Data modyfikacji:

Jaki ekspres do kawy, czyli na co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu 

Odpowiedni ekspres do kawy to recepta na przygotowanie idealnego, aromatycznego napoju. Wybór ekspresów jest ogromny, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie szereg porad, które pomogą wybrać najlepszy ekspres! Zobacz, jaki eskpres do kawy kupić.

Ekspres do kawy: jaki rodzaj wybrać?

Ekspres do kawy stał się bardzo popularny, na rynku poszerzyła się oferta modeli, a wybór idealnego ekspresu dla kawosza nie jest łatwym zadaniem. W sklepach znajdziemy kilka typów urządzeń, które są przeznaczone dla rozmaitych miłośników kawy. Przejdźmy w takim razie do omówienia najpopularnieszych, dzięki czemu łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać.

Ekspresy kapsułkowe

Charakteryzują się łatwą obsługą oraz kompaktowymi wymiarami. Aby rozpocząć przygotowanie kawy, należy umieścić specjalną kapsułkę z kawą w wyznaczonym miejscu. Po zamknięciu obudowy i naciśnięciu obudowy po chwili zostanie przygotowany napój. Łatwe czyszczenie i krótki czas przygotowania to zalety tego typu sprzętów.

Ale ekspresy kapsułkowe nie są pozbawione wad. Przede wszystkim kapsułki są stosunkowo drogie, co zniechęca użytkowników do dalszego korzystania. Ponadto smak kawy nie zawsze spełnia oczekiwania wymagających kawoszy. Ekspres kapsułkowy sprawdzi się jeśli pijesz kawę od czasu do czasu.

Ekspresy przelewowe 

Ekspresy przelewowe są proste w swojej konstrukcji. Zagotowana woda wraz ze zmieloną kawą zostaje przesączona do dzbanka przez znajdujący się wewnątrz filtr. Tak przygotowana kawa zawiera więcej kofeiny i dla miłośników mocniejszej małej czarnej jest wprost idealna.

Ekspres przelewowy, dzięki dużemu dzbankowi, pozwala na przygotowanie nawet 2 litrów napoju. To dobra opcja, jeśli zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy dla kilku osób kupić. Obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. Ceny ekspresów przelewowych nie są wygórowane.

Ekspresy ciśnieniowe 

Ekspresy ciśnieniowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są w stanie przygotować świeżą, zmieloną kawę na kilka różnych sposobów. To najlepszy wybór dla osób, które nie piją tylko jednego rodzaju kawy. Ekspresy ciśnieniowe możemy podzielić na dwie kategorie.

Ekspresy kolbowe 

Ekspresy kolbowe inaczej są nazywane półautomatycznymi. Wynika to z tego, że przygotowanie nie ogranicza się do wsypania samej kawy. Za pomocą uchwytu zdejmujemy kolbę i umieszczamy w niej zmieloną kawę. Po chwili zostanie przygotowana filiżanka kawy.

Ekspresy kolbowe mają mniejsze możliwości niż ekspresy automatyczne. W droższych modelach znajdziemy możliwość zaparzenia dwóch kaw, ale na próżno szukać tam młynka czy zaawansowanego systemu czyszczenia. Po przygotowaniu kawy trzeba zdemontować kolbę i samodzielnie ją wyczyścić.

Ekspresy kolbowe mają wiele zalet! Przede wszystkim są dużo tańsze od modeli automatycznych, a przygotowana kawa jest aromatyczna i smaczna. Jeśli pijesz 2-3 rodzaje kaw, to takie urządzenie spełni Twoje oczekiwania.

Ekspresy automatyczne

Na pytanie, jaki ekspres do kawy polecacie, wielu użytkowników wskaże właśnie ten rodzaj. To najbardziej zaawansowane ekspresy spośród wszystkich wymienionych. Jak sama nazwa wskazuje, cały proces parzenia kawy odbywa się w sposób automatyczny. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to wlać wodę do zbiornika i wsypać kawę. Wiele ekspresów ma wbudowany młynek, dlatego można stosować kawę ziarnistą. Świeżo zmielona daje niepowtarzalny smak oraz aromat.

Ekspresy automatyczne są również przystosowane do robienia rozmaitych kaw zaczynając na klasycznym espresso, a kończąc na kawach mlecznych takich jak chociażby Latte Macchiato. Minusem tych urządzeń jest niewątpliwie cena. Za podstawowe modele zapłacimy około 1500 złotych, natomiast te wyposażone w szereg najnowszych funkcji potrafią kosztować nawet 3-4 tys. złotych.

Nna co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Jaka moc ekspresu do kawy?

Niezależnie od tego, jaki ekspres do kawy wybierzesz, moc odgrywa kluczową rolę. Im wyższa moc, tym szybciej urządzenie będzie w stanie podgrzać wodę i przygotować kawę.

Jak wybrać ekspres do kawy? Ciśnienie urządzenia

To niezwykle ważny parametr. Odpowiednio wysokie ciśnienie pozwala wydobyć z kawy wartościowe substancje, smak oraz aromat. Wysokie ciśnienie jest niezbędne do przygotowania kawy w stylu włoskim.

W ekspresach kapsułkowych wartość 9 barów jest absolutnym minimum. W ekspresach automatycznych ciśnienie waha się od 15 nawet do 19 barów.

Spieniacz do mleka

Występuje w ekspresach ciśnieniowych automatycznych. Specjalny pojemnik na mleko jest podłączany do urządzenia za pomocą rurki. W momencie przygotowania kawy urządzenie pobiera odpowiednią ilość mleka i podgrzewa je, choć to jest uzależnione od konkretnego programu.

Wbudowany młynek

Znajdziemy w ekspresach ciśnieniowych automatycznych. Jego zadaniem jest błyskawiczne zmielenie kawy. Najpopularniejsze są młynki stalowe oraz ceramiczne. Te pierwsze charakteryzują się lepszą trwałością i skutecznością w mieleniu ziaren.

Dostępne funkcje parzenia kawy

Ten punkt w szczególności dotyczy ekspresów automatycznych, gdzie znajdziemy od kilku nawet do kilkunastu przepisów na przygotowanie kawy. Przed zakupem określ jaki rodzaj kawy pijesz najczęściej. W ten sposób będziesz mógł wybrać ekspres, który będzie przygotowywał Twoje ulubione napoje.

Ekspres do kawy: jaki będzie najlepszym wyborem? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór ekspresu jest uzależniony od preferencji użytkownika. Dla osób, które piją kawę sporadycznie, ekspres kapsułkowy powinien być wystarczający. Ekspres przelewowy to propozycja dla kawoszy gustujących w intensywnych smakach małej czarnej. Ekspresy ciśnieniowe kolbowe są tańszą i jednocześnie świetną alternatywą dla ekspresów automatycznych.

Jeśli nie ogranicza Cię budżet i chcesz przygotowywać dla siebie i bliskich różne rodzaje kaw, to ekspres automatyczny z pewnością Cię nie zawiedzie.

Autor: Bartłomiej Mazurek