Data modyfikacji:

Jaki rower MTB kupić?

Pytanie, jaki rower MTB wybrać, pojawia się bardzo często. Rowery górskie są niezwykle uniwersalne i mogą być wykorzystywane podczas jazdy po lesie, a także nieutwardzonych ścieżkach. Jeśli zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne uwagi, to koniecznie sprawdź nasz poradnik!  

Dlaczego warto kupić rower MTB? Co to jest?

Jaki rower kupić? Rowery MTB cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na ich uniwersalność. Szerokie opony z bieżnikiem, amortyzacja, a także rama dostosowana do jazdy na dłuższych dystansach - to główne zalety tych jednośladów. Taka konfiguracja pozwala wjechać w teren bez najmniejszych obaw.  

Rowery górskie (MTB) mogą być wykorzystywane do jazdy po parku, leśnych ścieżkach, czy nieutwardzonych drogach szutrowych. Górskie jednoślady są bardzo dobre zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Zakup takiego sprzętu na pewno nie będzie rozczarowaniem.   

Rower MTB do 1000, 2000, 4000? Ile powinien kosztować rower MTB?  

Jaki rower MTB kupić? Ceny rowerów MTB są bardzo zróżnicowane i tak naprawdę każdy segment cenowy jest dedykowany dla innego użytkownika. Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie rowerów MTB w najpopularniejszych przedziałach cenowych.  

Rowery MTB do 1000 zł  

Jakie rowery do 1000 zł wybrać? W tej cenie znajdziemy rowery MTB dedykowane dla najmłodszych. Oferty sklepów obejmują proste rowerki biegowe dla 2-3 latków, a także modele dla starszych dzieci w wieku do 12-13 lat. Dobra jakość wykonania i solidne wyposażenie jest cechą charakterystyczną dla tego segmentu cenowego. Rowery MTB są dostępne w wersjach z kołami 20 cali, 24 cale i 26 cali.  

Rowery MTB do 2000 zł  

Mając budżet 2000 złotych na rower MTB, można już myśleć o sprzęcie dla starszych użytkowników. Wybór jest ograniczony, jednak dla mniej wymagających osób jest kilka ciekawych modeli. Jaki rower MTB do 2000? Zdecydowana większość jednośladów ma 21 biegów i 26-calowe koła. Na podstawowym wyposażeniu znajdują się aluminiowe komponenty i hamulce tarczowe. Jeśli na rowerze MTB jeździsz kilka razy w miesiącu, to taki sprzęt będzie dla ciebie w zupełności wystarczający.  

Rowery MTB do 4000 zł  

Budżet rowerów do 4000 zł jest już wystarczający do kupienia naprawdę solidnego modelu. Wybór jest zdecydowanie większy niż w przypadku tańszych odpowiedników. Rowery są wyposażone w lekką aluminiową ramę, przedni widelec amortyzowany, hamulce tarczowe, a także solidnie wykonane komponenty. W tej cenie dostaniemy rowery MTB na kołach 29 lub 27,5-calowych. Warto wspomnieć, że rower do 4000 ma napęd od 18 do 24 biegów w zależności od konfiguracji.

Rowery MTB do 5000 zł  

Segment rowerów MTB do 5000 złotych jest przeznaczony dla osób, które jazdę na rowerze traktują trochę poważniej i na siodełku spędzają wiele godzin. Tego typu jednoślady mogą być wykorzystywane do treningów, a także startu w maratonach MTB na krótkich dystansach. 

Napęd składa się zazwyczaj z 2 przełożeń z przodu i 10 lub 11 z tyłu. Komponenty względem tańszych modeli są o klasę wyższe, co skutkuje szybszą zmianą przełożeń, a także niższą wagą. Cały rower MTB do 5000 złotych powinien ważyć nie więcej niż 11-12 kg.   

Jaki rower MTB? Na co zwracać uwagę?  

Rozpoczynając poszukiwania wymarzonego roweru MTB, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z ważniejszych elementów każdego jednośladu jest rama. Do wyboru mamy wersje sztywne lub full suspension, które mają tylny amortyzator. W tej drugiej kategorii trudno o znalezienie dobrego roweru w cenie do 5000 złotych. Jeśli chcesz jeździć w trudnym terenie i potrzebujesz do tego pełnego zawieszenia, to musisz liczyć się z tym, że twój budżet powinien być większy. Jednak rowery MTB typu hardtail znakomicie spisują się w większości sytuacji.  

W wersjach rekreacyjnych do około 3000 złotych geometria jest zaprojektowana tak, aby można było efektywnie podjeżdżać jednocześnie, zajmując wygodną pozycję. W bardziej sportowych wersjach sylwetka rowerzysty jest nieco bardziej pochylona, co ułatwia nie tylko jazdę pod górę, ale również pokonywanie zjazdów.  

Istotną rolę odgrywa rozmiar koła. Rowery MTB 29-calowe ze względu na większy rozmiar lepiej radzą sobie z pokonywaniem przeszkód, a także zapewnieniem stabilności rowerzyście. Koła 27,5-calowe zapewniają lepszą zwinność, co sprawdza się przy pokonywaniu ciasnych zakrętów. Rowery z mniejszym kołem są bardzo dobrym wyborem dla nieco niższych użytkowników.  

Aby jazda po nierównościach nie była udręką, trzeba wybrać dobry rower MTB z przednim amortyzatorem. Skok 100 mm jest wystarczający do komfortowej jazdy. W droższych modelach znajdziemy możliwość zablokowania jego pracy, co ułatwia pokonywanie płaskich odcinków.  

Jaki rower MTB wybrać? Nie możesz zapominać o napędzie. Odpowiednia konfiguracja pozwoli na efektywniejsze pokonywanie wzniesień, jak i osiąganie większych prędkości na płaskich odcinkach. Najlepszą i aktualnie najbardziej uniwersalną konfiguracją w sportowych wersjach są dwa przełożenia z przodu i 10 lub 11 przełożeń z tyłu. Taki zakres jest wystarczający dla większości użytkowników. W przypadku tańszych rowerów możemy znaleźć trzy przełożenia z przodu i maksymalnie osiem lub dziewięć przełożeń. Jeśli nie jeździsz po zróżnicowanym terenie, to taka konfiguracja również powinna być wystarczająca.  

Zakup dobrego roweru MTB z pewnością nie należy do łatwych zadań. Wykorzystując nasze porady, będziesz mógł zdecydować, który segment cenowy jest dla ciebie najlepszy. Rowery górskie można modyfikować w dowolny sposób i wprowadzać stopniowo zmiany zarówno w kołach, jak i napędzie. Jeśli uznasz, że dany element cię ogranicza, to jego wymiana będzie o wiele bardziej opłacalna niż zakup całego roweru.  

Zdjęcie: Envato Eements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.