Data modyfikacji:

Jaką lampę do salonu wybrać?

Dobrze dobrane oświetlenie w dużym stopniu decyduje o charakterze wnętrza, bez niego nawet najlepiej zaprojektowane i urządzone pomieszczenia po zapadnięciu zmroku mogą zamienić się w ciemną jaskinie. Podpowiadamy zatem, jaka lampa do salonu będzie najbardziej odpowiednia.

lampa do salonu
Sporo osób nie przykłada wciąż należytej uwagi do kwestii oświetlenia w salonie. W ich przypadku najczęściej sprowadza się do kupna taniej lub nijakiej lampy sufitowej. Przy takim podejściu nawet wysokiej jakości designerskie meble i dodatki tracą swój styl i urok. Specjaliści zgodnie uważają, że nawet w dość niewielkich pokojach nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego źródła światła. Oczywiście wybór dodatkowych lampek lub żyrandola może być sporym wyzwaniem zważywszy na dostępny w sklepach ogromny asortyment produktów i modeli. Dlatego też w artykule przedstawiamy ich charakterystykę, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jaka lampa do salonu będzie odpowiednia.

Lampy sufitowe

Lampa sufitowe to podstawa oświetlenie salonu, która w dużym stopniu wyznacza jego centralną przestrzeń. Nawet w dużych pomieszczeniach zazwyczaj montuje się tylko jeden modelu tego typu. Lampy te ze względu na formę dzielimy na trzy podstawowe kategorie.

Lampy wiszące

Najpopularniejszy rodzaj lamp sufitowych, który, jak sama nazwa wskazuje, zawisa na kablu lub specjalnych przewodach, łańcuchach czy sznurach. Kluczowym elementem stanowiącym o charakterze urządzenia jest oczywiście jego abażur lub obudowa, które dopasowujemy do stylu pomieszczenia, od prostych metalowych osłon we wnętrzach loftowych, po dekoracyjne abażury w abstrakcyjnych kształtach dla stylu glamour.

Lampy wiszące instaluje się najczęściej w salonach jadalnych, oświetlają one wówczas blat stołu i tworzą przytulną atmosferę zachęcającą do wspólnego spożywania posiłków. Zwracamy szczególną uwagę na wysokość, na której wiszą. Im jest ona niższa tym mniejszą przestrzeń obejmują.

Żyrandole

Żyrandole to klasyczne rozwiązanie dla bardziej tradycyjnych i eleganckich wnętrz. Najpopularniejsze z nich wykonuje się z błyszczącego metalu, kryształu oraz tworzyw sztucznych. Lampy tego typu dają jedną lub kilka wiązek światła i nie lubią niewielkich przestrzeni. W niskim salonie w bloku będą wyglądać kompletnie nie na miejscu, przytłaczając całe pomieszczenie oraz zakłócając jego proporcje. W takim przypadku decyduje się koniecznie na bardziej skromne modele.

Plafony

Zazwyczaj proste szklane dyski montowane tuż przy suficie. Rozwiązanie idealne dla dość niskich i niewielkich salonów, w których trudno zawieść klasyczne lampy. Plafony z silnymi żarówkami bez problemu równomiernie wypełniają światłem cały pokój. Poza minimalistycznymi i nowoczesnymi wzorami w sklepach znajdziemy też modele z ozdobnymi oraz bardzo fantazyjnymi kloszami, pasującymi do różnych typów aranżacji.

Lampy podłogowe

Wolnostojące lampy podłogowe są drugorzędnym oświetleniem salonu, ich moc i siła światła mają znacznie mniejsze znaczenie. W dużym stopniu stanowią bowiem element dekoracyjny, o czym przekonamy się, przeglądając oferty sklepów, w których poza tradycyjnymi wzorami znajdziemy modele przypominające modernistyczne lub surrealistyczne rzeźby.

Lampy podłogowe harmonijnie komponują się więc z elementami wyposażenia wnętrza, albo wręcz przeciwnie, są jednym z punktów automatycznie przyciągających wzrok do konkretnego miejsca w salonie, np. fotela do czytania. Najbardziej zaskakujące wyglądem modele przeznaczone są jednak głównie do dużych przestrzeni. Nietypowa i krzykliwa lampa w małym salonie będzie odwracać uwagę od jego wszystkich pozostałych elementów.

Lampy ścienne

Lampy tego typu pełnią rolę dodatkowe oświetlenie punktowego. Mogą to być nowoczesne reflektory lub bardziej tradycyjne kinkiety z kloszami. Ich instalację trzeba jednak dobrze zaplanować, biorąc pod uwagę wysokość oraz umeblowanie salonu. Zazwyczaj w symetryczny sposób montujemy co najmniej dwie lampy tego typu. Mogą one znajdować się np. tuż nad kanapą lub po obu stronach telewizora czy kominka albo drzwi prowadzących na taras.

Lampy stołowe

Ze względu na niewielką moc, zadaniem tych lampek jest przede wszystkim tworzenie odpowiedniego klimatu w salonie. Poza stołami jadalnymi umieszcza się je na kredensach, półkach, stolikach do kawy, w biblioteczkach lub na kominkach, a więc we wszystkich miejscach, na które chcemy zwrócić uwagę odrobiną światła.

Design lamp stołowych jest niezwykle zróżnicowany. Przeglądając oferty sklepów, natkniemy się na klasyczne modele z abażurem z tkaniny, jak również produkty o kryształowo-metalowej konstrukcji w stylu art deco lub minimalistyczne klosze o geometrycznych kształtach.

Autor: Michał Kułakowski