Pompka rowerowa to obowiązkowy element wyposażenia każdego rowerzysty. Urządzenie to choć bardzo proste, oferuje naprawdę sporo korzyści. Zwłaszcza jeśli wybieramy się wycieczkę poza miasto. Zastanawiasz się, jaka pompka do roweru będzie najlepsza? Na rynku można obecnie znaleźć ogrom produktów. Najpopularniejsze rodzaje to pompki ręczne, nożne i elektryczne. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy, czym się od siebie różnią.
Dobra pompka rowerowa jest niezbędna, jeśli chcemy utrzymać prawidłowe ciśnienie w oponach. Odpowiednio napompowane koła, to większy komfort jazdy i ochrona przed przedwczesnym zużyciem opon. Co prawda na stacjach benzynowych można znaleźć kompresory, lecz nie zawsze będziemy mieć czas, by się tam udać. Z tego względu warto zainwestować w osobistą pompkę.
Jaka pompka do roweru? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wyróżnić można kilka rodzajów pompek rowerowych, a to, którą z nich wybierzemy, powinno być uzależnione od naszych potrzeb, możliwości finansowych i zastosowanego wentyla w dętce.
Mała pompka rowerowa ręczna będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy ci na podręcznym urządzeniu, które będzie można zabrać na każdą wycieczkę. Pompki tego typu posiadają specjalne uchwyty do zamontowania na ramię, z tego względu ich użycie jest naprawdę proste i przyjemne.
Na rynku znajdziemy zarówno produkty plastikowe, jak i aluminiowe. Te drugie zazwyczaj są nieco droższe, ale charakteryzują się też lepszą trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Koszt wysokiej jakości pompki rowerowej z aluminiowym korpusem to wydatek rzędu 50 – 100 złotych.
Przeczytaj także: Zapięcie do roweru U-Lock. Ranking polecanych zabezpieczeń
Pompka nożna do roweru to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Są one stosunkowo duże, lecz jednocześnie niezwykle wydajne. Zazwyczaj są wyposażone w dość długi wężyk, dzięki czemu nie trzeba ustawiać pompki tuż przy rowerze. Pompka do roweru nożna pozwoli ci napompować koła do wysokiego ciśnienia i to przy minimalnym wysiłku. Produkt tego typu doskonale sprawdzi się także jako pompka do roweru szosowego, gdyż z jej pomocą można osiągnąć ciśnienie sięgające nawet 16 barów.
Dobra pompka do roweru powinna być wyposażona w manometr, tak by przy pompowaniu móc na bieżąco kontrolować ciśnienie.
Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest pompka elektryczna do roweru. Coraz więcej osób decyduje się na taki zakup. Nic dziwnego. Elektryczne urządzenie umożliwia pompowanie kół w rowerze bez żadnego wysiłku. Ponadto z jego pomocą najszybciej i najłatwiej osiągniemy dane ciśnienie.
Jednym z najciekawszych produktów obecnie dostępnych na rynku jest pompka Xiaomi Mi Portable Air Compressor 1S. Urządzenie wyposażone jest w precyzyjny odlewany ciśnieniowo blok cylindrów, który pompuje opony od 0 do 150 psi zaledwie w 20 sekund! Taka pompka doskonale sprawdzi się w przypadku rowerów górskich czy rowerów szosowych. Ponadto posiada ono bardzo dokładne czujniki ciśnienia, dzięki czemu można napompować opony z największą precyzją.
Przeczytaj również: Oświetlenie rowerowe: ranking najlepszego oświetlenia do roweru
Jaka pompka do roweru? Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych produktów i ich rodzaje. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie pompki rowerowej. Z pewnością pomogą one przy ostatecznym zakupie.
Przede wszystkim należy zastanowić się, jak będziemy korzystać z danej pompki. Część z oferowanych urządzeń charakteryzuje się dość dużymi rozmiarami, z tego względu sprawdzą się wyłącznie jako pompki stacjonarne. Jeśli zależy ci na możliwości, zabrania sprzętu w drogę, powinieneś celować raczej w podręczne pompki rowerowe.
Kolejną ważną kwestią jest kompatybilność pompki z wentylami. Koniecznie sprawdź to przed zakupem, tak by nie okazało się, że twoja pompka będzie bezużyteczna. Zastanów się również, w jaki sposób chcesz pompować koła w rowerze. Dostępne typy pompek to m.in. ręczne, nożne i elektryczne. Wszystkie z nich posiadają zarówno wady, jak i zalety. Przemyśl to, czego oczekujesz od swojego sprzętu, a dopiero w następnej kolejności przejdź do przeglądania oferty.