Data modyfikacji:

Na czym polega jonizacja w suszarce?

Suszarka do włosów do istotne urządzenie w domu wielu pań, a także panów. Dzięki niej w kilka minut wysuszymy nawet długie włosy, co jest bardzo pomocne, gdy szybko chcemy wyjść z domu. Suszarka doskonale sprawdzi się także, gdy chcemy wystylizować włosy na wielkie wyjście bez pomocy fryzjera. Jeszcze przed zakupem urządzenia warto zorientować się, jakie udogodnienia proponują nam producenci. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest jonizacja w suszarce – jak działa i w czym jest pomocna?

jonizacja w suszarce

Jonizacja w suszarce – co to?

Jest to pojęcie znane z lekcji fizyki, którego wielu z nas może już nie pamiętać. Jonizacja to proces neutralizacji jonów dodatnich, które powstają między innymi na powierzchni włosów podczas suszenia. Efektem ich pojawienia się są naelektryzowane, puszące się włosy, które trudno rozczesać oraz ułożyć. Co więcej, z powodu jonów dodatnich włosy mogą się stać osłabione, a co za tym idzie – będą bardziej podatne na zniszczenia oraz mogą stracić swój połysk.

Z tego powodu ważne jest zobojętnienie ich wpływu na łuski włosa. To właśnie jonizacja w suszarce powoduje wygenerowanie jonów ujemnych, które neutralizują ładunki dodatnie. W efekcie znika problem elektryzowania, a włosy stają się gładkie, łatwo się rozczesują i są bardziej podatne na stylizację.

Sprawdź także nasz ranking suszarek do włosów

Dzięki funkcji jonizacji włosy zachowują zdrowy wygląd pomimo częstego suszenia, a my poświęcamy mniej czasu na ich codzienną pielęgnację, gdyż stają się lśniące i wyglądają na bardziej zadbane. Jest to ogromna zaleta stosowania jonizacji!

Jak dobrze wybrać odpowiednią suszarkę z jonizacją? Należy zwrócić uwagę na parametry oraz inne funkcje urządzenia, gdyż w przypadku jonizacji każda suszarka posiadająca jonizator generuje jony w ten sam sposób.

Jonizacja włosów. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze

Jonizacja włosów to nie jedyne ważne zadanie urządzenia suszącego. Jedną z innych istotnych cech jest możliwość ustawienia optymalnej temperatury suszenia naszych włosów.

Za wysoka temperatura, której przez dłuższy czas poddane są łuski włosa, może spowodować ich przesuszenie oraz łamanie czy rozdwojone końcówki. Dlatego im większa liczba stopni nadmuchu, tym lepiej dla naszych włosów, gdyż dzięki temu możemy dobrać odpowiednią prędkość nadmuchu.

Kolejną bardzo ważną funkcją suszarki jest zimny nawiew, którego używa się w ostatniej fazie suszenia włosów. Dzięki użyciu tej opcji nadamy włosom odpowiedni połysk oraz osiągniemy interesujące nas wygładzenie. Zimnego nawiewu wystarczy używać przez kilka sekund, aby zobaczyć piękne efekty!

Jakie funkcje poza jonizacją w suszarce?

Inne ciekawe oraz przydatne elementy wyposażenia suszarek to między innymi dyfuzor, który pozwala dodać włosom objętości oraz unieść je u nasady. Czasami jednak może on powodować puszenie się włosów, aby temu przeciwdziałać, potrzebna jest właśnie jonizacja. W suszarce udogodnieniem może okazać się także uchwyt antypoślizgowy, który ograniczy możliwość wypadnięcia nam urządzenia z ręki, gdy wychodzimy z kąpieli i mamy mokre dłonie.

Koncentrator to kolejne akcesorium, które może być dołączane do urządzeń suszących. Dzięki niemu możemy skupić nawiew suszarki na konkretnym paśmie włosów, a co za tym idzie – wymodelować go według potrzeb. Jeśli jednak nie masz czasu na stylizowanie włosów, przydatny może się okazać tryb turbo. Jest to funkcja zwiększająca prędkość strumienia ciepłego powietrza, a więc przyśpieszająca wysychanie kosmyków.

Suszarka jest często nieodłącznym elementem naszych podróży służbowych czy wakacyjnych, także wtedy równie istotna jest jonizacja w suszarce. Producenci urządzeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Dlatego stworzyli kompaktowe suszarki ze składaną rączką, które zmieszczą się nawet do najmniejszej walizki!

Pamiętaj jednak, że nie musisz wybrać każdej z powyższych opcji. Zdecyduj się tylko na te, które będą ci potrzebne, aby odpowiednio dbać o włosy. Może się okazać, że jedyną funkcją, na której ci zależy, jest jonizacja. Suszarki z tą funkcją są dostępne od ręki w większości sklepów stacjonarnych oraz w sklepach online.

Suszarka z funkcją jonizacji. Kwestie techniczne

Przy zakupie suszarki z jonizacją warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, takie jak na przykład moc urządzenia. Na rynku dostępne są modele posiadające od około 850 W do 2 400 W. Jaki jednak parametr najlepiej wybrać?

Bez względu na to, czy funkcja jonizacji w suszarce jest dostępna, należy pamiętać, że im większa moc urządzenia, tym bardziej skraca się czas suszenia włosów. Ten aspekt jest bardzo istotny w przypadku posiadaczek długich pukli, których wyschnięcie zajmuje więcej czasu. Jeśli natomiast nosisz krótką fryzurę, nie musisz decydować się na największą moc, gdyż twoje włosy z pewnością wyschną o wiele szybciej przy niższych parametrach.

Przy wyborze suszarki ważna jest także długość przewodu zasilającego. Istotne jest, aby nie był on za krótki, gdyż utrudni nam to operowanie urządzeniem, ani za długi, co będzie powodować częste plątanie się kabla. Zwykle wystarczająca długość kabla to 2 metry. Pamiętaj, aby sprawdzić, w jakiej odległości od lustra znajduje się gniazdko, gdyż to właśnie na przeciwko lustra najczęściej suszymy włosy.

Głównym parametrem, który odróżnia urządzenia od siebie, jest jonizacja. W suszarce warto jednak zwrócić także uwagę na to, czy posiada ona dodatkowe, wartościowe dla nas funkcje, takie jak na przykład zimny nawiew czy tryb turbo. Pamiętaj, że właściwe określenie potrzeb pozwoli dobrać produkt, z którego korzystanie będzie przyjemnością dla ciebie i twoich włosów.

Autorka: Katarzyna Pyrek