Data publikacji:

Odpływ liniowy ranking. Najpopularniejsze odpływy

Wraz z planowaniem aranżacji nowoczesnej łazienki, coraz częściej pojawiają się pomysły lepszego zorganizowania powierzchni tego najbardziej użytkowego, ale też z reguły najmniejszego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu. Wanna zajmuje zdecydowanie zbyt dużo miejsca, podobnie jak kompletna kabina prysznicowa. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się prysznice walk-in, które składają się z szyby oraz baterii prysznicowej. W jaki jednak sposób z tak zaprojektowanego prysznica odprowadzana jest woda? Za pomocą odpływu liniowego. Czym dokładnie jest odpływ liniowy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jak kształtuje się ranking najlepszych odpływów liniowych na rynku?

odplyw liniowy

Polecane odpływy liniowe: ranking

Czym jest odpływ liniowy i jakie jest jego zastosowanie?

Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda odpływ punktowy, znajdujący się w wannie czy popularnych niegdyś kabinach prysznicowych. Odpływ liniowy to alternatywa, która znajduje zastosowanie w przypadku łazienek z prysznicem otwartym. 

Odpływ liniowy to szeroki odpływ, który składa się z syfonu połączonego ze specjalnym kanalikiem. Całość jest przykryta gustowną maskownicą, która sama w sobie może stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza. W przypadku stosowania odpływów liniowych bardzo ważne jest uwzględnienie odpowiedniego spadu podłoża w łazience, co zagwarantuje efektywne odpływanie wody do syfonu. 

W przeszłości odpływy liniowe stosowane były na basenach oraz w innych miejscach przemysłowych. Dzisiaj jednak pomysł wykorzystania odpływu liniowego coraz częściej jest przemycany do naszych łazienek.

Sprawdź, jakie oświetlenie do łazienki wybrać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego z rankingu?

Na rynku znaleźć możemy coraz więcej odmian i typów odpływów liniowych. To sprawia, że wybór staje się coraz trudniejszy, szczególnie dla tych klientów, którzy w przeszłości nie mieli do czynienia z tego typu rozwiązaniem. Na co więc zwrócić uwagę, dobierając odpływ liniowy do swojej łazienki?

Główną cechą odpływu liniowego jest odprowadzanie wody. W związku z tym najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, to przepustowość odpływu. Produkty, które są w stanie odprowadzić 30 litrów wody na minutę, możemy uznać za godne zainteresowania. Kolejna kwestia to jakość wykonanych materiałów.

Każdy element konstrukcji powinien być szczelny, a to zagwarantuje nam jedynie wysoka jakość i dobry materiał, z jakiego wyprodukowany jest odpływ. Poza tym warto sprawdzić, jak wygląda sposób mocowania poszczególnych elementów, co też może nam podpowiedzieć co nieco na temat faktycznej szczelności całej instalacji.

Na samym końcu zostawmy sobie kwestie estetyczne. Warto dobrać odpływ z taką maskownicą, która dobrze wpasuje się w wystrój łazienki oraz kolorystykę płytek podłogowych. Taka kompozycja zapewni nam spójny i atrakcyjny efekt wizualny.

Zobacz, jak wybrać dobre płytki pod prysznic

Odpływ liniowy - montaż samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Odpływ liniowy to jeden z elementów, który w naszej łazience powinien być sprawny i funkcjonalny przez wiele lat. Z czasem maskownicę możemy wymienić, jednak demontaż i ponowny montaż całego odpływu będzie się wiązać z potrzebą kucia. Dlatego też powinniśmy zadbać szczególnie o poprawność montażu odpływu liniowego, jego szczelność, a także o odpowiedni spad podłoża. 

W związku z tym rodzi się pytanie, czy odpływ liniowy to element odpowiedni do samodzielnego montażu? Tylko w momencie, gdy naprawdę znamy się na rzeczy, a prace hydrauliczne i remontowe nie są nam obce. W każdej innej sytuacji powinniśmy polegać na doświadczeniu i wiedzy specjalistów, którzy zagwarantują nam solidność montażu.

Autor: Norbert Rukowski