Data modyfikacji:

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?

Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zakupem właściwych urządzeń do swojego ogrodu i nie wiesz, jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie dla Ciebie właściwym wyborem? Na szczęście przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, na łamach którego podpowiadamy, na co w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać dobry rozdrabniacz do gałęzi, który jest urządzeniem niezbędnym w trakcie pracy w ogrodzie przez cały rok. Jego wykorzystanie pomaga w utrzymaniu porządku na terenie i ułatwia codzienną pracę.
rozdrabniacz do gałęzi

Jaki rębak do gałęzi?

Odpowiedni rębak do gałęzi umożliwia mielenie zielonych części roślin oraz mniejszych gałęzi. W przypadku znalezienia właściwego rozdrabniacza możliwe jest łatwe i szybkie poradzenie sobie z dużą ilością gałęzi w ogrodzie. To wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy zmagają się z zalegającą w ogródku stertą gałęzi i nie wiedzą, co można z nimi zrobić. Obecnie liczne prace ogrodowe polegają na przycinaniu, skracaniu i usuwaniu niepotrzebnych gałęzi oraz drzew. Wówczas istotne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jaki rębak wybrać.

Jaki rozdrabniacz do kompostu?

Rozdrabniacz umożliwia wykorzystywanie części zielonych i niewielkich gałęzi w formie kompostu, ściółki do rabat oraz ścieżek ogrodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki rozdrabniacz do kompostu będzie najlepszy, wszystko zależy od liczby krzewów i drzew, a także wielkości ogrodu. Jeszcze przed zakupem właściwego urządzenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne modele rozdrabniarek różnią się od siebie między innymi: wielkością, źródłem zasilania i dodatkowymi funkcjami. Sprawdź, po czym poznać dobry rozdrabniacz do gałęzi.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi?

 Wybór właściwego rozdrabniacza zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników sprzętu. Dlatego też niezwykle cenne jest, aby jeszcze przed zakupem rębaka, ściśle określić swoje potrzeby. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się rozdrabniacze elektryczne i spalinowe o różnych mocach.

W przypadku prowadzenia niewielkiego przydomowego ogródka zazwyczaj mamy do czynienia z niewielkimi drzewami. Dlatego też wystarczającym urządzeniem okaże się rębak elektryczny o mocy od 1,2 do 2,8 kW. Poszukujesz rozdrabniaczy do gałęzi o dużej średnicy lub gospodarujesz dużą ilością drzew i krzewów?

W takiej sytuacji sprawdź, jaki rębak spalinowy kupić, aby cieszyć się uzyskanie spektakularnych efektów. Urządzenia spalinowe charakteryzują się zdecydowanie większą mocą, które może wynosić od 1,2 KM do 6 KM. Rozdrabniacze spalinowe to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na łatwość przemieszczania urządzeń bez względu możliwości pracy bezprzewodowej.

Z tego też względu, stanowią doskonałą alternatywę dla właścicieli sadów i wszystkich użytkowników, którzy pracują w miejscach o ograniczonej dostępności do prądu.

Jak działają rozdrabniacze do gałęzi?

 Nowoczesne rębaki są wyposażone w dwa mechanizmy, które gwarantują skuteczne cięcie. Jest to rozdrabniacz nożowy, zwany inaczej tarczowym oraz rozdrabniacz frezowy. Pierwszy z mechanizmów pozwala na to, aby gałęzie po włożeniu do niego zostały odpowiednio dociśnięte i cięte na drobne zrębki. Wszystko to za sprawą obracających się na tarczach ostrzy, które ulegają stępieniu przy każdym użyciu. Z tego też względu konieczne jest zadbanie o systematyczną konserwację. Natomiast drugi mechanizm w rozdrabniaczu umożliwia samodzielne zaciąganie włożonych do niego gałęzi. Dzięki temu zwiększony zostanie komfort pracy i jej tempo.

Rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi

Rębaki do gałęzi kwalifikuje się ze względu na rodzaj elementów tnących, które występują w urządzeniu. Wówczas można podzielić je na:
  • wałkowe z wałkami frezującymi - są dostosowane do cięcia najgrubszych odpadów drewnianych
  • nożowe z napędem ślimakowym - pozwalają na cięcie twardszych i dużych gałęzi
  • nożowe - najprostsze rozwiązania, które są wykorzystywane do cięcia gałęzi o niewielkich rozmiarach Klasyfikacja rozdrabniaczy może odbywać się również na podstawie różnego rodzaju zasilania. W takiej sytuacji wyróżniamy:
  • elektryczne rozdrabniarki do gałęzi - są przyjazne dla środowiska naturalnego i nie generują dużego hałasu w trakcie pracy. Przy pomocy tego rodzaju urządzenia możemy z powodzeniem poradzić sobie z cięciem mniejszych gałęzi. To propozycje dedykowane dla niewielkich ogródków. • spalinowe rębaki do gałęzi - umożliwiają sprawne cięcie grubszymi gałęziami. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się na większych powierzchniach ze względu na doskonałą wydajność.

Elementy tnące - rodzaje

W rozdrabniaczach możemy znaleźć 3 rodzaje elementów tnących. Mowa między innymi o nożach, walca zębatych i turbinach z nożami. W przypadku wykorzystywania tańszych modeli wykorzystuje się noże. Urządzenia pozwalają na poradzenie sobie z cięciem łodyg bylin i cienkich gałęzi. Z kolei modele z napędami ślimakowymi umożliwiają cięcie grubszych i twardszych gałęzi. W przypadku ogrodów i sadów, które charakteryzują się dużą ilością grubych gałęzi, proponujemy zainwestować w rozdrabniacze z walcami zębatymi lub turbiny, które posiadają masywne noże.

Wciąganie gałęzi - dodatkowa funkcja rozdrabniacza

Ułatwieniem, które cieszy się niesłabnącą popularnością, jest funkcja wciągania gałęzi przez rębak. W takiej sytuacji wystarczy, że kontrolujemy wciąganie i możemy przepychać urządzenie na przykład, kiedy materiał okaże się zbyt gruby. W przypadku braku posiadania takiego ułatwienia, gałęzie trzeba wpychać samodzielnie. Wśród cennych dodatkowych możliwości znajduje się również zmiana kierunku pracy, tak zwany bieg wsteczny oraz wysunięcie zakleszczonych gałęzi. Dobry rozdrabniacz powinien mieć także prosty dostęp do noży tnących, aby możliwe było zadbanie o ich bezinwazyjną pracę.
Autorka: Natalia Galus