Data publikacji:

Jak wykorzystać opony w ogrodzie? Pomysły na ozdoby i dekoracje

W twoim garażu zalegają opony, które nie nadają się już do użytku? Zamiast wyrzucać, wykorzystaj je do stworzenia fantazyjnych dekoracji zielonego zakątka. Sprawdź nasze pomysły na proste, a zarazem ciekawe wykorzystanie opon w ogrodzie.

opony w ogrodzie

Stare opony w ogrodzie? Czemu nie!

Gdy stan opony nie pozwala już na jej użytkowanie, pojawia się pytanie – co z nią zrobić? Przechowywana w piwnicy lub garażu zajmuje sporo miejsca. Inną możliwością jest jej utylizacja – guma z opon poddawana jest przetwarzaniu. Jeśli jednak dysponujesz działką, ogródkiem lub choćby niewielkim kawałkiem zielonego terenu, możesz zrobić coś jeszcze – przygotować niepowtarzalne dekoracje z opon w ogrodzie.

Dekoracje z opon do ogrodu to znany i lubiany patent. Takie ozdoby można niemal dowolnie personalizować, wykazując się kreatywnością. Ponadto ozdoby z opon są niezwykle trwałe – w końcu gumie niestraszne upały, mrozy czy wilgoć. Ozdoby z opon to także znakomity pomysł na ogród dla osób oszczędnych, chcących udekorować ogródek bez wydawania pieniędzy na drogie gotowe drobiazgi.

Co można zrobić ze starych opon do ogrodu?

W zależności od ilości czasu, chęci i twoich zdolności, możesz przygotować zarówno bardzo proste, jak i bardziej skomplikowane „oponowe” dekoracje. Sprawdź, jak wykorzystać opony w ogrodzie. Mamy kilka pomysłów na to, by nadać im drugie życie!

Donica – popularna ozdoba z opon w ogrodzie

To najprostsza dekoracja z opony, którą wykonasz w kilkanaście minut. Wystarczy ustawić oponę w pożądanym miejscu, wypełnić środek ziemią, a następnie zasadzić w nim ulubione rośliny. Jeśli chcesz uzyskać wysoki kwietnik, po prostu ustaw na sobie kilka opon. Dla lepszego efektu wcześniej możesz je pomalować.

Jakiej farby użyć do pomalowania opon? Najlepszym rozwiązaniem okaże się farba olejna, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Możesz zastosować również farbę akrylową, jednak ta co jakiś czas będzie wymagała wykonania drobnych poprawek. Pamiętaj również o tym, by przed pomalowaniem opony dokładnie ją przygotować – guma powinna być starannie oczyszczona oraz odtłuszczona.

Jak wykorzystać opony w ogrodzie? Meble ogrodowe z opon

Opony w ogrodzie to nie tylko szansa na ciekawe dekoracje, ale także ogrodowe meble. Wystarczy przykryć dwie połączone ze sobą opony blatem szklanym lub drewnianym, aby uzyskać niebanalny stolik.

Jeśli chcesz wykonać niepowtarzalne siedzisko, oklej opony sznurkiem sizalowym i pokryj go kolorowym lakierem. Na samej górze umieść wygodną poduchę.

Studnia z opon do ogrodu

Ci, którzy mają sporo czasu i lubią majsterkowanie, mogą zdecydować się na wykorzystanie starych opon do stworzenia ogrodowej studzienki. Oczywiście, studnia z opon powinna pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną – nie należy wydobywać z niej wody.

Budowę rozpocznij od wykopania płytkiego dołu o średnicy odpowiadającej wewnętrznej średnicy opony. Następnie ustaw na nim trzy opony (dla lepszej stabilności konstrukcji wcześniej możesz je ze sobą skleić). Opony pomaluj farbą w dowolnym kolorze.

Kolejnym etapem jest wykonanie zadaszenia studzienki. Daszek wykonaj z dwóch prostopadle zbitych desek o jednakowych wymiarach, a następnie połącz go z dwiema długimi i cienkimi deskami, które zostaną wbite w ziemię. Pomiędzy nimi umieść kolejną listwę, do której możesz przywiązać ozdobne wiaderko.

Opony w ogrodzie – tani i prosty sposób na dekorację

Wystarczy kilka starych opon, klej, farba oraz odrobina wyobraźni, by ozdobić ogródek w niepowtarzalny sposób. Wypróbuj nasze propozycje i ozdób swoją działkę bez wydawania majątku!

Autorka: Joanna Stanuch