W ostatnim czasie suplementy diety z glutaminą zyskują wysoką popularność. Co za nią stoi? Przede wszystkim działanie i bezpieczeństwo naturalnego aminokwasu. Dowiedz się, kto powinien suplementować glutaminę, jak robić to prawidłowo i jaki suplement wybrać, by uzyskać najszybsze efekty.
Na siłowni zasłyszałeś tajemniczą nazwę „glutamina” i zachodzisz w głowę, do czego służy? Na wstępie podkreślimy, że nie należy ona do substancji szkodliwych lub zakazanych. Wręcz przeciwnie: glutamina to naturalny składnik wszystkich organizmów żywych, niezbędny do egzystencji. Dowiedz się, kto i kiedy powinien ją suplementować i jakich efektów należy się spodziewać.
Przeczytaj także: L-glutamina. Jaka najlepsza?
Glutamina to aminokwas warunkowo niezbędny, produkowany przez organizm człowieka (endogenny). Stanowi 60% wolnych aminokwasów magazynowanych w mięśniach. Reszta zawarta jest w mózgu, przewodzie pokarmowym oraz układzie krwionośnym. Jako składnik białek, glutamina jest bardzo ważnym budulcem wszystkich tkanek organizmu.
Wiele osób sądzi, iż jako że glutamina jest aminokwasem endogennym, nie trzeba jej suplementować. Sytuacja przedstawia się inaczej. W niektórych sytuacjach organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na glutaminę, a jej niedobór bywa dotkliwie odczuwalny. Dotyczy to zwłaszcza osób bardzo aktywnych fizycznie oraz umysłowo. W ich przypadku warto dostarczać glutaminę z zewnątrz po to, by zapobiec uczuciu silnego zmęczenia, napięciu nerwowemu czy przetrenowaniu.
Aby zrozumieć rolę glutaminy, należy dowiedzieć się, jak wpływa ona na ludzki organizm. Ten wyjątkowy aminokwas jest niezbędny do prawidłowej pracy wielu jego obszarów.
Sprawdź, jak wybrać najlepsze białko
Jest istotna przede wszystkim dla kondycji mięśni, ponieważ wykazuje zdolność do rozbudowywania białek w nich zawartych. Dzięki temu mięśnie rozrastają się szybciej. Ponadto, glutamina jest swojego rodzaju paliwem, które organizm pożytkuje w trakcie wysiłku. Jej wysoki poziom pozwala mu pracować dłużej i efektywniej.
Glutamina znacznie zmniejsza ryzyko tzw. przetrenowania, ponieważ wspiera szybką regenerację włókien mięśniowych. Te właściwości glutaminy sprawiają, że jest ona często wybierana przez sportowców.
Nie tylko osoby aktywne fizycznie odczują zalety stosowania glutaminy. Zauważono, że wpływa ona na obniżenie poziomu stresu, poprawia pamięć i koncentrację. Dodatkowo, aminokwas skutecznie niweluje uczucie zmęczenia. Mózg wymaga jej do prawidłowej pracy, dlatego o suplementacji powinny pomyśleć osoby pracujące umysłowo. Suplementy z glutaminą sprawdzą się również w przypadku studentów przygotowujących się do egzaminów.
Innym pozytywnym działaniem glutaminy jest wspieranie układu odpornościowego. Aminokwas ten jest jednocześnie przeciwutleniaczem, dlatego wspiera organizm w walce z infekcjami.
Warto wiedzieć, że glutamina odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia pracę jelit i wzmacnia mięsień sercowy. Ponadto, glutamina przyspiesza leczenie stanów zapalnych oraz ran, dlatego natychmiastowo jest podawana ofiarom pożarów, jak również osobom, które przeżyły bardzo rozległe urazy lub skomplikowane operacje.
Glutamina często wymieniana jest jako suplement wspierający utratę zbędnych kilogramów. Istotnie, dobrze sprawdza się w trakcie diet redukcyjnych, ponieważ wspiera funkcjonowanie jelit, a jednocześnie zapewnia większą podaż energii koniecznej do uprawiania aktywności fizycznej.
Sprawdź, jakie suplementy na redukcji będą najlepsze
Dowiedziono, że suplementacja glutaminy przez osoby przebywające chemioterapię pozwala szybciej odzyskiwać im siły. Co ciekawe, aminokwas ten uznawany jest za bardzo skuteczny lek na anemię sierpowatą.
Czy każdy powinien wypróbować glutaminę w suplementach? Zasadniczo osoba, która nie wykazuje zwiększonej aktywności fizycznej lub umysłowej, ciesząca się dobrym ogólnym zdrowiem, nie ma takiej potrzeby. Zasoby glutaminy zgromadzone w organizmie powinny okazać się dla niej wystarczające, zaś dodatkowa suplementacja nie przyniesie ze sobą spektakularnych efektów.
Pamiętaj, że glutaminę można stosować również okresowo, na przykład w czasie zwiększonej ekspozycji na stres, nauki do egzaminów, krótkotrwałej lecz intensywnej aktywności fizycznej.
Glutamina, jako naturalnie występujący w ciele aminokwas, jest uznawana za substancję bezpieczną. Trudno ją przedawkować, ponieważ jest prędko metabolizowana. Pomimo to, z jej stosowaniem powinny uważać osoby chore na cukrzycę i borykające się z chorobami nerek oraz wątroby. W takich sytuacjach suplementację bezwzględnie powinna poprzedzić konsultacja lekarska. Ze stosowania suplementów powinny zrezygnować osoby uczulone na glutaminian sodu.
Jako naturalna substancja, glutamina występuje w wielu produktach odzwierzęcych, ale także roślinach. Najbardziej zasobnym w glutaminę produktem spożywczym są jajka. W następnej kolejności można wymienić mięso wołowe, tłuste produkty mleczne, kukurydzę oraz biały ryż.
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie suplementów z glutaminą, zacznij od przyjmowania 0,8 g na każde 10 kg masy ciała. Glutaminę najlepiej stosować na czczo lub tuż po zakończonym treningu. Oczywiście, osoby intensywnie trenujące mogą stopniowo zwiększać przyjmowaną dawkę glutaminy. W ciągu doby nie powinna ona jednak przekroczyć 15 g.
Suplementy z glutaminą można zakupić w internetowych sklepach z żywnością dla sportowców, jak również aptekach. W pierwszym przypadku glutamina najczęściej występuje w postaci kapsułek lub proszków, które można rozpuszczać w wodzie lub koktajlach. Aminokwasy BCAA w takiej postaci uznawane są za bardzo łatwo przyswajalne, dlatego rekomenduje się je osobom szczególnie aktywnym. Stosowanie tej formy glutaminy jest uważane za najlepsze BCAA dla osób bardziej zaawansowanym.
Jeśli chcesz stosować glutaminę w celu poprawy ogólnego samopoczucia oraz koncentracji, wygodnym i stosunkowo bezpiecznym wyborem okażą się zwykłe tabletki. W ich przypadku bardzo łatwo dostosujesz dawkę do swojego dziennego zapotrzebowania.
Ile kosztuje cudotwórczy aminokwas? Warto wiedzieć, że glutamina nie należy do drogich suplementów: w sieci znajdziesz opakowania 100 kapsułek już za niecałe 19 złotych. 5 kg sypkiej mieszanki aminokwasów to koszt rzędu około 80 złotych.
Glutamina to aminokwas, który występuje w organizmie każdego człowieka. Przeciętna osoba nie wymaga jej suplementacji, jednak sportowcy i pracownicy umysłowi na pewno odczują pozytywne rezultaty jej działania. Po glutaminę warto sięgać również w przypadku pojawienia się ran, niektórych chorób i infekcji. To niedrogi, łatwo dostępny suplement, który bez problemu zakupisz w większości internetowych aptek.
Autorka: Joanna Stanuch