Data publikacji:

Jak odkamienić pralkę?

Czy odkamienianie pralki jest potrzebnym, czy zbędnym zabiegiem? Jeśli jesteś sceptyczny co do czyszczenia wnętrza pralki, to wiedz, że odpowiedni środek do odkamieniania pralki zrobi robotę niemal bez twojego udziału. To co, chcesz wiedzieć, jak odkamienić pralkę?

Przeczytaj również: Dlaczego pralka nie wiruje?

jak odkamienić pralkę

Dlaczego warto regularnie używać odkamieniacza do pralki?

Jeśli zauważyłeś, że twoje ubrania, mimo że są uprane, pachną nieładnie. Jeśli z wnętrza twojej pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeśli coś zaczyna szwankować w automacie, pranie się nie dopiera, coś skrzypi i dudni, a na domiar złego – co chwilę wydajesz krocie na serwis, to czas, by o pralkę zadbać. Dlaczego? Raz, że twarda woda powoduje, iż kamień w pralce się nawarstwia. Jest on bardzo trudny do wyczyszczenia. Dwa – że to ciągłe przyrastanie warstwy kamienia w pralce, może na stałe ją uszkodzić. Trzy – w pralce pozostają resztki jedzenia, piach, kurz. One zmniejszają skuteczność prania.

Dlatego regularne odkamienianie pralki ratuje ją przed zbyt szybkim zużyciem się, twoje ubrania przed zniszczeniem, a pomieszczenie, w którym stoi pralka automatyczna – przed zapachem stęchlizny.

Czym odkamienić pralkę?

Jest na to kilka sposobów, które zaraz poznasz. Trzy z nich to domowe sposoby na odkamienianie pralki, czyli użyjesz ogólnodostępnych produktów, które masz w kuchni i spiżarni. Znajdziesz tu też sposób na odkamienianie automatu, w którym użyjesz środek do odkamieniania pralki zakupiony w sklepie z chemią domową. 

Czy odkamienianie pralki octem jest skuteczne?

Tak! Co więcej – jest też bardzo pożądane ze względu na to, że czyszczenie bębna pralki octem nie wpływa źle na środowisko naturalne. Jest więc to ekologiczny sposób na czyszczenie pralki. Ocet spirytusowy dostaniesz w każdym sklepie. Ocet działa jak odkamieniacz. Usuwa bakterie. Odświeża. Dezynfekuje. 

Jak odkamienić pralkę octem? Wlej do komory na proszek szklankę (lub dwie) octu, a potem włącz puste pranie, najlepiej wybierając temperaturę 90°C. Gotowe! Możesz też wytrzeć metalowe i gumowe elementy pralki szmatką nasączoną octem.

Proponujemy czyszczenie octem pralki wykonywać raz w miesiącu. Możesz też zamienić dodawanie płynu do płukania tkanin octem. Tkaniny nie niszczą się, a ty co pranie masz odświeżony bęben automatu. Dodaj do octu kilka kropli olejku eterycznego. Do płukania prania – ze względu na właściwości antybakteryjne, odświeżające i antywirusowe – najlepiej nadają się zapachy: cytryna, lawenda oraz drzewo herbaciane.

Jak odkamienić pralkę sodą oczyszczoną?

To drugi domowy sposób na czyszczenie pralki automatycznej. Soda oczyszczona dezynfekuje wnętrze pralki. Jak czyścić pralkę sodą? Wsyp szklankę sody do bębna i uruchom pranie na maksymalną temperaturę. 

Jak odkamienić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Kwasek cytrynowy działa jak ocet. Zasada czyszczenia kwaskiem pralki jest zbieżna z dwoma podanymi powyżej sposobami na odkamienianie automatu. Wsypujesz 150 g kwasku do przegrody na proszek do prania i włączasz pralkę na tryb intensywny o najwyższej temperaturze. 

Odkamieniacz do pralki – jak stosować?

Jeśli z jakichkolwiek powodów do czyszczenia pralki wolisz użyć gotowych preparatów chemicznych, to do odkamieniania pralki świetnie sprawdzą się:

  • Tabelki do zmywarki – wrzuć jedną do pustego bębna i uruchom intensywny tryb prania, bez odzieży.
  • Środki chemiczne do czyszczenia pralki – w formie tabletek, płynów i żeli. Zawsze przed zastosowaniem przeczytaj zalecenia producenta konkretnego odkamieniacza chemicznego do pralki, by maksymalnie wykorzystać jego siłę czyszczącą.
Zdjęcie: maxxyustas/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.