Data modyfikacji:

Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę?

Kupno odpowiedniej pralki może nierzadko spędzać sen z powiek. Na rynku znajdziecie tyle różnych opcji do wyboru, że nietrudno się w tym pogubić. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was kompleksowy poradnik, w którym podpowiadamy, jak wybrać pralkę. Zastanowimy się w nim, na co zwracać uwagę podczas zakupu takiego urządzenia oraz podpowiemy, gdzie kupić dobrej jakości sprzęt. Zapraszamy!
jak wybrac pralke

Jak wybrać pralkę? Przed kupnem poznaj rodzaje pralek automatycznych

Zastanawiasz się, jak wybrać pralkę idealną? Jaką pralkę kupić, aby spełniała nasze oczekiwania? Aby to zrobić, najpierw warto poznać jej rodzaje.

Pralka z ładowaniem od frontu/od góry

To aspekt, na który warto zwrócić uwagę, wybierając pralkę dla siebie. Oczywiście istnieją fani jednego i drugiego rozwiązania, a decyzja powinna zależeć od twoich indywidualnych potrzeb. Pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca, więc świetnie sprawdzają się w małych łazienkach.

Niestety, dzieje się to kosztem ich pojemności, dlatego jeśli na tym zależy ci najbardziej, to postaw na pralkę ładowaną od przodu. Warto wiedzieć, że pralki ładowane od góry są tańsze, ale z kolei te z drzwiczkami od przodu nierzadko można zatrzymać w trakcie prania, aby dorzucić dodatkowe rzeczy.

Jak widać, każdy model ma wady i zalety. Wybór zależy więc od twoich indywidualnych preferencji i potrzeb.

Pralki klasyczne i pralkosuszarki

Te drugie świetnie sprawdzają się przy małych dzieciach, w dużych rodzinach, a także w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na ciągłe suszenie prania. Warto wspomnieć, że pralkosuszarki są dostępne wyłącznie w wersji z ładowaniem od frontu i dodatkowo są nieco większe niż pralki klasyczne.

Pralka do zabudowy i wolnostojąca

Sprzęt do zabudowy świetnie sprawdza się w mieszkaniach, gdzie liczy się każdy kąt lub domownicy, ze względu na wystrój czy własne upodobania, nie chcą mieć pralki na zewnątrz.

Jak dobrze wybrać pralkę? Zwróć uwagę na istotne parametry

To właśnie one są najważniejsze, ponieważ będą wpływać na jakość twojego codziennego prania. Sprawdź zatem, na co zwracać szczególną uwagę, wybierając pralkę do swojego domu lub mieszkania.

Wielkość pralki

To najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli masz ograniczoną przestrzeń na umieszczenie pralki. Pralka wąska będzie znakomitym wyborem do małej łazienki. Najmniejsze pralki będą mieć już nawet niecałe 40 cm szerokości. Największe z kolei mogą być szerokie nawet na prawie 90 cm. Na rynku znajdziesz najwięcej pralek o szerokości 60 cm. Wówczas ich głębokość najczęściej mieści się w przedziale 45 - 60 cm.

Klasa energetyczna

Określa, ile prądu zużywa dane urządzenie. Od marca 2021 roku weszły w życie nowe ustalenia i wprowadzono uproszczoną klasyfikację od A do G – bez żadnych plusów. „A” to oczywiście klasa najlepsza. Sprzęty wyprodukowane wcześniej będą mieć jeszcze znaną nam klasyfikację z plusami. Tutaj najlepsze pralki będą mieć klasę A+++, A++, A+ oraz A (im więcej plusów, tym lepiej).

Warto dodać, że klasa urządzenia najczęściej jest zmienna. Co to oznacza? W każdej pralce swoją klasę ma i pranie, i wirowanie. Często znajdziemy pralki z klasą prania A, ale wirowania już B albo C. Oznacza to, że podczas tego etapu prania, urządzenie zużywa więcej energii. Wybierając pralkę, szukaj takiej z klasą prania oznaczoną A. Co z wirowaniem? Niestety najwięcej jest urządzeń, w których wirowanie ma klasę B lub C.

Ładowność urządzenia

Czyli to, ile kilogramów prania zmieści bęben pralki. Parametr ten zalecamy dobierać do potrzeb domowników. Jaka pralka dla singla? Ta, która zmieści 3 - 4 kg. Jaka pralka dla dwóch osób? Ta z ładownością 6 kg. Dla trzech osób polecamy pralki 9 kg. Dla większych rodzin najlepiej sprawdzą się urządzenia mieszczące 10 kg i więcej.

Prędkość

Podawana w obrotach na minutę, np. 900 obr/min. Prędkość zależy bezpośrednio od mocy i rodzaju silnika. Im większy ten parametr, tym pralka lepiej wypierze i odwiruje wodę. Aktualnie można znaleźć już pralki, które oferują maksymalną prędkość nawet 2800 obr/min. Najwięcej z kolei jest pralek, gdzie prędkość maksymalna mieści się w przedziale od 1000-1400 obr/min.

Poziom hałasu prania i wirowania

Od tego zależy, jak cicho będzie prać i wirować twoja pralka. Na rynku znajdziesz sprzęty, które piorą, emitując hałas na poziomie od 39 do 76 dB. Oczywiście im niższa ta wartość, tym cichsze będzie urządzenie. Inaczej kwestia wygląda z wirowaniem, które w każdej pralce jest głośniejsze. Tutaj do wyboru masz przedział od 50 do nawet 85 dB. Cicha pralka sprawdzi się między innymi w mieszkaniu w bloku.

Rodzaj sterowania

Mechaniczne lub elektroniczne. To pierwsze opiera się na pokrętłach lub przyciskach. Jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, jednak daje mniej możliwości niż sterowanie elektroniczne. To ostatnie pozwala dokładniej dobrać parametry prania. Ponadto sterowanie elektroniczne sprawia, że urządzenie zużywa mniej energii.

Ilość zużycia wody na jeden cykl prania

Pralka może w jednym cyklu prania zużyć od 28 do nawet 62 litrów wody. Oczywiście jest to uzależnione od wielkości urządzenia, ładowności pralki i kilku innych czynników, np. wybranego programu prania. Więcej wody zużywają też pralkosuszarki. Aby ograniczyć wydatki, zalecamy zawsze ładować pralkę do pełna.

Jak kupić pralkę automatyczną? Dodatkowe funkcje i technologie, które mogą się przydać

Skoro mamy już omówione poszczególne parametry, które należy wziąć pod uwagę, wybierając pralkę dla siebie, pora skupić się przez chwilę na poszczególnych funkcjach danego urządzenia. Które będą wyjątkowo przydatne?

Blokada rodzicielska

Przydatna w domu z małymi dziećmi. Dzięki niej będzie można wstawiać pranie bez obaw, że wasz bobas rozgryzie otwieranie urządzenia i zrobi sobie krzywdę.

Czyszczenie bębna

Program ten jest bardzo istotny, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się czystym praniem. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej zabrudzeń kumuluje się właśnie w bębnie. Z czasem wpływają one na jakość prania, pozostawiając na nim plamy lub brzydki zapach. Program czyszczenia bębna rozwiąże ten problem.

Elektroniczny system wyważania wsadu

Pralka waży pranie i dba o to, aby równomiernie rozłożyć je wewnątrz bębna. To ogranicza hałas urządzenia oraz sprawia, że pralka zachowuje stabilność nawet podczas wirowania na dużych prędkościach.

Użycie pary

Czyści lub odświeża pranie (w zależności od programu) przy użyciu pary. Taka opcja rewelacyjnie sprawdza się, kiedy chcemy prać w pralce ubrania z delikatnych i szlachetnych tkanin, np. jedwabiu. Co więcej, użycie pary gwarantuje lepsze usuwanie plam – podgrzana do wysokiej temperatury para dokładniej penetruje włókna. Warto dodać, że pranie i odświeżanie parą to świetna opcja dla alergików – para skutecznie pozbywa się pyłków, kurzu i roztoczy.

Regulacja prędkości wirowania

Ma ją większość pralek, ale mimo wszystko warto o tym wspomnieć. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niektóre tkaniny należy wirować w mniejszej prędkości lub w ogóle je pominąć.

Możliwość dodania prania

W trakcie trwania cyklu. To duża wygoda, jeśli o czymś zapomnisz.

Gdzie kupić pralkę?

Najlepiej na Ceneo.pl. Znajdziesz tutaj tysiące wiarygodnych opinii użytkowników oraz będziesz mieć gwarancję, że kupisz wybraną pralkę w najlepszej możliwej cenie rynkowej. Po co przepłacać!

Autor: Klaudia Borycka