Niewielki agregat prądotwórczy przyda się nie tylko w domu, ale i na działce, budowie czy w domku letniskowym. Dodatkowe źródło prądu jest nieocenione podczas chwilowych przerw w dostawie energii oraz podczas prac bez dostępu do sieci elektrycznej. Jakie powinien mieć parametry? Do czego przydaje się generator prądu? Jak bezpiecznie korzystać z agregatu prądotwórczego? Podpowiadamy, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać.
Agregat prądotwórczy to urządzenie produkujące energię elektryczną dzięki silnikowi spalinowemu napędzającemu prądnicę prądu zmiennego. Oprócz tego składa się z rozdzielnicy elektrycznej oraz sprzętów pomocniczo-kontrolnych. Stanowi zazwyczaj awaryjne źródło energii, np. podczas przerw w dostawie prądu, na biwaku czy w miejscach bez dostępu do instalacji elektrycznej.
Coraz więcej osób decyduje się na zakup agregatu prądotwórczego ze względu na chwilowe braki prądu, np. podczas zamieci śnieżnej lub burzy. Współczesne domy w dużej mierze uzależnione są bowiem od dostępu do prądu i nawet kilkugodzinna przerwa może doprowadzić do braku ogrzewania czy zepsucia żywności. Agregat prądotwórczy podtrzyma działanie pieca CO, pomp obiegowych, lodówkozamrażarki, monitoringu, systemów alarmowych czy kuchni indukcyjnej. Podpowiadamy, jaki agregat prądotwórczy do domu kupić.
Dodatkowe źródło energii jest niezwykle przydatne także dla osób prowadzących pracę zdalną z domu. Niewielki agregat zapewni oświetlenie, dostęp do internetu oraz zasili niezbędną elektronikę, np. laptopy, smartfony czy drukarkę. Przyda się też podczas imprez plenerowych z dala od domu, prac budowlanych czy innych sytuacji wymagających dostępu do prądu.
Jaki agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy? Najważniejszym parametrem domowego urządzenia jest moc. Tutaj warto się upewnić, jaką wartość podaje producent urządzenia, ponieważ nieraz wskazywana jest moc przy pełnym obciążeniu, a w innych przypadkach przy spalaniu 75% paliwa.
Zaleca się wybór agregatu o mocy większej o około 20-30% od łącznej mocy urządzeń, które zamierzasz zasilić. W wyliczeniach warto więc uwzględnić wszystkie niezbędne urządzenia elektryczne używane w domu, takie jak kocioł CO czy lodówka.
Warto jednak pamiętać, że włączenie kuchni elektrycznej oraz piekarnika może wymagać nawet kilku kW energii. Największy pobór prądu w domu mają urządzenia wytwarzające ciepło, tj. piekarnik, płyta kuchenna, toster, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka czy grill elektryczny.
Nie oznacza to oczywiście, że należy wybrać przewymiarowany generator prądu, zdolny do zasilenia wszystkich tych urządzeń. Podczas awarii sieci elektrycznej warto ograniczyć użycie urządzeń AGD i włączać je pojedynczo, by nie doprowadzić do spadku napięcia. Przydatna będzie znajomość mocy urządzeń domowych.
Jaki agregat do domu kupić? W domowych warunkach optymalnym wyborem jest moc 2-3 kW. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór zaawansowanego generatora inwerterowego. Charakteryzuje się on automatycznym dopasowaniem mocy do obciążenia. Ogranicza to zużycie paliwa i niweluje zakłócenia. Inwerterowe agregaty prądotwórcze są też nieco lżejsze, dlatego łatwiej je przetransportować w inne miejsce.
Generatory prądu używane do zasilenia domowej elektroniki powinny mieć wbudowaną stabilizację napięcia AVR. Technologia AVR (ang. automatic voltage regulation) zapobiega nadmiernym skokom lub spadkom napięcia, co mogłoby uszkodzić wrażliwą elektronikę, np. telewizory, komputery, sterowniki czy urządzenia RTV i AGD.
Dzięki wbudowanemu modułowi napięcie będzie stale utrzymywało wartość w zakresie 210-230 V. System AVR nie jest konieczny do zasilenia urządzeń mniej wrażliwych na wahania napięcia, np. elektronarzędzi czy sprzętu budowlanego.
W domowych warunkach wystarczający jest zazwyczaj mały agregat prądotwórczy jednofazowy, dostosowany do zasilania urządzeń 230 V. Podłączysz do niego większość urządzeń RTV i AGD, a także pozostałą domową elektronikę ze standardowymi wtyczkami. Zasili on także oświetlenie oraz domowe instalacje.
Jeśli jednak potrzebujesz agregatu prądotwórczego na budowę, lepszym wyborem jest model trójfazowy. Niektóre urządzenia budowlane, np. betoniarka lub pilarka stołowa, wymagają podłączenia do tzw. siły, czyli czteropinowego gniazdka trójfazowego 400 V.
Małe agregaty prądotwórcze zasilane są zazwyczaj silnikami benzynowymi. Mają stosunkowo wysoką kulturę pracy, są ciche i generują mniej wibracji niż silniki Diesla. Te drugie są nieco droższe w zakupie, jednak zużywają mniej paliwa i lepiej nadają się do długotrwałego dostarczania energii, np. podczas imprez plenerowych lub podczas prac budowlanych.
Ciekawą alternatywą są też generatory prądu na płynny gaz (LPG). Wybierając domowy generator prądu, zwróć uwagę nie tylko na ilość spalanego paliwa, ale także systemy tłumiące dźwięk silnika oraz ograniczające emitowanie szkodliwych substancji. Cichy agregat prądotwórczy to najlepszy wybór do domu lub na działkę rekreacyjną.
Dużym ułatwieniem jest elektroniczny rozrusznik agregatu prądotwórczego. Wystarczy wówczas wcisnąć jeden przycisk, by uruchomić urządzenie. Odpalenie agregatów uruchamianych linką może być znacznie trudniejsze, zwłaszcza zimą.
Dużym plusem niektórych generatorów z elektronicznym rozruchem jest automatyczny start po utracie zasilania. Dzięki temu agregat uruchomi się niezwłocznie po wykryciu przerw w dostawie energii lub podczas awarii sieci.
Spalinowego agregatu prądotwórczego nie wolno uruchamiać w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego. Mieszkańcy bloków i kamienic w większości przypadków nie będą mogli z nich skorzystać do zasilenia domowych urządzeń.
Alternatywą dla generatora prądu jest zasilacz awaryjny UPS magazynujący energię. Pozwala on podtrzymać pracę kluczowych odbiorników, np. routera wi-fi, telefonu czy komputera. Nie zapewni tak dużej energii jak generator prądu i nie dostarczy jej przez równie długi czas, ale można dzięki niemu uchronić się przed utratą prac na komputerze. Do awaryjnego zasilenia smartfona czy laptopa świetnie nada się natomiast fotowoltaiczna ładowarka słoneczna.