materac posiada dwa pokrowce, wewnętrzny chroniący materac w czasie prania pokrowca zewnętrznego i pokrowiec zewnętrzny zaopatrzony w boczną siatkę poprawiającą cyrkulację powietrza i suwak umożliwiający rozdzielenie pokrowca na dwie części dla ułatwienia prania.

Klient może wybrać jeden z kilkunastu rodzajów pokrowców zewnętrznych wykonanych z różnych materiałów, np. kaszmir, bawełna, materiały syntetyczne itp., o właściwościach antyalergicznych, antybakteryjnych, higroskopijnych, zapobiegających rozwojowi bakterii i roztoczy czy odprowadzających nadmiar ciepła, nasycone jonami srebra, tytanu, aloesem i innymi substancjami, które utrzymują się w pokrowcu do 10 prań.

Autor: Roman Frej