Data modyfikacji:

Ranking książek kobiecych

Szukasz książkowych inspiracji? A może nie wiesz, jaką książkę kupić na prezent dla bliskiej ci kobiety? Oto krótkie zestawienie najlepszych książek dla kobiet, które zawiera reportaże, poradniki i literaturę piękną. Zobacz nasz ranking książek kobiecych.

ranking książek kobiecych

Ranking najlepszych książek kobiecych

Każdego roku Biblioteka Narodowa publikuje tzw. Raport czytelnictwa w Polsce. Badacze analizują nie tylko nasze zachowania czytelnicze, ale też sprawdzają, kto w Polsce sięga po książki. Z raportu jasno wynika, że to właśnie kobiety częściej czytają niż mężczyźni.

Książka może być zatem idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej ci kobiety, jeśli zastanawiasz się, co kupić na urodziny lub inną okazję. A jeśli szukasz po prostu ciekawej książki, poniżej znajdziesz ranking książek kobiecych, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Zobacz wybrane przez nas najlepsze książki.

Sensacja i kryminał

Wedle przywołanego już wcześniej raportu Biblioteki Narodowej, wśród najpopularniejszych lektur, po jakie sięgają Polacy, jest literatura kryminalna. Dlatego właśnie książki z tej kategorii otwierają nasz ranking najlepszych książek kobiecych.

Max Czornyj, Cykl komisarzu Eryku Deryło

Wydany w 2017 roku „Grzech” to pierwszy tom kryminalnego cyklu o komisarzu Eryku Deryło. Jeśli przywiązujesz się do bohaterów i lubisz śledzić ich perypetie w kolejnych tomach, to może być świetna propozycja dla ciebie – cykl liczy sobie już osiem tomów, z których wszystkie zajmują wysokie pozycje w rankingach książek kobiecych czy kryminalnych.

Akcja powieści dzieje się w Lublinie, gdzie dochodzi do serii tajemniczych zaginięć. Niestety, z czasem wydarzenia stają się bardziej tragiczne, gdy policja odkrywa zwłoki kolejnych ofiar. Nad sprawą pracuje komisarz Eryk Deryło, którego temperament i metody działań często wywołują wątpliwości. Z czasem do śledczego dołącza młody profiler, który pomaga stworzyć portret psychologiczny poszukiwanego.

Powieść z pewnością dostarczy wielu wrażeń. To kryminał z prawdziwego zdarzenia, w którym autor nie szczędzi czytelnikom krwawych opisów i szokujących szczegółów zbrodni. Jeśli zatem w polskich kryminałach szukasz naprawdę dużych emocji, warto sięgnąć po pierwszy tom cyklu o Eryku Deryło.

Joanna Opiat-Bojarska, Winny

Wśród najlepszych książek kryminalnych dla kobiet nie może zabraknąć powieści, która wyszła spod pióra polskiej autorki. Tym razem w zestawieniu proponujemy najnowszą książkę Joanny Opiat-Bojaskiej.

Głównym bohaterem powieści jest Marcin, mężczyzna, który we wczesnej młodości został uznany winnym zbrodni, której nie popełnił, a za przypisane mu czyny trafił do poprawczaka. Po latach, gdy Marcin opuścił już mury zakładu poprawczego, przeszłość i pytania z nią związane wciąż nie dają mu spokoju, dlatego postanawia dowiedzieć się, kim był prawdziwy winny zbrodni, za którą bohater poniósł tak dotkliwe konsekwencje.

Literatura faktu

Najlepsze reportaże i biografie potrafią wciągać bardziej niż literackie fikcje. Jeśli w swoich poszukiwaniach najlepszych książek dla kobiet stawiasz właśnie na literaturę non-fiction, warto zwrócić uwagę na poniższe tytuły.

Mark Bowden, Ostatni trop. Historia zaginięcia sióstr Lyon

To opowieść, jakiej nie powstydziliby się czołowi twórcy książek kryminalnych. Jednak opisane przez Bowdena wydarzenia miały miejsce naprawdę. W 1975 roku w centrum handlowym w Waszyngtonie zaginęły dwie siostry, Sheila i Katherine Lyon. O sprawie było głośno w mediach, a policja prężnie działała, by odnaleźć dziewczynki.

Niestety, ich los pozostał nieznany aż na 40 lat, do czasu, gdy śledczy przypadkowo trafiają na protokół z przesłuchania jednego ze świadków. Ten incydent sprawił, że machina śledztwa została ponownie wprawiona w ruch.

Ewa Curie, Maria Curie

Biografia dwukrotnej polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli literatury non-fiction. Pozycja jest tym bardziej interesująca, bo wyszła spod pióra córki wybitnej naukowczyni. W efekcie czytelnicy otrzymują intymny obraz jednej z najsłynniejszych badaczek w historii.

Autorka maluje portret swojej matki nie tylko z perspektywy jej dokonań naukowych, ale też pozwala nam poznać Skłodowską-Curie jako zdeterminowaną i silną kobietę. Wato wiedzieć, że nie jest to nowość wydawnicza – pierwsze wydanie książki w języku polskim ukazało się w 1949 roku, a obecnie dostępne wydawnictwo zostało wzbogacone o nowe dokumenty i fotografie.

Polskie książki, które warto znać

Joanna Bator, Gorzko, gorzko

Jeśli szukasz najlepszych książek dla kobiet pisanych przez kobiety i o kobietach traktujących, to właśnie będzie taka lektura. „Gorzko, gorzko” to historia czterech pokoleń kobiet, których losy opowiedziane są naprzemiennie, wydarzenia przeplatają się ze sobą, co dodatkowo potęguje odczucie uwikłania ich wszystkich w przeszłości.

Olga Tokarczuk, Czuły narrator

Nazwiska polskiej noblistki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli chcesz być na bieżąco z wartościową literaturą i poznać klasykę współczesnej kultury, musisz zaznajomić się z twórczością Olgi Tokarczuk. Obok takich tytułów jak „Dom dzienny, dom nocny” czy „Prawiek i inne czasy”, za które pisarstwo autorki z Nowej Rudy pokochały rzesze czytelników na całym świecie, warto sięgnąć także po pierwsze wydawnictwo po Noblu, czyli „Czułego narratora”.

Książka to zbiór dwunastu starannie wyselekcjonowanych tekstów i esejów, które w pewnym sensie pozwalają zajrzeć za kulisy twórczości jednej z najważniejszych pisarek naszych czasów. Czytelnicy mają szansę poznać nieco szczegółów z trudnego procesu twórczego czy kreowania postaci. W książce nie zabrakło też miejsca dla słynnej mowy noblowskiej.

Literatura poradnikowa i psychologia

W rankingu książek kobiecych nie może zabraknąć literatury poradnikowej. Rynek wydawniczy jest przepełniony wartościowymi lekturami, dzięki którym możemy zrozumieć niektóre mechanizmy społeczne czy psychologiczne i pracować ze swoimi emocjami. Oto kilka wartościowych książek, po które warto sięgnąć.

Natalia de Barbaro, Czuła przewodniczka

Najnowsza książka znanej psycholożki i felietonistki szybko podbiła serca czytelniczek i często jest wymieniana w rankingach książek kobiecych. Nic dziwnego – Natalia de Barbaro z właściwą sobie przenikliwością opisuje różne role społeczne, jakie przyjmują kobiety, analizuje konsekwencje tych wyborów i jednocześnie poddaje w wątpliwość zgodność tych wyborów z realnymi potrzebami i oczekiwaniami.

W książce bardzo ważny jest styl prowadzenia narracji, który daleki jest od umoralniającego tonu wpędzającego w poczucie winy z powodu własnych niedociągnięć. Przeciwnie, Natalia de Barbaro kieruje uwagę czytelników na własną intuicję. Co ważne w książkach psychologicznych i poradnikach, autorka swoje tezy opiera nie tylko na własnej praktyce szkoleniowej czy terapeutycznej, ale również odwołuje się do badań i analiz. To jedna z tych książek kobiecych, która może być wartościowym wsparciem dla kobiet poszukujących odpowiedzi na pytania o własną tożsamość.

Bogdan Wojciszke, Psychologia miłości

Chociaż od publikacji pierwszego wydania książki minęło już ładnych parę lat, to jej treść pozostaje wciąż aktualna. Tym bardziej że nowe wydanie zostało poszerzone. Wybitny psycholog, Bogdan Wojcieszke, rozkłada miłość na czynniki pierwsze i dogłębnie analizuje jej składniki, takie jak intymność, namiętność i zobowiązanie. Przytacza i szeroko opisuje różne mechanizmy, jakie rządzą zachowaniami ludzi znajdującymi się w relacji z drugą osobą.

Książka jest przepełniona przykładami wywodzącymi się z szeregu badań naukowych, autor nie stroni także od odwołań do innych dziedzin nauki. Nie należy jednak oczekiwać gotowych rozwiązań i recepty na udany związek. Lektura „Psychologii miłości” skłania jednak do refleksji nad relacją dwojga ludzi, co może być świetnym przyczynkiem do pracy nad związkiem. To nie tylko jedna z najlepszych książek dla kobiet, ale lektura, którą warto polecić wszystkim tym, którzy chcą świadomie kształtować woje relacje z drugim człowiekiem.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny