Data modyfikacji:

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy są naturalnie piękną ozdobą, jednak żeby pokazały pełnię swego blasku, wymagają szczególnej troski. Nie chodzi wyłącznie o stosowanie kosmetyków przeznaczonych do loków. Najważniejsza jest wiedza, która pozwoli zachować równowagę niezbędną do zdrowego wzrostu włosów i ich atrakcyjnego wyglądu. Umiejętne wydobycie skrętu i jego podtrzymanie jest prawdziwą sztuką. Jak dbać o kręcone włosy, żeby stały się piękne i sprężyste?

jak dbać o kręcone włosy

Jak dbać o kręcone włosy – podstawy

Żeby nauczyć się, jak dbać o kręcone włosy, warto najpierw zrozumieć, czym wyróżniają się one na tle innych rodzajów włosów. Bardzo często są suche, cienkie i delikatne. Nieodpowiednio pielęgnowane przeistaczają się w nieestetyczny puch, plączą się i stanowią wyzwanie dla każdego, kto usiłuje ułożyć z nich przyzwoitą fryzurę. Nie dla nich silne detergenty, suszenie gorącym powietrzem i szybkie mycie pierwszym kosmetykiem, który wpadnie w ręce. Piękne loki to twoje marzenie? Naucz się o nie troszczyć, a z pewnością się odwdzięczą.

Włosy kręcone są niemal zawsze wysoko- lub średnioporowate. Można to rozpoznać po tym, jak szybko schną. Jeśli dzieje się to w okamgnieniu, z pewnością mamy do czynienia z tym pierwszym rodzajem. Takie włosy są wyjątkowo suche i szorstkie, wymagają silnego nawilżenia oraz odżywienia. Zadbane loki, które nie są poddawane farbowaniu, suszeniu gorącym powietrzem czy prostowaniu, mają szansę przymknąć swoje łuski i zyskać przyjemną gładkość. Obniżenie porowatości włosów jest długotrwałym procesem, jednak warto się w niego zaangażować.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak umiejętnie dbać o kręcone włosy, zapamiętaj kilka wskazówek:

  • Spróbuj rozpoznać, jaką porowatość mają włosy, jeśli jest wysoka, zadbaj o jej obniżenie. Do rodzaju porowatości dobiera się rodzaj olejku do włosów kręconych. Ponieważ oleje różnią się wielkością cząsteczek, nie każdy z nich będzie w stanie wniknąć w strukturę włosa.
  • Nauczyć się, czym jest równowaga PEH – jest to najważniejsza wiedza, jaką musisz posiąść, by rozpocząć świadomą pielęgnację. 
  • Nie czesz włosów na sucho. 
  • Używaj na co dzień wyłącznie łagodnych kosmetyków myjących. 
  • Suszarka do kręconych włosów powinna mieć dyfuzor i opcję suszenia zimnym nawiewem. 
  • Przy wydobywaniu skrętu pomocne są kremy, żele oraz pianki do loków. 

Włosy kręcone – pielęgnacja a równowaga PEH

Równowaga PEH może wydawać się z początku tajemniczym pojęciem, jednak jeśli chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o kręcone włosy, musisz się z nim zapoznać. Skrót powstał od słów: proteiny, emolienty oraz humektanty. Zarówno niedobór, jak i nadmiar któregokolwiek z tych składników odbija się na zdrowiu i wyglądzie włosów. Szukaj odżywek, które je zawierają, i stosuj zamiennie, zgodnie z zapotrzebowaniem.

  • Proteiny są budulcem włosa, gdy ich brakuje, włosy są podatne na uszkodzenia, szorstkie i pozbawione życia. Mogą pochodzić między innymi z mleka, owsa czy ryżu.
  • Humektanty to składniki nawilżające, bez nich włosy są suche i matowe. Przykładowe składniki: gliceryna, miód, aloes, kwas hialuronowy, panthenol. 
  • Emolienty to oleje i woski, które domykają pielęgnację i nie pozwalają uciekać z głębi włosa wilgoci. Dociążają i zapobiegają puszeniu. W przypadku włosów kręconych powinno ich być w pielęgnacji najwięcej.

Szampon do włosów kręconych

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób myć loki i jest to uzasadniona wątpliwość, ponieważ istnieją przynajmniej trzy metody ich oczyszczania.

  • Klasyczne mycie szamponem, a następnie odżywianie.
  • Metoda OMO – na początku nakłada się odżywkę, następnie myje skórę głowy szamponem, a po spłukaniu całości raz jeszcze odżywia się włosy.
  • Mycie włosów samą odżywką, używanie szamponu jedynie od czasu do czasu.

Może to brzmieć zaskakująco, ale niektóre osoby źle znoszą nawet najdelikatniejsze środki myjące. Odżywka nakładana przed myciem doskonale chroni włos przed przesuszeniem, dlatego metoda OMO jest najpopularniejsza wśród osób, które dobrze wiedzą, jak dbać o kręcone włosy. 

Jaki będzie najlepszy szampon do włosów kręconych? Nie musi on być przeznaczony typowo do loków, chociaż i takie znajdziesz na rynku. Najważniejsze, by był wolny od silnie wysuszających składników i bardzo delikatny. Polecane są zwłaszcza szampony ekologiczne i naturalne.

Jeśli używasz produktów zawierających silikony lub często sięgasz po kosmetyki do stylizacji, od czasu do czasu może być konieczne silniejsze oczyszczenie. Sprawdzają się wtedy szampony zawierające składniki takie jak SLS i SLES. Powinny one jednak znajdować się wśród kosmetyków używanych bardzo rzadko i nie są wskazane dla osób o bardzo delikatnej skórze głowy.

Jak dobierać odżywki do włosów kręconych?

W przypadku loków jak najlepsze odżywki do włosów są najważniejszym codziennym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Jaka powinna być odżywka do włosów kręconych? Musi dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników, które zapewnią zdrowie, blask i piękny wygląd – humektantów, emolientów oraz protein w idealnych proporcjach.

Najlepiej sprawdzają się oddzielne produkty stosowane zamiennie. Dzięki temu łatwiej rozpoznasz, jakich składników potrzebują twoje włosy. Zestaw trzech dobrej jakości odżywek powinien zaspokoić potrzeby każdego rodzaju włosów. Raz na jakiś czas warto również sięgnąć po maskę do włosów kręconych. Stan loków poprawiają zawarte w tych kosmetykach oleje roślinne, a różnego rodzaju ekstrakty i wyciągi roślinne dodatkowo wzmocnią ich pozytywne działanie.

Olejek do włosów kręconych – niezbędny element pielęgnacji

Świadoma pielęgnacja włosów kręconych będzie najskuteczniejsza, jeśli będziesz używać najlepszych olejków do włosów. Budowa tego typu włosów sprawia, że wymagają nieustannego odżywiania. Nie oznacza to, że należy nadużywać tego kosmetyku.

Jak często używać olejku do włosów kręconych? Żeby zachować równowagę PEH, najlepiej przeprowadzać olejowanie raz w tygodniu, jednak bacznie obserwując przy tym włosy. Niektóre z nich potrzebują tego częściej, inne rzadziej. Dodatkowo warto zabezpieczać końcówki po każdym myciu.

Wydobywanie i utrwalanie skrętu

W przypadku włosów kręconych odpowiednia pielęgnacja z pewnością jest drogą do sukcesu, jednak żeby uzyskać naprawdę spektakularne efekty, trzeba nauczyć się wydobywać i utrwalać skręt. Jeśli świadoma troska o loki trwa już długo i nie wykonujesz dodatkowych zabiegów, które by je niszczyły, w sposób naturalny powinny odzyskać upragnioną sprężystość.

Chcąc uzyskać piękny skręt, który utrzyma się przez dłuższy czas, najlepiej tuż po myciu metodą OMO użyć stylizatora, może to być dobry krem do loków, żel lub pianka do włosów kręconych. Kosmetyk należy wgniatać w pasma, a następnie włosy pozostawić do wyschnięcia lub użyć suszarki z dyfuzorem. Ostatnim etapem powinno być dodatkowe ugniatanie z odrobiną olejku.

Jaka suszarka jest najlepsza do kręconych włosów?

Wiesz już, jak prawidłowo dbać o kręcone włosy, czyli w jaki sposób krok po kroku myć je i stylizować. Pamiętaj również o tym, by zaopatrzyć się w odpowiednią suszarkę do włosów kręconych. Próba ułożenia fryzury przy użyciu prostego nawiewu skończy się katastrofą. 

Wśród osób kręconowłosych nie brakuje wielbicieli pozostawiania włosów do naturalnego wyschnięcia po myciu. Jednak nie zawsze jest ono możliwe, a ponadto trudniej w ten sposób uzyskać misterny skręt, o którym marzy wielu z nas.

Suszarka używana do kręconych włosów musi być wyposażona w dyfuzor, który umożliwi omiatanie powietrzem poszczególnych pasm, dzięki czemu masz szansę uniknąć puchu. Idealnie będzie, jeśli użyjesz opcji zimnego nawiewu, ponieważ gorące powietrze otwiera łuski włosa i przyczynia się do ich podatności na uszkodzenia.

Akcesoria do kręconych włosów

Co jeszcze przyda się przy pielęgnacji włosów kręconych? 

  • bawełniana koszulka do suszenia włosów,
  • satynowa poszewka na poduszkę,
  • grzebień z szerokim rozstawem zębów, 
  • atomizer, który umożliwi regenerację loków po nocy, 
  • satynowy czepek do zakładania na noc.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym