Data modyfikacji:

Rodzaje testów na COVID-19. Jaki zrobić w domu?

COVID-19 to wirus, który opanował cały świat. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz testy, które sprawdzają, czy dana osoba jest obecnie zarażona lub przebyła chorobę już wcześniej. Jest to bardzo istotne, bo wiele osób nie ma wyraźnych objawów, przebywa wśród ludzi i może zarażać innych. Kluczowym elementem w diagnostyce koronawirusa jest test na COVID. Testy można wykonywać w placówkach medycznych, jak i w domu. Czym się różnią i jaką mają skuteczność?

test na covida

Testy wykrywające koronawirusa – rodzaje

Dostępne na rynku testy na koronawirusa różnią się sposobem działania, ceną oraz czasem oczekiwania na wyniki. Dostępne są trzy główne rodzaje testów, które pozwalają wykryć obecne zakażenie oraz potwierdzić antygeny koronawirusa.

Testy PCR koronawirus umożliwiają wykrycie aktywnego zakażenia, ich działanie polega na wykrywaniu obecności sekwencji genetycznych wirusa PCR i RT-PCR. Testy antygenowe wykrywają antygeny koronawirusa, a testy serologiczne pomagają wykryć przeciwciała IgM i lub IgG.

Aby potwierdzić przebycie choroby, test w kierunku przeciwciał należy wykonać ok. 2-3 tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów. Test PCR, który ma na celu wykrycie choroby, trzeba wykonać niezwłocznie po wystąpienie objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem lub po kontakcie z osobą chorą. Test antygenowy zalecany jest dla chorych z objawami wirusa, wykonuje się w ciągu 5-7 dni od wystąpienia pierwszych symptomów choroby. Test antygenowy i genetyczny robi się na podstawie wymazu z nosogardła. Test na przeciwciała wykonywany jest z krwi pacjenta.

Test antygenowy

Test antygenowy służy do wykrawania antygenu SARS-CoV-2. Stosowany jest u osób, które posiadają charakterystyczne objawy koronawirusa, tzn. wysoką gorączkę, ból głowy, mięśni, stawów, uczucie rozbicia, duszności, suchy kaszel. Pozwala uzyskać wynik w kilkadziesiąt minut, jego skuteczność jest wysoka, wynosi ok. 90%. Wynik określany jest na podstawie wymazu z nosogardzieli.

Badania najlepiej nie wykonywać samodzielnie, tylko udać się do placówki medycznej lub zamówić test do domu, ale razem z usługą pobrania wymazu. Wymaz pobiera się za pomocą wymazówek, próbkę materiału nanosi na płytkę, wynik pojawia się po około pół godzinie. Zaletą testu antygenowego jest łatwość wykonania, krótki czas oczekiwania na wynik oraz przystępna cena. Minusem jest niższa czułość niż testu RT-PCR.

Test RT-PCR

Test RT-PCR to badanie genetyczne, które wykrywa zakażenie wirusem. Czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 24 godziny. Wykonywany jest u pacjentów, którzy mają charakterystyczne objawy, oraz osób bezobjawowych, które miały kontakt z osobami chorymi.

Testy genetyczny mają większą czułość niż testy antygenowe, rekomendowane są przez lekarzy. Test RT-PCR można wykonać również w warunkach domowych. W tym celu należy zamówić specjalny zestaw, który pozwala na pobranie wymazu w domu, bez konieczności wizyty w szpitalu czy przychodni.

Wymaz można pobrać samodzielnie, według dołączonej instrukcji. Musi być tego samego dnia przekazany kurierowi, wynik przekazywany jest online. Istnieje również możliwość kupienia testu wraz z usługą pielęgniarską. W tym wypadku osoba wykwalifikowana pobiera wymaz w domu pacjenta.

Testy serologiczne

Testy serologiczne przeprowadza się w celu wyrycia obecności przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ich minusem jest mniejsza dokładność niż w przypadku testów molekularnych. Obejmują testy kasetkowe i paskowe, które można wykonać samodzielnie w domu, oraz takie, które wykonuje się w specjalistycznych placówkach medycznych. Wykrywają przeciwciała:

  • IgG – ich obecność sugeruje wczesny etap COVID-19.
  • IgM – ich obecność oznacza, że do zakażenia doszło kilka tygodni temu.
  • IgG+IgM – obecność przeciwciał IgG+IgM informuje, że zakażenie wystąpiło w ostatnich kilku tygodniach.

Szybki test płytkowy

Obecność przeciwciał anty-SARS-Cov-2 można zbadać za pomocą testu kasetkowego COVID (zwany również testem płytkowym). Badania umożliwia potwierdzanie przebytego zakażenia lub toczącej się aktualnie infekcji. W badaniu wykorzystuje się technologię złota nanokoloidalnego oraz zasadę technologii analizy immunochromatograficznej. O zakażeniu informuje zabarwiona na czerwono kaseta.

Badanie jest krótkie, można je przeprowadzić w ciągu 15 minut. Aby wykonać test, należy nakłuć opuszek palca, pobrać próbkę krwi, a następnie za pomocą załączonej pipety wprowadzić ją do otworu próbkowego. Wiarygodność testu wynosi 85%, badanie informuje tylko, że dana osoba zetknęła się z wirusem, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpiło oraz czy obecnie w organizmie nie grasuje COVID.

Testy na koronawirusa – kiedy warto go wykonać?

Koronawirus ciągle zbiera duże żniwa, dlatego oprócz profilaktyki, ważne jest badanie osób, które mogą być ewentualnymi nosicielami wirusa. Testy na koronawirusa powinny być wykonywane u osób, które mają charakterystyczne objawy choroby oraz miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem COVID-19.

Testy na przeciwciała są istotne dla osób, które przeszły zakażenie lub podejrzewają, że mogły być chore. Wykonuje się je również u osób, które podejrzewają inne choroby, będące powikłaniem COVID-19. Mogą je również wykonywać ozdrowieńcy przed oddaniem osocza, ratującego życie innym chorym.

Ile kosztuje test na COVID?

Testy genetyczne można wykonać bezpłatnie, ale konieczne jest skierowanie wydane przez lekarza. Istnieje również możliwość wykonania badania odpłatnie, wybierając prywatne testy koronawirus. Ceny są zależne od wielu czynników, m.in. rozwoju sytuacji epidemiologicznej, rodzaju tekstu, miasta oraz cennika danego laboratorium i wahają się od 90 zł za test na przeciwciała IgG lub IgM, ok. 200 zł za jednoczesne oznaczenie przeciwciał IgG i IgM do 400-500 zł za test RT-PCR.

Testy na COVID-19 można wykonać zarówno w domu, jaki i w placówkach medycznych. Są bardzo istotnym elementem walki z chorobą, dlatego w razie jakiegokolwiek podejrzenia, należy je wykonać. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko zakażenia innych osób, a to kluczowe w opanowaniu epidemii.

Autorka: Dorota Koszutowska