Data publikacji:

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Drążek do podciągania to nieodłączny element każdej siłowni, nawet tej amatorskiej. Służy głównie do pracy nad mięśniami grzbietu, ale może przydać się także do innych ćwiczeń, np. angażujących brzuch. Rodzajów drążków do podciągania jest wiele, dlatego trzeba wiedzieć, jakie są ich plusy i minusy. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni, trening na drążku może okazać się… bolesny. Zobacz, jaki drążek do podciągania wybrać.

drążek do podciągania

Jaki drążek do podciągania będzie najlepszy?

Ćwiczenia na barki, plecy czy brzuch można sobie urozmaicić drążkiem do podciągania. Jaki drążek do podciągania wybrać? Na rynku znajdziesz kilka rodzajów drażków do podciągania. Zastanawiasz się, jaki drążek do podciągania wybrać? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom poszczególnych rodzajów:

  1. Drążek do podciągania rozporowy
  2. Drążek do podciągania do drzwi
  3. Drążek do podciągania do ściany lub sufitu
  4. Drążek do podciągania stacjonarny

Jaki drążek do podciągania się w domu – drążek do podciągania rozporowy

Najtańsze drążki do podciąganie to niewątpliwie te, które montuje się w ościeżnicach drzwi. Można je kupić już za kilkadziesiąt złotych, a niektóre modele mają dodatkowe akcesoria, np. ekspandery, pasy do treningu TRX czy miękkie uchwyty. Montaż rozporowych drążków do podciągania jest wyjątkowo prosty. Podczas kręcenia rury gwintowany trzpień wysuwa się i klinuje wewnątrz ościeżnicy. Większość drążków do podciągania tego typu opiera się na gumowych podkładkach antypoślizgowych, które zapewniają wystarczające tarcie. Jeśli jednak obawiasz się, że drążek może się osunąć, wybierz model z podkładkami wkręcanymi w ościeżnicę. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku śliskich belek.

Do głównych zalet rozporowych drążków do podciągania można zaliczyć cenę oraz łatwość montażu. Jakie są wady rozporowych drążków do podciągania? Po pierwsze, z uwagi na wysokość nadproża montuje się je dość nisko, co utrudnia wykonywanie ćwiczeń. Po drugie, zamocowany na stałe drążek może przeszkadzać na co dzień.

Jaki drążek do podciągania do drzwi?

Innym typem drążków do podciągania są te montowane również na ościeżnicy, ale w odmienny sposób. Opiera się je na nadprożu z jednej strony ościeżnicy i klinuje o belki z drugiej. Drążek do podciągania do drzwi wymaga zazwyczaj metalowej lub drewnianej ościeżnicy o szerokim rancie i nie w każdym miejscu można go zamontować. Jeśli jednak się to uda, odwdzięczy się całkiem sporymi możliwościami. Największą przewagą drążka do podciągania drzwiowego w stosunku do drążka rozporowego jest większa liczba chwytów, które zapewniają dodatkowe kombinacje ćwiczeń, np. w podchwycie, nachwycie lub chwycie młotkowym. Drążki oparte na futrynie zamontujesz i zdemontujesz w ciągu kilku sekund, więc nie wpływają w żaden sposób na wystrój mieszkania. Jeżeli zastanawiasz się, jaki drążek do podciągania do domu wybrać, rozważ zakup drążka do montowania na futrynie. To idealne rozwiązanie, gdy nie możesz zaaranżować pełnoprawnej siłowni i ćwiczysz w sypialni lub salonie.

Drążek do podciągania do ściany lub sufitu, czyli jaki drażek do podciągania montowany na stałe?

Najbardziej stabilne i ergonomiczne są drążki do podciągania montowane na stałe do ściany lub sufitu. Często konstrukcje przystosowane są do obu rodzajów montażu i mają kilkustopniową regulację, dzięki której dopasujesz wysokość drążka do podciągania się lub jego odległość od ściany. Szerokość i kształt drążków do ściany lub sufitu nie jest ograniczona szerokością ościeżnicy, więc możesz wybrać model o szerokim rozstawie uchwytów. Mogą być także dowolnie wyprofilowane, co wpływa na wygodę ćwiczeń.

Jakie są wady drążków do podciągania montowanych na stałe? Przede wszystkim to, że wymagają dodatkowego pomieszczenia – salonowi raczej nie dodadzą uroku. Są też wyraźnie droższe od drążków rozporowych czy klinowych. Przed zakupem upewnij się, że ściana lub sufit są przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń.

Jaki drążek do podciągania stacjonarny wybrać?

W wielu sytuacjach najlepszym (choć najdroższym) rozwiązaniem jest zakup drążka do podciągania stacjonarnego. Jeżeli nie możesz wiercić w ścianach, sufit jest zbyt wysoko, a ościeżnice nie wytrzymają obciążenia, drążek stacjonarny rozwiązuje wszystkie te problemy. Drążek do podciągania stacjonarny zamontujesz bez wiercenia. Wymaga jednak dość sporo miejsca. Podstawa może mieć długość nawet 2 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że im szersza podstawa, tym stabilniejszy jest drążek stacjonarny.

Do drążka stacjonarnego można zazwyczaj dokupić dodatkowe akcesoria, które zwiększą jego użyteczność. Najpopularniejsze z nich to poręcze do dipów oraz haki na sztangę. Te ostatnie sprawią, że drążek stacjonarny posłuży ci też jako stanowisko do wyciskania i przysiadów.

Autor: Szymon Sonik