Dla większości z nas gra w golfa pozostaje dość tajemniczym sportem, który znany jest głównie z filmów oraz seriali zza oceanu. Rozpoczęcie przygody z piłeczką i kijkiem nie jest jednak trudne, ani też tak kosztowne, jakby mogło się wydawać. Tłumaczymy, na czym polega golf i jak zacząć grę.
Golf to sport, który nieodmiennie kojarzy się w Polsce z rozrywką dla elit. Pogląd ten ukształtowała w dużej mierze popkultura i jest dość wypaczonym obrazem rzeczywistości. W krajach, gdzie jest on bardziej znany i lubiany, takich jak USA, Australia czy Wielka Brytania, na zabawę może pozwolić sobie praktycznie każdy. Fanom golfa nad Wisłą udało się jednak w przeciągu ostatnich trzydziestu lat zbudować bardzo dobrą infrastrukturę, która stale przyciąga nowych graczy. Jak więc do nich dołączyć?
Golf jest grą przeznaczoną dla osób w praktycznie każdym wieku, na poziomie amatorskim nie wymaga on bowiem wysokiej sprawności fizycznej. Większą część czasu gry spędzamy, spacerując od dołka do dołka lub czekając na swoją kolej przy uderzeniu. Spędzamy więc dużo czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Ważną zaletą zabawy są też aspekty towarzyskie i poznawanie nowych ludzi, zwłaszcza podczas rożnego typu turniejów.
Przeczytaj, jak zacząć grę w squasha
Gra przebiega w całości na polu golfowym, które posiada od kilku do maksymalnie osiemnastu numerowanych dołków. Układ i wygląd pól nie jest mocno sformalizowany, tak więc każde ma swój własny unikalny charakter. Celem rozgrywki jest wbicie piłeczki do dołków przy jak najmniejszej liczbie uderzeń kija.
Poza krótko przyciętą trawą (tzw. green) na polu znajdziemy też pułapki pod postacią piaskowych wydm lub oczek wodnych. Dokładny przebieg rozgrywki oraz system punktowy regulują dziesiątki dodatkowych reguł, których najnowszą oficjalną wersję znajdziemy na stronie Polskiego Związku Golfa.
Aby rozpocząć zabawę z golfem, w pierwszej kolejności wystarczy jedynie, że wykażemy się entuzjazmem oraz chęcią do nauki. Naszym pierwszym zadaniem jest odnalezienie najbliższego pola i klubu golfowego. Na stronie internetowej Polskiego Związku Golfa możemy przejrzeć pełną listę ponad pięćdziesięciu adresów, pod którymi znajdziemy zarówno proste pola z kilkoma dołkami, jak i pełnowymiarowe osiemnastodołkowe obiekty z bogatą infrastrukturą.
Wiele klubów prowadzi lekcje i szkolenia, a także wypożyczalnie sprzętu. Dostaniemy w nich wszystko, co może być nam potrzebne, począwszy od piłek, toreb, zestawów kijów, a skończywszy na rękawicach do ich trzymania.
Gra w golfa wymaga również odpowiedniego stroju, bez którego nie zostaniemy wpuszczeni na pole. Tradycyjnie uczestnicy rozgrywki ubierają się w koszule z kołnierzykiem w neutralnych kolorach, najczęściej są to różnego typu koszulki polo. Zabronione są dresy, dżinsy i krótkie spodenki (w lecie robi się wyjątek). Dodatkowo noszone przez nas spodnie powinny być koniecznie spięte paskiem. Kobiety mogą założyć także spódnice. Golfiści muszą również odznaczać się wysoką kulturą osobistą, unikać krzyków, kłótni, używania ostrego języka itd.
Koszt zabawy w golfa pod względem niezbędnych nakładów finansowych jest porównywalny z innymi popularnymi sportami, jak np. narciarstwo. Ceny będą różnić się dość mocno w zależności od pola i klubu, do którego trafimy. Grę zaczynamy zazwyczaj od lekcji dla początkujących. Każda z nich to wydatek rzędu 30-200 złotych. Jednorazowe wejście na strzelnicę, gdzie możemy potrenować uderzenia, to około 15-50 złotych.
Na prawdziwym polu pobawimy się już za około 40-100 złotych. Podobne ceny obowiązują w przypadku wypożyczania sprzętu. Za pełny zestaw kijów zapłacimy np. od 50 do 200 złotych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup własnych kijów, na używany sprzęt poświecimy około 300-700 złotych. W przypadku nowego suma ta urośnie do około 500-2000 złotych.