Data modyfikacji:

Łóżko pod skosem. Jak urządzić sypialnię ze skosami?

Sypialnia ze skosem prezentuje się niezwykle przytulnie i klimatycznie, jednak jej urządzenie może być naprawdę problematyczne. Nie każde meble sprawdzą się przy skośnych ścianach i niewielkim metrażu. Jakie ustawić łóżko pod skosem? Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Sprawdź w artykule!

łóżko pod skosem

Łóżko pod skosem – jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Urządzenie praktycznej sypialni ze skosem to prawdziwe wyzwanie. Nierówne ściany i obniżający się sufit sprawiają, że odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu łóżka, szaf czy też innych mebli może być naprawdę problematyczne. Jednocześnie sypialnia na poddaszu wyróżnia się naprawdę niepowtarzalnym klimatem.

Przytulne wnętrze i wpatrywanie się wieczorem w rozgwieżdżone niebo przez umieszczone na skośnej ścianie okno – to brzmi jak marzenie. Zanim jednak zaczniesz urządzać pomieszczenie, koniecznie poznaj wskazówki i porady na temat, jak się za to zabrać i jakie łóżko do sypialni pod skosem sprawdzi się najlepiej.

Sypialnia ze skosem – dobry plan to podstawa!

Stworzenie dobrego planu i odpowiednie wymierzenie pomieszczenia to chyba najważniejsze etapy przy urządzaniu sypialni na poddaszu. Przy skośnych ścianach nie da się ładnie ustawić pierwszych lepszych mebli. Klasyczna szafa nie zmieści się pod obniżającą się ścianą. Podobnie może być z łóżkiem. Dlatego też zanim przejdziesz do urządzania twojej wymarzonej sypialni ze skosem, koniecznie zmierz dokładnie całe pomieszczenie.

Przyjrzyj się nachyleniu skosów i zmierz, na jakiej wysokości się zaczynają. Sprawdź, jak dużą powierzchnię prostych ścian masz do dyspozycji. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się bardzo ostre skosy, być może nie będziesz w stanie ustawić tam żadnych klasycznych mebli ze sklepu. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się meble na wymiar, np. szafa komandor. Zastanów się, jakie meble będą ci potrzebne i gdzie chcesz je ustawić. Wszystkie przemyślenia i pomiary zapisuj w notatniku.

Jakie kolory wybrać do sypialni ze skosem? Zależy to głównie od twoich preferencji. Jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń, jednak spokojnie możesz zestawiać je z ciemniejszymi kolorami. Świetną opcją dla romantyczki będzie sypialnia ze skosem w pastelowych barwach, natomiast wnętrze urządzone w odcieniu butelkowej zieleni będzie prezentować się elegancko, naturalnie i świeżo.

Łóżko pod skosem – gdzie ustawić?

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest bez wątpienia łóżko. Pod skosem nie zmieści się jednak każdy mebel. Gdzie je ustawić? Najlepiej w takim miejscu, aby był do niego dostęp z trzech stron – z boków oraz przy nogach. Jeżeli jednak lubisz spać przy ścianie, doskonale się składa. W takiej sytuacji wystarczy, żeby dostęp do łóżka był jedynie z dwóch stron.

Łóżko pod skosem najlepiej ustawić przy prostej ściance, której wysokość od dołu wynosi co najmniej 80 cm. Jeżeli nie ma takiego miejsca w sypialni, jedyną opcją będzie odsunięcie mebla od ściany. W ten sposób między skośną ścianą a łóżkiem powstanie luka. Możesz jednak zamontować w niej półeczki na drobiazgi, książki czy ładowarki. Lepiej jednak postarać się, aby takich luk nie było, gdyż może w nich zbierać się sporo kurzu. Łóżko na poddaszu warto ustawić naprzeciwko skośnej ściany z oknem dachowym. Dzięki temu osoby na nim leżące będą mogły obserwować gwiazdy lub wschód słońca.

Łóżko pod skosem – wygodny materac ze stelażem

Jeśli skosy w twojej sypialni są bardzo strome, możliwe, że jedyną opcją będzie wybór materaca zamiast łóżka. Wcale jednak nie musi to oznaczać mniejszej wygody. Możesz zainwestować w specjalny stelaż do materaca, dzięki któremu wypoczynek będzie znacznie zdrowszy dla kręgosłupa. Postaw na stelaż, który cieszy się dobrymi opiniami użytkowników i upewnij się, że pasuje wielkością do twojego materaca. Takie niskie posłanie z pewnością uda ci się zmieścić nawet pod stromym skosem.

Łóżko pod skosem – niskie, ale wygodne

Łóżko pod skosem musi być nie tylko wygodne, ale również niskie. Jest to podyktowane specyficznymi warunkami poddasza. Jeżeli w pokoju ze skosem zmieści się wyższy mebel niż materac, możesz postawić na klasyczne łóżko z niskim stelażem. Doskonale sprawdzi się np. nowoczesne łóżko tapicerowane, które nie tylko wygląda modnie i stylowo, lecz także jest bardzo stabilne i dostępne w wielu różnych wielkościach i wysokościach.

Na łóżku pod skosem umieść niski, ale wygodny materac. Gdy już położysz pościel, przykryj ją gustowną narzutą i udekoruj poduszkami. Tekstylia tworzą we wnętrzu wrażenie ciepła i przytulności. Dodatkowo będziesz mógł oprzeć się o poduszki, czytając książkę w łóżku czy oglądając film.

Sypialnia pod skosem – szafy i szafki

Obok łóżka pod skosem koniecznie ustaw małe szafki nocne, na których będziesz mógł położyć książkę czy szklankę z wodą. Jeśli w sypialni nie uda ci się ustawić klasycznych szafek, możesz zamiast nich powiesić na ścianach niewielkie półeczki lub zainwestować w szafki robione na wymiar u stolarza. Postaw w sypialni także szafę lub komodę – w tym przypadku również najlepiej sprawdzą się meble na wymiar, które będzie można idealnie dopasować do skosów.

Sypialnia pod skosem – klimatyczne dodatki

Niezbędnym elementem stylowej i przytulnej sypialni pod skosem są odpowiednie dodatki. Jakie wybrać? Nad łóżkiem możesz umieścić kolorowe cotton balls, a na ścianie zawiesić obrazy lub rodzinne zdjęcia. Szafy i szafki ozdób świeczkami lub lampkami. Możesz poustawiać na nich również inne dekoracje, które będą stylem pasować do pomieszczenia. Na podłodze natomiast połóż puchaty dywanik, na który przyjemnie będzie się stawiało stopy każdego poranka.

Łóżko pod skosem – nie zapomnij o roletach!

Urządzając sypialnię czy inny pokój ze skosem, nie możesz zapomnieć o roletach. Modele przeznaczone do okien dachowych wyróżniają się specjalną konstrukcją, dzięki czemu stabilnie trzymają się na skośnych ścianach. Wybierz ciemne rolety, tak aby spało ci się jeszcze lepiej.
Autorka: Olga Wacholc