Winogrona to owoce z rodziny roślin winoroślowatych. Pochodzą one od owoców dzikiej winorośli, która naturalnie rosła w regionie Morza Kaspijskiego. Obecnie uprawia się je prawie na całym świecie. Winogrona to szybko rosnące pnącza, które mogą osiągnąć wysokość nawet 30 metrów. Ich kwiaty zebrane są w tak zwane wiechy i w zależności od odmiany kwitną od połowy kwietnia do połowy maja.
Z punktu widzenia spożywczego najcenniejszym elementem winogrona jest jego owoc, który można jeść surowo lub można spożywać go w formie przetworzonej, a więc między innymi jako wino, sok, dżem, rodzynki czy olej z pestek winogron.
Zastanawiasz się, czy winorośl sprawdzi się w naszym klimacie? Zdecydowanie tak. Jednak, aby cieszyć się zdrową rośliną wydającą bujnie owoce, należy ją odpowiednio pielęgnować. Dlatego w dalszej części artykułu dowiesz się jak przycinać winogrono na wiosnę, jak nawozić tę roślinę i jakie środki ochrony roślin stosować.
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem sadzonki, wybierz tę o niezniszczonych gałązkach i zdrowej bryle korzeniowej. Aby mieć pewność dobrej jakości – roślinę zakup w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj, że najlepszym momentem na jej posadzenie będzie wiosna, gdyż dzięki temu zyskasz pewność, że roślina ukorzeni się prawidłowo.
W jakim miejscu posadzić winogrono? Owo pnącze uwielbia słonecznie i ciepłe stanowiska, które osłonięte są od wiatru. Z tego powodu dobrym wyborem będzie umieszczenie rośliny przy murze, ogrodzeniu bądź innej stabilnej podporze, na wystawie południowej bądź południowo-zachodniej.
Ten rodzaj roślin uwielbia podłoże próchniczne o pH pomiędzy wartościami 5,0 a 7,5. Jednak winorośl nie ma dużych wymagań glebowych, więc powinna przyjąć się także w średniej jakości podłożu. Jednak bez względu na jego jakość, należy pamiętać o regularnym nawożeniu podłoża wokół rośliny.
Winorośl jest ponadto odporna na krótkotrwałe susze, jednak nie warto wystawiać jej na próbę. Tym samym pnącze należy regularnie podlewać. Częstotliwość nawadniania należy dobrać na podstawie stanowiska, na którym znajduje się roślina. Jeśli posadziliśmy ją przy murze, na wystawie południowo-zachodniej, młodą winorośl powinniśmy podlewać codziennie, najlepiej z rana.
Istotnym elementem pielęgnacji winorośli jest odpowiednie cięcie. Jednak jak przycinać winogrona? Dowiesz się tego w kolejnej części naszego artykułu.
Bez wątpienia przycinanie winorośli jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla tego gatunku. Co więcej, tę czynność należy wykonywać regularnie, najlepiej wiosną. Jednak jak przycinać winogrono na wiosnę?
Na początek przygotuj sekator, a jeśli winorośl ma już kilka-kilkanaście lat, warto, abyś zaopatrzył się w piłę ogrodniczą. Pamiętaj, aby sprzęt do cięcia był dobrze naostrzony i zdezynfekowany. Aby zadbać o dłonie, zaopatrz się także w rękawice ogrodnicze.
Winorośl przycina się kilka razy do roku, jednak najważniejsze jest przycinanie wiosenne, nad którym pochylimy się w niniejszym akapicie. Cięcie najlepiej przeprowadzić w okresie od końca lutego do końca marca. Należy pamiętać, aby zabiegu nie wykonywać zbyt wcześnie, aby nie doprowadzić do przemarznięcia pędów. Niestety, zbyt późne cięcie może spowodować spowolnienie rozwoju rośliny, ze względu na jej osłabienie.
Powyższe pnącze uwielbia radykalne cięcie. To właśnie ono pobudza roślinę do odpowiedniego wzrostu, a więc do wypuszczania nowych pędów, a w efekcie do obfitego owocowania. Z tego powodu nie należy obawiać się, że winorośl zostanie przycięta zbyt mocno. Co istotne, jeśli podczas wegetacji pozostawimy zbyt dużą ilość pędów i liści, może to doprowadzić do istotnego pogorszenia jakości owoców. Dlaczego? W przypadku winorośli szybki wzrost pędów odbywa się kosztem wielkości i smaku owoców.
A więc jak przycinać winogrono na wiosnę? W trakcie wiosennego cięcia należy usunąć ponad połowę tzw. „płodnych pąków”, a więc najmłodszych pędów – rocznych oraz dwuletnich. Pędy należy przycinać pod lekkim skosem, najlepiej 2-3 cm nad węzłem.
Pamiętajmy także o środkach ochrony roślin zwalczających patogeny, które mogłyby zaatakować nasze rośliny. Mowa o takich problemach jak na przykład: choroba grzybowa, mszyce czy przędziorki. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące znaki wskazujące na złą kondycję rośliny – musimy reagować natychmiastowo. Najlepiej zastosować środki dedykowane temu gatunkowi roślin, gdyż precyzyjnie odpowiedzą na potrzeby naszych owoców.
Aby mieć pewność, że nasze krzewy będą owocować, warto zaopatrzyć się w preparaty pomagające w zawiązywaniu owoców oraz sprzyjające prawidłowemu rozwojowi zawiązków, podnosząc w ten sposób plonowanie. Tego typu środki posiadają odpowiednią kompozycję mikroelementów i aktywatorów zawiązywania owoców. Podniesieniu plonów oraz walorów smakowych i odżywczych służą także nawozy wieloskładnikowe, które zawierają składniki odżywcze sprzyjające prawidłowemu rozwojowi rośliny, a więc odpowiedniej kondycji oraz zapewniają zdrowie.