Data modyfikacji:

Dobry romans historyczny. Polecane książki

Nie da się ukryć, że romanse w dużej mierze napędzają sprzedaż książek na całym świecie. Nie wszystkie tego typu dzieła są jednak mdłymi historyjkami o nieszczęśliwej miłości. Bardzo często można natrafić na książki, które nie tylko pięknie opowiadają o związku (zazwyczaj dramatycznym) dwojga ludzi, ale także mają wartość edukacyjną. Szukacie dobrego romansu historycznego? Mamy dla was książki, które zabiorą nas w podróż do dawnych lat.

dobry romans historyczny

Dobry romans historyczny. Co warto przeczytać?

Jeśli najlepsze romanse to dla was te osadzone w czasach historycznych, to ta lista jest dla was. Zobaczcie propozycje najlepszych książek romansów historycznych.

  1. Cykl „Bridgertonowie” – Julia Quinn
  2. „Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell
  3. Cykl „Dziedzictwo rodu Poldarków” – Winston Graham
  4. „Anna Karenina” – Lew Tołstoj
  5. Trylogia „Stulecie Winnych” – Ałbena Grabowska
  6. Trylogia „Dynastia Tudorów” – Anne Gracie, Michael Hirst i Elizabeth Massie
  7. Seria „Kochankowie burzy” – Elżbieta Gizela Erban
  8. „Duma i uprzedzenie” – Jane Austen
  9. „Łowca posągów” – Daisy Goodwin

Cykl „Bridgertonowie” – Julia Quinn

O romansach historycznych Julii Quinn zrobiło się głośno za sprawą popularnego serialu dostępnego na platformie streamingowej Netflix. Tam jednak macie wyłącznie niewielki kawałek porywającej historii o Bridgertonach, która w wersji książkowej została rozpisana aż na dziewięć tomów. Jeśli szukacie prostej historii o miłości, która podszyta jest dużą dawką humoru, to koniecznie powinniście zapoznać się z tym cyklem. Zwłaszcza że w ciekawy sposób prezentuje realia XIX-wiecznego Londynu.

„Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell

Dobry romans historyczny z wojną secesyjną w tle? Część z was z pewnością doskonale zna kultowy film o tym samym tytule, który zadebiutował w 1939 roku. Wcześniej jednak do sprzedaży trafiła książka Margaret Mitchell, będąca podstawą do dzieła wytwórni MGM.

Autorka w swojej powieści opowiedziała historię buńczucznej córki plantatora bawełny, Scarlet O’Hary, oraz jej skomplikowanego związku z oficerem Rhettem Butlerem. W tym przypadku nad drodze do miłości stoi wojna secesyjna.
Powieść ta często pojawia się wśród polecanych w rankingu książek kobiecych.

Cykl „Dziedzictwo rodu Poldarków” – Winston Graham

Po jaki romans hisotyczny sięgnąć? Książki z cyklu „Dziedzictwo rodu Poldarków” opisują losy Brytyjczyka, który przez kilka lat brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna postanawia jednak wrócić z Ameryki do Wielkiej Brytanii, gdzie niestety nie czeka go spokojne życie.

Przez rodzinę został uznany za zmarłego, zaś ukochana związała się z jego kuzynem. Ross Poldark nie dość, że musi przywrócić płynność majątkową swojego rodu, to na dodatek za wszelką cenę próbuje odzyskać swoją dawną partnerkę.

„Anna Karenina” – Lew Tołstoj

Mogłoby się wydawać, że tytułowa bohaterka wiedzie życie jak z bajki – jej mąż zajmuje wysoką funkcję państwową, dzięki czemu kobieta obraca się w kręgach bogatych rosyjskich rodów. Niestety Annie brakuje jednego – miłości.

Kiedy podczas wizyty na dworcu natrafia na niejakiego Aleksego Wrońskiego, w jej sercu pojawia się iskra, która na zawsze zmienia jej życie. Nie jest to jednak szczęśliwa opowieść o romansie, tylko psychologiczna wędrówka przez umysły zagubionych ludzi, pragnących szczęścia.

Trylogia „Stulecie Winnych” – Ałbena Grabowska

W powieściach Ałbeny Grabowskiej wątek miłosny nie zawsze stoi na pierwszym miejscu, ale nadal odgrywa bardzo istotną rolę w kreowaniu historii bohaterów. Na przestrzeni trzech tomów obserwujemy, jak kolejne pokolenia Winnych muszą radzić sobie z pożogą towarzyszącą zarówno pierwszej, jak i drugiej wojnie światowej. I choć rodzina ma na głowie inne sprawy, to jednak w trudnych sytuacjach nie opuszcza ich namiętność i potrzeba kochania drugiego człowieka.

Trylogia „Dynastia Tudorów” – Anne Gracie, Michael Hirst i Elizabeth Massie

W pierwszym tomie zatytułowanym „Król, królowa i królewska faworyta” śledzimy losy młodego Henryka VIII, który zamiast zająć się konfliktami rujnującymi jego kraj, czas poświęca na rozwód z Katarzyną Aragońską. Najważniejszym celem mężczyzny jest posiadanie syna, a do tego potrzebuje kobiety, które będzie w stanie mu go dać. Na jego drodze staje Anna Boleyn, dająca szansę na spełnienie marzeń króla Anglii.

Seria „Kochankowie burzy” – Elżbieta Gizela Erban

Polska autorka w swojej serii przybliżyła czytelnikom swoich romansów historycznych realia warszawskich środowisk szlacheckich i arystokratycznych funkcjonujących w latach 60. XIX wieku. Główną bohaterką serii została Nina Nałęczowska, która wplątała się w romans z pewnym hrabią, co oczywiście nie mogło mieć pozytywnego finału.

„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

Jeśli piszemy o dobrym romansie historycznym, nie mogło w zestawieniu zabraknąć tej pozycji. Powieść Jane Austen to prawdziwa klasyka literatury pięknej, która doczekała się kilku adaptacji filmowych. Jest to także doskonała pozycja dla osób szukających powieści romantycznych osadzonych w realiach historycznych.

W tym przypadku trafiamy na angielską prowincję z przełomu XVIII I XIX wieku, na której żyje rodzina Bennetów. Fabuła skupia się głównie na pięciu córkach, które poszukują idealnych partnerów na lepsze życie. Sytuacja nabiera rumieńców, gdy w pobliżu wprowadza się młody i bogaty jegomość.

„Łowca posągów” – Daisy Goodwin

Daisy Goodwin w swojej powieści opowiedziała o autentycznych wydarzeniach z życia cesarzowej Austrii i królowej Węgier, znanej jako Sisi. Bohaterkę książki poznajmy w momencie, gdy czuje rozczarowanie swoim obecnym życiem na dworze Habsburgów. Codzienna rutyna ulega zmianie, gdy kobieta trafia na Brytyjczyka, kapitana Middletona. Między nimi pojawia się uczucie, które może sprowadzić na nich wielką tragedię.

Autor: Łukasz Morawski