Data modyfikacji:

Higiena jamy ustnej – jak dbać o higienę jamy ustnej?

Piękne, zdrowe i lśniące zęby to nie tylko ogromny dodatek do atrakcyjności, ale także pewności siebie. Dowiedz się, jak zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, aby mieć zdrowe i piękne zęby.

Higiena jamy ustnej - jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej – ważna jest profilaktyka

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest tak ważne. Dlaczego więc tak wiele osób jest jeszcze na bakier z dbaniem o swoją jamę ustną? Zaniedbywanie higieny dziąseł i zębów prowadzi nie tylko do próchnicy, uszczerbków w zębach lub nieświeżego oddechu. Często ciągnie to za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje.

Choroby dziąseł i zębów spowodowane przez zaniedbanie stanu swojej jamy ustnej mogą być naprawdę bolesne i mogą trwać przez długi czas. Warto też w dodatku wspomnieć, że leczenie może okazać się bardzo kosztowne.

Sprawdź, jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Każdy zna słynne powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli ktoś kiedykolwiek musiał przejść przez bolesne leczenie zniszczonego zęba, na pewno się z nim zgodzi. Profilaktyka to klucz do utrzymania zdrowia swoich zębów i dziąseł.

Warto co kilka dni sprawdzać w lustrze stan swojego uzębienia i dziąseł. Czyste zęby bez przebarwień i próchnicy, szkliwo bez ubytków oraz dziąsła o różowej barwie to znak, że prawidłowo dbasz o stan swojej jamy ustnej.

W celach profilaktycznych warto chodzić na wizyty do dentysty minimum dwa razy w ciągu roku, w celu przeglądu zębów oraz usunięcia z nich nadmiaru kamienia. Warto też wtedy wykonywać zabiegi ochraniające zęby, takie jak lakowanie, które znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia próchnicy lub chorób dziąseł.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w domu

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić sam, żeby zachować higienę jamy ustnej. Ważne jest, aby dbanie o zęby stało się dla nas dobrym nawykiem, a nie tylko żmudnym obowiązkiem. W końcu jest to rzecz, którą musimy robić codziennie przez resztę życia!

Najważniejszą rzeczą jest dokładnie szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Zęby myjemy rano i wieczorem – pamiętaj jednak, aby po wieczornym umyciu zębów nic już nie jeść ani nie pić słodkich napojów. Resztki jedzenia, które zostaną między zębami przez całą noc, mogą powodować stany zapalne lub wywoływać choroby zębów.

Pamiętaj, że mycie zębów nie dotyczy czyszczenia wyłącznie zębów. Chodzi o czyszczenie całej jamy ustnej, łącznie z przestrzenią międzyzębową, dziąsłami, policzkami i językiem. Wszędzie tam mogą znajdować się bakterie, dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów, nici do czyszczenia przestrzeni między zębami, czyścika do oczyszczania nalotu z języka oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Dzieci należy już od pierwszych lat życia przyzwyczajać do pielęgnacji swojej jamy ustnej. To od rodziców zależy to, czy dzieci nauczą się od nich dobrych nawyków. Dbanie o jamę ustną dziecka powinno zacząć się już w czasie pierwszych miesiącach życia.

Niemowlętom należy regularnie czyścić błonę śluzową i wały dziąsłowe. Około 1. roku życia można zacząć wprowadzać już szczotkowanie zębów. Ważne, aby włosie szczoteczki dla niemowlaka były bardzo delikatne, aby nie uszkodzić dziąseł. Świetnie sprawdzą się szczoteczki dopasowane do wieku dziecka, z szerokim, antypoślizgowym uchwytem. Najlepiej jest traktować szczotkowanie zębów jako formę zabawy, w którą dzieci chętnie będą dołączać.

Szczoteczka i pasta – jakie wybrać?

Szczoteczka manualna jest tania, ma wiele opcji twardości włosia i łatwo jest wymienić ją na nową. Możemy wybierać między trzema głównymi stopniami twardości włosia: miękkim, średnim i twardym.

Czym kierować się przy wyborze stopnia twardości szczoteczki? Ważne jest to, jak wrażliwe są nasze dziąsła. Jeśli są zdrowe i mocne, warto zdecydować się na szczoteczkę z twardym włosiem. W szczególności powinny używać jej osoby palące papierosy, chore na paradontozę lub posiadające odsłonięte szyjki zębowe. Najbardziej uniwersalna jest szczoteczka ze średnim włosiem, którą powinny stosować osoby bez żadnych chorób w obszarze jamy ustnej.

Popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, które oczyszczają zęby poprzez ruchy obrotowe główki szczoteczki. Lepiej czyści ona zęby i pozbywa się resztek jedzenia niż szczoteczka manualna. Decydując się na taką szczoteczkę, pamiętaj, że jej główki należy wymieniać maksymalnie po trzech miesiącach, aby nie stały się one siedliskiem bakterii.

A jaka będzie najlepsza pasta do zębów? Większość past zawiera w sobie rozmaite związki fluoru, które sprzyjają remineralizacji szkliwa naszych zębów. Fluor odbudowuje szkliwo i wzmacnia jego odporność, dzięki czemu maleje ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego też ważne jest jego odpowiednie stężenie w paście – powinno wynosić około 1500 ppm w pastach dla dorosłych. Aby pasta była skuteczna, mycie zębów powinno trwać przeciętnie 2-3 minuty przy szczotkowaniu przynajmniej 2 razy dziennie.

Płyn do płukania jamy ustnej – czy warto?

Płyn do płukania jamy ustnej to produkt, które ma za zadanie wspomóc skuteczność szczotkowania jamy ustnej. W przeciwieństwie do szczoteczki, płyn do płukania jest w stanie dostać się do miejsc niedostępnych dla włosia. Ponadto stosowanie płynów między szczotkowaniem pomaga wyrównać poziom pH w jamie ustnej, a tym samym ograniczają rozwój bakterii i wpływ kwasów na szkliwo.

Regularne ich stosowanie chroni przed powstawaniem aft i ochrania delikatne błony śluzowe. Warto jest więc włączyć je do codziennej pielęgnacji higieny jamy ustnej.

Autorka: Patrycja Hendzel