Data modyfikacji:

Jaki klimatyzator na 50 m2 wybrać?


Walka z wysoką temperaturą w domach i mieszkaniach, która towarzyszy letnim upałom, jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza jeżeli musimy ograniczać się do korzystania z wiatraków lub wentylatorów. Najskuteczniejszą metodą na ochłodzenie sypialni lub salonu jest instalacja klimatyzacji. Z artykułu dowiesz się, jaki klimatyzator na 50 m2 wybrać.
klimatyzacja
Pierwsze współczesne systemy klimatyzacji zaczęły być instalowane na początku ubiegłego stulecia w największych amerykańskich miastach. Dzięki swoim zaletom szybko upowszechniły się także w zwykłych domach. W Polsce klimatyzacja zadebiutowała na większą skalę dopiero po 1989 roku. Przez długi czas była traktowana jako luksus i montowano ją tylko w nowych biurowcach, restauracjach czy hotelach.

Zmiany klimatyczne, które skutkują wzrostem średnich letnich temperatura, a także wzrost zamożności Polaków, sprawiły, że klimatyzatorami zaczęli się interesować właściciele mieszkań i domków jednorodzinnych. Zwłaszcza że wentylator do domu często już nie wystarcza. Dzięki swojej uniwersalności urządzenia te przekonują do siebie coraz więcej osób. W artykule podpowiadamy, jaki klimatyzator na 50 m2 wybrać.

Klimatyzacja – zasady działania

Zasada działania klimatyzacji nie jest specjalnie skomplikowana. Konstrukcja systemu przypomina zwykłą lodówkę i wykorzystuje właściwości fizyczne sprężonego gazu krążącego w układzie zamkniętym, który absorbuje ciepło z otoczenia. Urządzenie składa się z dwóch połączonych ze sobą części – skraplacza i parownika. Pierwsza z nich wyposażona jest w sprężarkę oraz wentylator i chłodnicę, i umieszcza się ją na zewnątrz budynku. Drugą, która wydmuchuje schłodzone powietrze, instaluje się bezpośrednio we wnętrzu.

Klimatyzacja dla domu lub mieszkania 50 m2

System klimatyzacyjny pozwala utrzymać w pomieszczeniach stałą temperaturę, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Pod tym względem przewyższa nawet najmocniejsze wentylatorowy domowe. Pozwala to na komfortowy relaks, pracę lub sen o dowolnej porze dnia.

Eksperci radzą, by latem temperatura w klimatyzowanych pomieszczeniach zamykała się w przedziale około 23-26 stopni Celsjusza, przy wilgotności w granicach 40-60 procent. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by obniżyć ją jeszcze bardziej, ale warto pamiętać, że zbyt duża różnica naraża nas na szok termiczny po wyjściu na zewnątrz. Różnica pomiędzy klimatyzowaną przestrzenią a resztą domu lub dworem nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza .

Dużą obawą osób zastanawiających się nad klimatyzatorem na 50 m2 są koszty jego eksploatacji związane ze zużyciem energii elektrycznej, zwłaszcza w najbardziej upalne dni, kiedy urządzenie działa nieprzerwanie przez wiele godzin. Nawet najtańsze klimatyzatory wyposażone są jednak w termostaty i timery, pozwalające regulować pożądaną temperaturę lub ustawić automatyczny tryb działania. Nowoczesny sprzęt jest też wysoce energooszczędny i może pracować na zmniejszonych obrotach. W sklepach warto więc sprawdzać klasę energetyczną upatrzonego modelu i porównać ją z innymi produktami.

Zużycie prąd związane jest też z mocą klimatyzatora, którą dopasowujemy do wielkości pomieszczenia. Dla zasady, na każdy metr kwadratowy klimatyzowanego pomieszczenia przypada około 0,1 KW. W przypadku 50 m2 powinna więc ona wynosić co najmniej 5 KW.

Należy wziąć pod uwagę, że każdy klimatyzator wymaga regularnych przeglądów technicznych i czyszczenia filtrów. Na przestrzeni czasu w jego wnętrzu mogą bowiem rozwijać się groźne drobnoustroje oraz odkładać alergeny, które z łatwością przedostają się do mieszkania. Wiele urządzeń posiada jednak również dodatkowe systemy filtracji, które dodatkowo oczyszczają, a nawet jonizują powietrze. W ich przypadku również jeszcze ważniejsza jest jednak częsta konserwacja.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator przenośny na 50 m2

Klimatyzatory przenośne, zwane też monoblokowymi lub kompaktowymi, to względnie tanie urządzenia kosztujące od kilkuset do ponad 1000 złotych. Wszystkie elementy systemu chłodniczego są zamknięte w obudowie, którą stawia się bezpośrednio na podłodze. Z boku urządzenie znajduje się odczepiana elastyczna rura, która wydmuchuje ciepłe powietrze. Jej wylotu umieszczamy za oknem lub drzwiami balkonowymi.

Sprzęt tego typu możemy przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, a także schować, gdy z niego nie korzystamy. Jest on jednak mniej wydajny niż montowane na stałe klimatyzatory split. Ponieważ klimatyzator do działania wymaga uchylonego okna lub drzwi balkonowych, rozgrzane powietrze z zewnątrz z łatwością ponownie dostaje się do wnętrza. Sytuację tę mogą jednak powstrzymać specjalne uszczelki lub osłony, a nawet wykonanie w oknie lub ścianie specjalnego otworu, do którego podłączamy wylot rury z ciepłym powietrzem.

Klimatyzator split na 50 m2

To standardowy typ klimatyzatora, który montowany jest na stałe w domu lub mieszkaniu. Składa się on z dwóch jednostek, pierwszą z nich umieszczamy w domu, zazwyczaj zawieszając na ścianie lub w suficie, drugą (z wentylatorem i sprężarką) umieszczamy na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub balkonie. Proces instalacji wymaga kucia ścian do przeprowadzenia przewodów, a także zawieszenia specjalnej półki. W przypadku budownictwa wielorodzinnego lub bloków kupno klimatyzatora jest uzależnione od wytycznych spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Klimatyzator split na 50 m2 gwarantuje optymalną wydajność oraz świetne chłodzenie. Ponieważ wentylator znajduje się na zewnątrz mieszkania, nie będzie nam też specjalnie dokuczać generowany przez niego hałas (w przeciwieństwie do urządzeń przenośnych), co jest wybawieniem zwłaszcza w nocy. System klimatyzacyjny można też zbudować w oparciu o rozwiązania typu multi split, w którym jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi. Cena systemu klimatyzacyjnego na 50 m2 typu split zaczyna się od około dwóch lub trzech tysięcy złotych i należy do niej doliczyć także koszty robocizny, które zależą od specyfiki domu lub mieszkania.