Data publikacji:

Jakie zawiasy do bramy skrzydłowej?

Ogrodzenie i zabezpieczenie posesji ma coraz większe znaczenie, a brama wjazdowa odgrywa tu szczególną rolę. Tam, gdzie pozwala na to wielkość i ukształtowanie działki, nadal chętnie wybierane są bramy rozwierane, przeważnie dwuskrzydłowe, które nie wymagają automatyki. O ich funkcjonalności w dużej mierze decydują zastosowane okucia, a zwłaszcza zawiasy. Na co zwrócić uwagę, kupując zawiasy do bramy skrzydłowej? Jakie zawiasy wybrać?
brama skrzydłowa

Rodzaje zawiasów do bram skrzydłowych

Przyjmuje się, że w przypadku bram rozwieranych pojedyncze skrzydło nie powinno być dłuższe niż 3-4 m, ale w praktyce tak długich skrzydeł się nie stosuje, głównie ze względu na problem ze znalezieniem odpowiednich siłowników do automatycznego otwierania.

Siła wywierana przez skrzydło bramy na zawias i słupek bramy jest proporcjonalna nie tylko do masy skrzydła, ale także do jego długości. Długie i ciężkie skrzydło wymaga niezwykle mocnych i trwałych zawiasów. Trzeba to wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o tym, jaki zawias do bramy skrzydłowej wybrać.

Wśród wielu modeli i rozmiarów zawiasów do bram skrzydłowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

  • zawiasy kute,
  • zawiasy toczone,
  • zawiasy regulowane (śrubowe).

Sprawdź także, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać

Zawiasy kute (ramieniowe lub pasowe)

To rodzaj zawiasów, który ma bardzo długą historię. Współcześnie są to głównie wyroby kowalstwa artystycznego, stosowane do bram drewnianych o charakterze dekoracyjnym, nawiązujących do regionalnego stylu budownictwa i historycznych tradycji. Ich wartość dekoracyjna zdecydowanie przeważa nad funkcjonalnością.

Zawiasy toczone

Wymagają spawania zarówno do skrzydła, jak i do słupka bramy. Przyspawanie zawiasów wymaga umiejętności i dokładności, bo po zamontowaniu zawiasów nie ma możliwości ich regulowania. Na rynku dostępne są zawiasy toczone bez kulki i z kulką. Te ostatnie zmniejszają tarcie podczas ruchu skrzydeł bramy i zapewniają łagodniejsze otwieranie i zamykanie. Zawiasy toczone są chętnie wybierane za względu na cenę i wygodę użytkowania.

Zawiasy regulowane

Można przyspawać do słupka bramy, jednak najczęstszym sposobem montażu jest wkręcenie. Umożliwiają regulację bramy nawet po jej założeniu, dzięki czemu nie są potrzebne specjalistyczne umiejętności do ich zamontowania. Są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane nawet do bram położonych na nieco pochyłych podjazdach. Bramę z zawiasami regulowanymi łatwiej dopasować do zamków z elektrozaczepem.

W trakcie użytkowania zawiasy minimalnie samoczynnie się rozregulowują i dlatego konieczna jest okresowa korekta ich ustawienia. Przy montażu do słupka wymagają zachowania dystansu około 7 cm pomiędzy skrzydłem bramy a słupkiem, przez co powstaje nieestetyczny prześwit. Można go zamaskować dodatkowym pionowym kątownikiem przymocowanym do słupka bramy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zawiasów?

Jakość materiału

Stop metalu, z którego zostały wykonane zawiasy, ma swoje charakterystyczne właściwości fizyczne. Bardzo ważna jest rozszerzalność termiczna, która określa, jak się zmienia objętość, a więc również struktura wewnętrzna metalu pod wpływem zmian temperatury. Podczas letnich upałów zawias się rozszerza, a podczas zimowych mrozów się kurczy. W ten sposób w materiale powstają dodatkowe naprężenia, niezależnie od tego, że zawias, nawet nie pracując, musi wytrzymać naprężenia związane z ciężarem skrzydła bramy.

Warto wybierać materiał lepszej jakości o niższym współczynniku rozszerzalności termicznej. Z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem wydają się zawiasy regulowane, które można ustawiać stosownie do pór roku.

Zabezpieczenia przed korozją

Brama wjazdowa na posesję i wszystkie jej elementy są wystawione na nieustanne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Producenci podają, jaki zakres temperatur wytrzymują ich zawiasy. Dobrej jakości zawiasy muszą mieć trwałą i niezawodną powłokę antykorozyjną. Pojawienie się rdzy utrudnia otwieranie i zamykanie bramy, a dodatkowy dyskomfort powoduje nieprzyjemny odgłos metalicznego skrzypienia, który się nasila w miarę postępującej korozji.

Częstym materiałem do tego typu wyrobów jest stal nierdzewna AISI 304, o zawartości minimum 18% chromu, minimum 8% niklu, do 2% manganu i śladowej ilości węgla (do 0,08%). Dzięki temu stal AISI 304 znakomicie nadaje się do spawania, jest odporna na utlenianie, działanie kwasów organicznych i wielu nieorganicznych substancji chemicznych. Ma też wysoką odporność na zużycie.

Wytrzymałość mechaniczna

Przed podjęciem decyzji o tym, jaki zawias do bramy skrzydłowej zakupić, trzeba wiedzieć, jaka jest szerokość i waga skrzydła bramy. Producenci podają maksymalną dopuszczalną wagę i szerokość skrzydła. Lepiej wybrać zawias mocniejszy do bramy cięższej niż ta, którą mamy, żeby niezawodnie służył przez wiele lat.

Producenci podają, ile cykli otwierania i zamykania przeszły na testach ich wyroby. Im wyższa jest ta wartość, tym materiał, z którego wykonano zawias, jest odporniejszy na ścieranie. Zawias powinien być również odporny na rozciąganie i uderzenia. Tego typu właściwości ma wspomniana już wcześniej stal nierdzewna typu AISI 304.

Bezpieczeństwo antywłamaniowe

Brama wjazdowa pełni funkcję reprezentacyjną, ale jest też elementem ogrodzenia, które ma chronić posesję przed wtargnięciem niepowołanych gości. Każda brama rozwierana, bez względu na to, czy jest to brama jednoskrzydłowa, czy dwuskrzydłowa, jest montowana pomiędzy słupkami w taki sposób, że zapewnia dostęp do zawiasów. Zawiasy są więc najsłabszym ogniwem łańcucha zabezpieczeń.

Żeby utrudnić nieuprawnione wejście na posesję, należy dodatkowo zabezpieczyć bramę przed łatwym zdjęciem skrzydła poprzez odpowiednie zamki i rygle blokujące skrzydła bramy i przytwierdzające je do podłoża. Warto też wyposażyć słupki w osłony uniemożliwiające szybkie przecięcie zawiasów tarczą piły lub szlifierki kątowej. Wyniki badań wskazują, że kilkuminutowa nieudana próba sforsowania zabezpieczeń skutecznie zniechęca większość przestępców.Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o tym, jakie zawiasy do bramy skrzydłowej zostaną zamontowane, warto zrobić nawet pobieżny przegląd i porównanie parametrów technicznych różnych wyrobów odpowiadających naszym potrzebom. Zdawkowe i ogólne opisy cech zawiasów nie są rzetelną informacją i sugerują ich niską jakość, zwłaszcza w powiązaniu z wyjątkowo „atrakcyjną” ceną.

Autor: Henryk Darmstädter