Data publikacji:

Jaki monokular wybrać? Ranking redakcji

Niezależnie, czy jesteś fanem dzikiej przyrody, nocnych spacerów, górskich wędrówek, czy obserwacji leśnych ptaków, monokular to świetne rozwiązanie dla każdego, kto ceni poręczny i wydajny sprzęt. Szeroki wybór pozwala na dostosowanie parametrów urządzenia do funkcji, jakie będzie pełnił, dzięki czemu możliwe jest jego pełne dopasowanie do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych przyszłego użytkownika. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by kupić monokular, który będzie nam służył przez długie lata? Podpowiadamy!
dziecko

Różnice między monokularem a lornetką


Monokular to urządzenie optyczne, które pozwala obserwować oddalone nawet na dużą odległość obiekty. Jego konstrukcja sprawia, że świetnie sprawdza się zarówno do oglądania nieożywionych, nieruchomych obiektów przyrodniczych, jak i do żywej natury oraz zwierząt pozostających w ciągłym ruchu.

Urządzenie to jest rodzajem lunety. Stosowane jest do obserwacji obiektów znajdujących się w oddaleniu przez jedno oko, co odróżnia monokular od lornetki, która konstrukcyjnie stworzona została dla obojga oczu. Dzięki takiemu rozwiązaniu monokular osiąga o wiele mniejsze rozmiary, jest także o wiele lżejszy od swojego odpowiednika na parę oczu. Pozwala to na jego sprawniejsze przemieszczanie, zajmuje mniej miejsca, jest znacznie bardziej poręczny, a dzięki temu praktyczny.

Najlepszy monokular. Ranking TOP10

Kompaktowy monokular


Dla zainteresowanych pieszymi wycieczkami, wypadami w góry lub do lasu polecić można małych rozmiarów, kompaktowy monokular ze zmiennym powiększeniem. Bez problemu znaleźć można modele, które mieszczą się w kieszeni, a dzięki swoim funkcjom idealnie sprawdzą się do obserwacji przyrody.

Urządzenie może dostarczać wielu możliwości, w zależności od tego, jaki model zostanie wybrany. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się dla początkujących, jak i jako zapasowy sprzęt, dostępny zawsze pod ręką. Warto zadbać, by monokular tego typu posiadał regulowanie ostrości, a także przynajmniej 10-krotny zoom, który pozwala na dokładną obserwację przyrody i zwierząt, a także regulowany, wysuwany obiektyw. Istotnym elementem, cenionym przez wszystkich amatorów tego typu sprzętu, jest warstwa antyodbiciowa, która pozwala na zwiększenie komfortu użytkowania monokularu. Często do zestawu dodawany jest także pokrowiec i smycz, co pozwala na dodatkowy komfort użytkowania, bez obawy o uszkodzenie sprzętu optycznego w przypadku jego wyślizgnięcia się z rąk.

Monokular termowizyjny – dla kogo?


Monokular termowizyjny to urządzenie, które pozwala na obserwacje w niesprzyjających warunkach. Działa w ten sposób, że wykrywa sygnatury cieplne, dzięki czemu skuteczny jest zarówno w świetle dziennym, podczas mgły lub przy dużym zadymieniu, jak i w całkowitej ciemności. Świetnie sprawdza się podczas polowań, pracy w ochronie terenów oraz przy obserwacji dzikiej zwierzyny. Duży zakres promieniowania cieplnego (-50°C do 2000°C) sprawia, że urządzenie to jest niezwykle skuteczne.

Monokular tego typu ma bardzo wiele zastosowań, stosowany jest między innymi w przemyśle, bezpieczeństwie, myślistwie, energetyce, wojskowości czy podczas pracy służb ratunkowych. To, jaki monokular termowizyjny będzie najbardziej odpowiedni, zależy w głównej mierze od tego, do jakiego celu będzie on stosowany. Jednymi z głównych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, kupując to urządzenie, są rozdzielczość, wydajność, liczba pikseli w czujniku termowizyjnym czy wielkość i poręczność urządzenia.

Monokular – jaki wybrać?


To, jaki monokular będzie najlepszy, w głównej mierze zależy od tego, w jakim celu będzie on stosowany. Zupełnie inny sprzęt optyczny polecany będzie dla miłośników pieszych wędrówek po górach, a całkowicie inne cechy i funkcje będą doceniane przez wojskowych czy myśliwych. Można wybrać lekki, poręczny sprzęt lub monokular wyposażony w funkcję termowizji, o dużej wydajności baterii i wysokiej rozdzielczości. Istnieją także monokulary odporne na wilgoć, które świetnie sprawdzają się podczas pracy przy wodzie lub w miejscach o dużej wilgoci. To, jaki będzie najlepszy, zależy wyłącznie od potrzeb kupującego.
Autor: Marcin Krawczyk