Data publikacji:

Jaki lakier do blatu dębowego wybrać?

Drewniany blat w kuchni lub w łazience jest niezwykle atrakcyjną propozycją dla osób ceniących naturalne materiały. Świetnie wkomponuje się on do pomieszczeń w różnych stylach, od nowoczesnego i minimalistycznego, poprzez skandynawski, a skończywszy na klasycznym. Jednym z popularniejszych gatunków używanych do budowy blatu jest dąb. W artykule podpowiadamy, jaki lakier do blatu dębowego będzie najbardziej odpowiedni.
blat dębowy

Z dębu dość często wykonuje się różnego rodzaju blaty. Powodów ku temu jest wiele. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się niezwykle wysoką twardością, trwałością, a także sprężystością. Nie straszne są mu odkształcenia wywołane np. dużym naciskiem. Dobrze utrzymywane meble dębowe mogą więc bez większego uszczerbku przetrwać w świetnym stanie przez stulecia. 

Co więcej, gatunek odznacza się też niezwykle interesującym rysunkiem słojów oraz charakterystycznym i mocnym kolorem. Z powodu tych cech dąb jest nieodmiennie kojarzone z luksusem i elegancją, ale też niezwykle poszukiwany, co bezpośrednio przekłada się na jego wysoką cenę względem innych gatunków spotykanych w naszym klimacie, takich jak sosna. Warto więc zadbać o drewniany blat i wiedzieć, jaki olej do blatu drewnianego i jaki lakier warto wybrać.

Po co lakierujemy blaty dębowe?

Drewniane blaty montuje się przede wszystkim na szafkach kuchennych oraz w łazienkach, np. jako podstawę dla umywalek nablatowych. Wykonuje się je zazwyczaj ze sklejki kilku deskę i znacznie rzadziej tylko z jednego kawałka drewna. Są to oczywiście bardzo specyficzne pomieszczenia, w których meble wystawione są na działanie wody, chemikaliów oraz wysokiej wilgotności, nie mówiąc już o potencjalnych uszkodzeniach, takich jak otarcia i głębokie zarysowania.

Niezabezpieczona w żaden sposób powierzchnia tego materiału bardzo szybko ulegnie zniszczeniu, odbarwiając się i kruszejąc. Dotyczy to także bardzo odpornych gatunków, takich jak dąb, orzech, mahoń lub heban. Jedynym rozwiązaniem jest więc pokrycie blatu jakimś typem środka ochronnego. Oczywiście nie będą to zazwyczaj farby do drewna, bowiem chcemy zachować w pełni widoczny rysunek słojów oraz kolor materiału. W takich sytuacjach sięga się więc po przezroczyste lub półprzezroczyste lakiery. Warto w tym miejscu przedstawić zalety i wady tego rozwiązania

Zalety lakierowania blatu dębowego:

  • Gruba warstwa lakieru świetnie zabezpieczy drewno przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi. Okaże się niezastąpiona zwłaszcza w kuchni, chroniąc drewno przed nacięciami wykonanymi przy użyciu noży.
  • Lakierowany dębowy blat będzie też odporny na wysoką temperaturę, tak więc odstawiając na niego gorący garnek lub wylewając wrzącą wodę, nie zniszczymy lub nie odbarwimy drewna.
  • Solidny i dobrze dobrany lakier w podobny sposób chroni blat przed środkami chemicznymi. Ta cecha z kolei znajduje zastosowanie przede wszystkim w łazienkach. Wiele kosmetyków lub płynów do czyszczenia może bowiem z łatwością odbarwić lub poplamić niechronione drewno.
  • Lakier pozwala cieszyć się naturalnym rysunkiem drewna, a także podkreśla jego kolor, dzięki czemu dębowy blat będzie interesującym dopełnieniem wystroju każdego wnętrza, w którym się znajdzie.

Wady lakierowania blatu dębowego:

  • Lakier do blatu chroni tylko jego wierzchnią warstwę, nie wnika w jego strukturę, tak więc z czasem będzie kruszyć się, pękać, a nawet odpadać. Zjawisko to intensyfikuje się, jeżeli nie został on nałożony w prawidłowy sposób.
  • Lakierowane blaty dębowe trzeba co jakiś czas odświeżać, w zależności od intensywności ich użytkowania. Nałożenie nowej warstwy lakieru wiąże się jednak z mechanicznym usunięciem starej. Proces ten jest pracochłonny i zazwyczaj wymaga użycia szlifierki lub papieru ściernego.

Jaki najlepszy lakier do blatu dębowego?

Jaki lakier do drewna wybrać? Lakiery do blatów/drewna dzielimy ogólnie na dwie podstawowe rodziny. Pierwszą z nich są produkty wodne, w których rozpuszczalnikiem jest woda. Są to środki o obniżonej toksyczności, podczas malowania nie wydzielają więc uciążliwego zapachu. W tej kategorii produktów wyróżniamy lakiery akrylowe, lakiery poliuretanowe oraz lakiery poiluretanowo-akrylowe. Akrylówki są używane zazwyczaj jako warstwa podkładowa, na którą nakłada się inne typy środków.

Drugą rodziną produktów są lakiery rozpuszczalnikowe. Ich baza rozcieńczona jest w chemicznym rozpuszczalniku, który podczas malowania pozostawia w powietrzu wyraźny i ostry zapach, często utrzymujący się przez bardzo długi czas. Aplikowanie lakieru należy więc przeprowadzać w dobrze wentylowanych wnętrzach. 

Dobrze położone preparaty rozpuszczalnikowe odznaczają się wysoką trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i środki chemiczne Wśród nich rozróżniamy jedno- i dwuskładnikowe lakiery poliuretanowe, uretanowe, a także uretanowo-alkidowe. Do blatu dębowego specjaliści zalecają używanie przede wszystkim lakierów uretanowo-alkidowych. 

Dopuszczalne są też lakiery uretanowe. Zwróćmy też uwagę na to, że preparaty poliuretanowe mają tendencję do zmiany koloru dębu, zazwyczaj na ich skutek drewno to ulega przyciemnieniu albo wyblaknięciu, zawsze sprawdzajmy więc wybrany skład produktu. Lakiery wodne same w sobie będą najczęściej zbyt słabe, by poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawiają intensywnie używane blaty, bez odpowiedniej warstwy podkładowej.

Zdjęcie: Besjunior/Envato Elements