Odkurzacz do liści - czy warto? Jaki wybrać?

Masz dość uciążliwego grabienia liści i porządkowania trawnika z odpadłych części roślin, niewielkich gałązek czy szyszek? Jeśli chcesz, aby ten etap pielęgnacji trawnika przebiegał znacznie szybciej i sprawniej, postaw na odkurzacz do liści.

Dlaczego usuwanie liści z trawnika jest takie ważne?

Koniec sezonu ogrodniczego i przygotowania do nadejścia zimy to okres wzmożonych prac w ogrodzie. Od tego, jak przygotujesz się do nastania mrozów zależy, w jakiej kondycji twój ogród obudzi się na wiosnę następnego roku. Jednym z najważniejszych elementów jesiennych porządków na działce jest usuwanie opadłych liści i części innych roślin. Gdyby pozostały na trawniku na czas zimy, materiał organiczny przysypany śniegiem mógłby gnić i prowadzić do pojawiania się na trawniku tzw. pleśni śniegowej. Choroba ta prowadzi niestety do obumierania trawnika, dlatego, jeśli zależy ci na tym, by mieć ładny trawnik, nie możesz zaniedbać obowiązkowego usuwania liści z trawy.

Jak działa odkurzacz do liści?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz do liści działa praktycznie tak samo, jak urządzenie, którym porządkujesz swój dom. Sprzęt zasysa liście, obumarłe części roślin, żołędzie czy szyszki. Następnie zebrane odpadki są rozdrabniane i trafiają do worka. Co ciekawe, urządzenie jest często mylone z dmuchawą do liści, która nie pochłania odpadów z trawnika, a jedynie pozwala je zebrać w konkretne miejsce. Musisz jednak wiedzieć, że bardziej zaawansowane modele odkurzaczy do liści posiadają również funkcję dmuchawy, dzięki czemu sprzęt jest bardziej uniwersalny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jaką dmuchawę do liści wybrać?

Dlaczego warto postawić na odkurzacz do liści?

 1. Oszczędzasz czas.
  Urządzenie znacznie przyspiesza prace porządkowe na działce – za pomocą odkurzacza zbierzesz liście z trawnika znacznie szybciej, niż w przypadku grabienia tradycyjnym narzędziem ręcznym.
 2. Nie męczysz się.
  Użytkowanie sprzętu nie jest tak męczące fizyczne, jak grabienie trawnika – w przypadku tradycyjnej metody porządkowania murawy, to czasochłonne zajęcie może nieźle dać w kość, co jest szczególnie odczuwalne przez osoby starsze.
 3. Docierasz nawet w zakamarki.
  Odkurzacz do liści pozwala na łatwe pozbycie się liści nawet z trudno dostępnych miejsc, np. między krzewami ozdobnymi czy przy żywopłocie – rura ssąca ma dość duży zasięg, więc dokładnie zbierzesz liście nawet z ogrodowych zakamarków.
 4. Przygotujesz kompost.
  Jeśli postawisz na odkurzacz z funkcją rozdrabniania, zebrane odpadki będą gotowym materiałem na kompost. Zawartość worka wystarczy wyspać na pryzmę i przemieszać z już gotowym kompostem. Po kilku tygodniach odpadki zamienią się w idealny nawóz do rabat, który możesz wykorzystać, aby wzbogacić glebę na jesień.
 5. Zrobisz to sprawnie.
  Dmuchawa i odkurzacz do liści to urządzenie, które jest szczególnie polecane posiadaczom naprawdę dużych ogrodów. W takim przypadku stosowania tradycyjnych metod, usuwanie liści i opadłych części roślin będzie zajęciem, na które trzeba poświęcić nawet kilka dni.

Jaki odkurzacz do liści wybrać?

Zasadniczo odkurzacze do liści możemy podzielić na dwie grupy urządzeń, przez wzgląd na rodzaj zamontowanego silnika.

Odkurzacz spalinowy

Spalinowy odkurzacz do liści to najczęściej sprzęt o większej mocy, który jest także wygodniejszy w użytkowaniu. Jego zasięgu nie ogranicza przewód zasilający, dlatego możliwe jest swobodne poruszanie się po działce i odkurzanie liści nawet w najodleglejszych zakamarkach. Urządzenie tego typu jest szczególnie polecane, jeśli twój ogród jest rozległy. Niestety, sprzęt nie jest wolny od wad – jeśli chcesz postawić na cichy odkurzacz do liści, urządzenie spalinowe nie będzie najlepszym wyborem – jest dość głośne i do tego, podczas pracy, emituje spaliny. Ponadto sprzęt spalinowy wymaga konserwacji – wymiana oleju czy świec zapłonu lub uzupełnianie paliwa – zadania tego typu będą dodatkowo zwiększać ilość czasu, jaką poświęcisz na prace ogrodowe.

Odkurzacz elektryczny

W tym przypadku odkurzacze podzielimy na dwie podgrupy: zasilane sieciowo oraz akumulatorowo.

Odkurzacz zasilany sieciowo

Jest lekki i poręczny, ale niestety swobodę ruchów ogranicza przewód zasilający. To może znacznie utrudnić pracę, zwłaszcza, jeśli twoja działka nie jest mała.

Odkurzacz akumulatorowy

Problem ten rozwiązuje urządzenie wyposażone w akumulatory – odkurzacz do liści akumulatorowy to sprzęt, który nie będzie tak uciążliwy w użytkowaniu, jak sprzęt spalinowy i jednocześnie możliwa jest swobodna praca. To zatem dobry kompromis między urządzeniem spalinowym i zasilanym sieciowo. Minusem tego rozwiązania może być konieczność ładowania baterii i ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu.

Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Na dużych posesjach najlepiej sprawdzi się odkurzacz spalinowy – to mocny i wydajny sprzęt, dzięki któremu szybko i swobodnie uprzątniesz liście. W przypadku niewielkich przydomowych ogródków, np. w zabudowie szeregowej, urządzenie zasilane sieciowo będzie świetnym pomysłem – sprzęt tego typu jest przystępny cenowo i na niewielkich działkach wygodny w użytkowaniu. Z kolei jeśli szukasz rozwiązania, które będzie łączyć w sobie zalety obu powyższych rozwiązań i minimalizować ich wady, dobrze się sprawdzi odkurzacz do liści akumulatorowy.

Na co zwrócić uwagę?

Dmuchawa

Nie każdy odkurzacz posiada funkcję zdmuchiwania liści, a taka opcja może być przydatna podczas porządkowania ogrodu, gdy np. sprzątasz liście tuż pod drzewami – w tych miejscach opadłych liści jest najwięcej i worek odkurzacza zapełniłby się bardzo szybko. Zdmuchując liście w jedno miejsce i wkładając je do worka na odpady biodegradowalne, rozwiążesz ten problem.

Rozdrabnianie

Opcja rozdrabniania odpadów sprawi, że częstotliwość opróżniania worka na odpady przy odkurzaczu znacznie zmaleje. To z kolei przełoży się na wygodę pracy. I co więcej, odpady z worka mogą trafić bezpośrednio na pryzmę kompostową.

Regulacja siły ssącej lub dmuchawy

To bardzo przydatna opcja, dzięki której unikniesz ryzyka, że zbyt silny podmuch powietrza lub siła ssąca zniszczy rośliny na rabatach, gdy będziesz porządkować liście wokół nich.

Moc urządzenia

W tym przypadku zasada jest prosta – im moc większa, tym lepiej, bo pozwala na efektywniejszą pracę sprzętu. Najniższą mocą charakteryzują się urządzenia akumulatorowe, większą zasilane sieciowo, a najmocniejszym sprzętem są spalinowe odkurzacze do liści.

Pojemność worka

W sprzedaży znajdziesz modele wyposażone w worki o niewielkiej pojemności, np. 20 litrów, lub całkiem pokaźne, liczące sobie aż 70 litrów pojemności. Zasobny worek sprawi, że rzadziej będziesz przerywać pracę, aby pozbyć się zebranych liści. Jednocześnie miej na uwadze fakt, że duży i wypełniony worek znacznie zwiększy ciężar odkurzacza.

Waga

Jeśli nie zdecydujesz się na model wyposażony w kółka wspomagające poruszanie się po działce z odkurzaczem, będzie to oznaczać, że sprzęt trzeba przemieszczać własnoręcznie. Najcięższe są spalinowe odkurzacze do liści, nieco lżejsze zasilane sieciowo, a najlżejsze te wyposażone w akumulatory. Przed zakupem dodatkowo warto jeszcze sprawdzić ten parametr w specyfikacji konkretnego urządzenia.

Poziom hałasu

Głośna praca silnika towarzysząca działaniu sprzętu spalinowego to nieodłączny efekt korzystania z odkurzaczy tego typu. Znacznie cichsze działanie uzyskasz, jeśli postawisz na elektryczne odpowiedniki.