Data publikacji:

Jakie kwiaty na balkon na jesień i zimę wybrać?

Kwiaty całoroczne na balkon stają się ostatnimi czasy niezwykle popularne i to nie tylko pośród zapalonych pasjonatów, ale także wśród amatorów roślin doniczkowych (i innych). Nie chodzi zresztą wyłącznie o kwiaty, ale o wszelkiego rodzaju rośliny, krzewy czy drzewka, które są w stanie wytrzymać jesienno-zimowy klimat Kraju nad Wisłą. Które więc wybrać, aby ów klimat wytrzymały, podniosły estetykę balkonu na wyższy poziom i były ozdobą domu lub mieszkania? Odpowiedzią jest poniższy artykuł!

kwiaty na balkon na jesień i zimę

Kwiaty całoroczne (doniczkowe)

Prosty pomysł na balkon? Kwiaty na balkon na jesień i zimę to doskonały sposób na ozdobienie nie tylko samego balkonu, ale domu czy mieszkania w ogóle. Co więc wybrać?

Pelargonia rabatowa jest jednym z najczęściej uprawianych kwiatów doniczkowych. Silnie rozgałęzione pędy, pasiaste liście, pojedyncze pełne i półpełne kwiaty - to wszystko przemawia za ich wyborem. Piękne są również pelargonie bluszczolistne, które zwisają, tworząc przepiękne wodospady kolorowych kwiatów.

Prócz pelargonii można wybrać także azalie (różaneczniki/rododendrony). Najczęściej spotykana jest azalia indyjska i japońska (bardziej odporna na chłód). Popularne są także dalie.

Warto rozważyć wybór żurawki (estetyka!) czy tawułki Arendsa (puszyste kwiatostany, z których wyrastają owoce pozostające na pędach przez cały okres jesienno-zimowy).

Doskonałe kwiaty balkonowe na jesień i zimę to również:

  • lawenda;
  • szałwia omszona;
  • rozchodnik okazały.

Całoroczne rośliny pnące

Dla osób, które szukają całorocznych roślin pnących, świetną propozycją może okazać się bluszcz. Jest długowiecznym pnączem, którego nie trzeba zbytnio doglądać. Tworzy bujne wodospady, które cudownie wyglądają na balkonowych poręczach. Należy jednak umieszczać w cieniu odmiany o zielonych liściach, bluszcze w innych kolorach potrzebują nieco więcej światła.

Doskonałym okazem rośliny całorocznej pnącej będzie również dzikie wino zwane winobluszczem. Roślina rośnie bujnie, a jej liście jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, a nawet burgundowo. Trzeba pamiętać, że odporny na mróz jest tylko winobluszcz pięciolistkowy.

Innymi propozycjami mogą być:

  • milin amerykański;
  • wiciokrzew Henry'ego;
  • hortensja pnąca.

Krzewy liściaste

Jednym z najpopularniejszych krzewów liściastych jest bukszpan wieczniezielony. Idealny do formowania, mało wymagający, doskonale bytuje w cieniu, słońcu i półcieniu. Kolejną ciekawą propozycją może być ognik szkarłatny, który przez cały rok utrzymuje błyszczącą zieleń swoich liści, wydając ozdobne pomarańczowe lub czerwone owoce. Kiścień Waltera czy Berberys Thunberga również staną się przepięknymi ozdobami balkonu zimą i jesienią.

Nieco mniejszą rośliną całoroczną jest koleus Blumego. Jego zaostrzone liście mogą przybierać najróżniejsze barwy i upiększają przestrzeń balkonową w absolutnie zachwycający sposób. Podobną rośliną jest komarzyca, która, jak sama nazwa wskazuje, prócz pięknego wyglądu, ma jeszcze zdolności odstraszania owadów ze względu na intensywny zapach, który je odgania.

Sprawdź także, jak uprawiać zioła na balkonie

Iglaki: rośliny zimozielone

Wybór roślin wiecznozielonych na balkon to wybór idealny. Te rośliny nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, są zielone przez cały rok, więc dodają uroku balkonom nie tylko zimą i jesienią.

Warto rozważyć wybór sosny górskiej (kosodrzewina), która jest bardzo odporna na mrozy, długie okresy bez wody i zanieczyszczenie powietrza. Nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, więc nie ma obaw o to, że rozrośnie się nadmiernie. Niektóre odmiany przebarwiają w okresie późnej jesieni swoje igły na kolor pomarańczowy lub złoty (estetyka!).

Inną ciekawą propozycją będzie świerk biały. Jego intensywnie zielone lub niebieskozielone igły wyglądają przepięknie (estetom polecamy szczególnie odmiany srebrzyste!).

Inne propozycje to:

  • tuje (żywotniki zachodnie);
  • jałowce;
  • cyprysiki groszkowe.

Rośliny wieloletnie: drzewa małych rozmiarów

Dla wszystkich nieco bardziej wymagających estetów niezwykle interesującą propozycją wyda się na pewno wybór roślin wieloletnich. Małe drzewka ozdobne podnoszą estetykę otoczenia, nie są wymagające w uprawie i pielęgnacji, a w dodatku zostają z właścicielem na długo. Zazwyczaj wybierane są odmiany karłowate, których pokrój przypomina kolumny (wybierane są także te drzewa, których pokrój jest kulisty lub płaczący), a także bardzo małe drzewka szczepione na pniu. Na balkonie doskonale sprawdzi się więc brzoza brodawkowata, która w Polsce występuje dosyć często.

Ciekawym wyborem będzie też wierzba japońska, która przybyła do Polski z terenów Wschodniej Azji. Mimo swojego pochodzenia roślina ta świetnie czuje się w polskim klimacie umiarkowanym. Mróz nie jest w stanie wyrządzić jej wielkich szkód, a latem nie ulega wysuszeniu nawet wtedy, kiedy do kraju wkraczają ogromne fale upałów.

Są różne odmiany, ale ze względu na estetykę miłośnicy ogrodnictwa balkonowego wybierają odmianę hakuro-nishiki. Odznacza się ona smukłymi pędami brązowo-czerwonej barwy i różowymi liśćmi, które z biegiem lat stają się coraz bardziej srebrzysto-zielone.

Kolejną propozycją może być sumak octowiec, którego rdzawe kwiatostany są niemożliwe do pomylenia z żadnymi innymi. Pięknie wygląda również surmia bigoniowa i morwa biała płacząca.

Decydując się na długoletnie rośliny zielone, decydujemy się na balkon, którego piękno będzie zachwycać domowników przez cały rok, nie tylko latem i wiosną, ale również zimą i jesienią. Przyglądanie się kolorom roślin, które w zależności od pory roku zmieniają swoją barwę, to czysta przyjemność, w którą warto zainwestować! Inwestycja zwróci się po wielokroć o różnych porach roku!

Autor: Krzysztof Ostrowski