Trudno nie docenić tego, w jak rewolucyjny sposób płyty GK zmieniły przebieg prac remontowo-budowlanych. Z ich pomocą w błyskawicznym czasie możemy wyrównać popękane i pełne ubytków stare ściany lub wykończyć adaptowanych strych. Zwalniają nas one z uciążliwego obowiązku kładzenia długo schnących i ciężkich tynków, oferując łatwe w obróbce i solidne podłoże, które szybko pokryjemy farbami, tapetami lub glazurą.
Sprawdź, jaki klej do drewna wybrać oraz jaki klej do płytek będzie najlepszy
Kleje gipsowe rozpuszczamy w zwykłej wodzie i mieszamy do czasu otrzymania jednolitej masy (do czynności tej można wykorzystać wiertarkę wolnoobrotową z mieszadłem lub profesjonalną mieszarkę). Proporcje, w jakich dodajemy wodę, a także wydajność zaprawy, znajdziemy na opakowaniu. Zawsze zwracamy uwagę na instrukcje producenta, odmierzając dokładnie pożądaną ilość kleju oraz wody. Proszek zawsze dodajemy do płynu, postępując w odwrotny sposób zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się grudek.
Dobrym zwyczajem jest też odczekanie kilku minut po zakończeniu mieszania, w oczekiwaniu na stężenie kleju. Jeżeli kilkukrotnie przygotowujemy kolejne porcje preparatu, zawsze należy robić to w czystej misce/wiaderku. Pozostałe wysuszone resztki kleju mogą bowiem przyspieszyć wiązanie materiału. Pamiętajmy, że przeciętny klej gipsowy nadaje się do wykorzystania tylko przez maksymalnie godzinę od przygotowania.
Podczas wyboru kleju do płyt GK zwracamy też szczególną uwagę na podawany na opakowaniu czas jego wiązania. Preparaty wysychające w czasie 45-60 minut sprawdzają się świetnie w wypadkach, gdy popełnimy pomyłkę w trakcie montażu. Wilgotna zaprawa pomoże dokonać ostatnich poprawek, bez potrzeby usuwania i niszczenia płyty. Szybkoschnące kleje sprawdzają się natomiast w rękach doświadczonych majstrów, a także w sytuacjach, gdy pracujemy z płytami tylko na niewielkich powierzchniach lub dokonujemy napraw, np. małych otworów w ścianach.
Kleje piankowe to uniwersalne produkty poliuretanowe. Ich niewątpliwym atutem jest łatwość użycia, a także szybkość działania. Nie wymagają specjalnego przygotowywania i mieszania. Produkty sprzedawane są w butlach. Do ich nałożenia używa się specjalnych pistoletów do pianki albo dołączonych aplikatorów. Pianki do płyt GK możemy nakładać na dowolne powierzchnie, część preparatów nadawać będzie się też do klejenia na zewnątrz lub łączenia płyt z drewnem i tworzywami sztucznymi. Użycie pianki nie pozostawi po sobie też dużego bałaganu, co docenią osoby wykonujące tylko drobne punktowe naprawy lub korekty ścian. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że klej poliuretanowy schnie w błyskawicznym czasie, nie ma więc tutaj miejsca na pomyłki w montażu.
Przed przystąpieniem do instalacji płyt GK przyglądamy się dobrze powierzchni, na jakie trafią, dobrze, by była ona pozbawiona pyłu, tłustych plam, a także różnego typu emulsji. Specjaliści zalecają, by przed właściwym nałożeniem kleju sprawdzić przyczepność podłoża. Aby tego dokonać, przylepiamy niewielki kawałek płyty, a następnie czekamy kilka dni i sprawdzamy moc wiązania. Jeżeli fragment oderwie się po włożeniu niewielkiej siły, jest to nieodmienny znak, że trzeba będzie porządnie zagruntować powierzchnię lub ewentualnie wybrać inny klej.
Płyty kartonowo-gipsowe układamy w pomieszczeniach o temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza, a także wilgotności nieprzekraczającej 70 procent. Inne warunki zapobiegają właściwemu związaniu kleju oraz stanowczo utrudniają pracę. Przed zamontowaniem płyty GK dokładnie przycinamy, wycinając także otwory na gniazdka, odpływy rur, wentylację i wyłączniki elektryczne. Pomiędzy płytami zostawiamy kilkumilimetrową szparę, w którą trafi zaprawa. Do nakładania kleju gipsowego wykorzystujemy kielnie, pace lub szpachle. Mieszanki nie rozsmarowujemy na całej powierzchni płyty, ale zamiast tego nakładamy jej łaty o grubości wynoszącej około 2 centymetry oraz średnicy 10 centymetrów. Na brzegach wykonujemy dłuższe prostokątne paski kleju. Pomiędzy łatami zostawiamy do około 40 centymetrów wolnej przestrzeni. Płytę z klejem następnie ostrożnie przyciskamy do ściany. W zachowaniu pionu pomoże nam poziomica.