Data modyfikacji:

Jak wybrać ekspres do kawy? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy, to najwyższy czas zainwestować w dobry ekspres. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i pieniądze, jednocześnie ciesząc się aromatem i smakiem małej czarnej bez wychodzenia z domu. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu takiego sprzętu? Jaki model sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, jak wybrać ekspres do kawy!

Ekspres do kawy – jak wybrać? Najważniejsze wskazówki

Na samym początku koniecznie określ, jaki rodzaj sprzętu cię interesuje. Jaki ekspres do kawy wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki masz budżet i czego potrzebujesz. Producenci oferują modele przelewowe, kapsułkowe i ciśnieniowe. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim sposobem działania i możliwościami przyrządzania różnych kaw. Zobacz pozostałe rodzaje ekspresów do kawy.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy to najtańsza i zarazem najprostsza w obsłudze propozycja. Urządzenie jest wyposażone w duży dzbanek, pojemnik i grzałkę. Dodatkowo trzeba dokupić filtry, do których nasypuje się zmieloną wcześniej kawę. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą przygotowywać większe ilości małej czarnej lub mają ograniczony budżet. Pamiętaj jednak, że w ekspresie przelewowym nie ma możliwości eksperymentowania z różnymi rodzajami kaw.

Ekspres kapsułkowy

Ekspres kapsułkowy, chociaż w teorii jest modelem ciśnieniowym, to wymaga wyodrębnienia. Dlaczego? Ze względu na sposób jego działania. Aby móc przygotować w nim kawę, trzeba dokupić specjalne kapsułki. Każda z nich starcza na napełnienie jednej filiżanki. Tego typu model jest dość wygodny i prosty w obsłudze oraz ogranicza konieczność sprzątania. Jednak ze względu na konieczność stosowania kapsułek, na dłuższą metę może okazać się dość drogą inwestycją.

Ekspres ciśnieniowy

Chcesz zafundować sobie sprzęt, dzięki któremu poczujesz się jak prawdziwy barista i nie wiesz, jaki kupić ekspres do kawy? Strzałem w dziesiątkę jest model ciśnieniowy, który, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje wysokie ciśnienie. Dzięki niemu zarówno smak, jak i aromat gotowej kawy są nieporównywalnie lepsze od tej przygotowywanej w kawiarce albo ekspresie przelewowym. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z wbudowanym młynkiem, to bez problemu możesz korzystać zarówno z kawy mielonej, jak i ziarnistej. Model ciśnieniowy jest dostępny w wersji półautomatycznej i automatycznej.

Jak wybrać dobry ekspres do kawy? Te parametry mają znaczenie

W takim razie jak wybrać dobry ekspres do kawy i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Oprócz rodzaju urządzenia ważna jest również jego moc. Im jest ona większa, tym szybciej możesz cieszyć się swoją ulubioną kawą. Najlepsze modele dostępne na rynku mogą pochwalić się parametrem na poziomie ponad 2000 W, jednak w domu świetnie sprawdzą się ekspresy o mocy wynoszącej około 1000 W. .

Znaczenie ma również wielkość urządzenia. Jak wybrać ekspres do kawy we właściwym rozmiarze? Sprawdź, ile wolnego miejsca masz na blacie. Jeśli twoja kuchnia jest dość mała, to zdecyduj się na model przelewowy albo kapsułkowy. Jeżeli natomiast masz dużo miejsca do zagospodarowania i uwielbiasz kawę, to bez obaw postaw na funkcjonalny ekspres ciśnieniowy z prawdziwego zdarzenia.

Zwróć także uwagę na dodatkowe funkcje, które różnią się w zależności od rodzaju ekspresu. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy automatyczne włączanie i wyłączanie, blokadę kapania, automatyczne czyszczenie i odkamienianie, podtrzymywanie temperatury, wskaźnik poziomu wody, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy regulację mocy kawy.

Zobacz cichy ekspres do kawy .

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy do kawy?

Ekspresy ciśnieniowe, ze względu na to, że są droższe i bardziej zaawansowane, wymagają sprawdzenia dodatkowych parametrów jeszcze przed zakupem. Dzięki nim przygotowywanie kawy stanie się szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze. Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

Sprawdź, czy interesujący cię model ma wbudowany młynek. Wbrew pozorom ma to dość duże znaczenie, bo bez niego będziesz musieć albo samodzielnie mielić ziarna, albo korzystać wyłącznie z kawy mielonej. Jeśli zdecydujesz się na ekspres z młynkiem, to możesz wybrać zapewniający dość cichą pracę młynek ceramiczny lub odporny na uszkodzenia element stalowy.

Równie ważne jest ciśnienie ekspresu ciśnieniowego. Jak wybrać model o odpowiednim parametrze? Podobnie jak w przypadku mocy – im jest ono wyższe, tym szybciej przygotujesz kawę o intensywnym aromacie. Najczęściej producenci proponują urządzenia o ciśnieniu wynoszącym 15-20 barów.

Na tym nie koniec! Musisz także zdecydować, jaki wybrać ekspres ciśnieniowy – kolbowy albo automatyczny. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest drugi rodzaj urządzenia, dzięki któremu nie musisz mielić kawy i regulować ustawień. Zamiast tego wystarczy kilka kliknięć i gotowe.

Jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy? Przed zakupem sprawdź również:

  • rodzaje regulacji – dobrze, aby wybrany model pozwalał na dostosowywanie mocy, ilości, stopnia zmielenia czy temperatury kawy;
  • rodzaje kawy – niektóre ekspresy ciśnieniowe umożliwiają przyrządzanie kawy z saszetek;
  • funkcje – ich lista jest naprawdę długa i obejmuje między innymi spienianie mleka, oszczędzanie energii, personalizację ustawień, podgrzewanie i podświetlenie filiżanek, podtrzymywanie temperatury, regulację strumienia pary czy wstępne zaparzanie.

Jak kupić dobry ekspres do kawy?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na model przelewowy, kapsułkowy, czy ciśnieniowy – przed zakupem sprawdź opinie o nim. Poczytaj, co spodobało się w nim innym klientom i jakich ewentualnych problemów możesz się spodziewać. Dodatkowo nie przepłacaj. Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, sprawdzając ceny w różnych sklepach internetowych na Ceneo.pl.

Zdjęcie:nd3000/Envato Elements

Autorka: Katarzyna Wendzonka

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.