Data modyfikacji:

Etapy pielęgnacji twarzy krok po kroku

Za pięknym i zdrowym wyglądem cery kryje się nie tylko starannie wykonany makijaż, lecz jej świadoma pielęgnacja, której pod żadnym względem nie należy bagatelizować. Nawilżenie, demakijaż czy tonizowanie – jak uporządkować te czynności, by otoczyć swoją skórę szczególną opieką? Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku. To szczegółowy poradnik nie tylko dla początkujących miłośników świadomej kosmetyki. Inspirację znajdą tu także osoby chcące zweryfikować, czy ich codzienne rytuały są prawidłowe. Zapraszamy do lektury!

pielegnacja twarzy

Codzienna pielęgnacja twarzy – co trzeba wiedzieć?

Pielęgnacja twarzy krok po kroku wcale nie musi kojarzyć się z długimi godzinami spędzanymi przed lustrem. Jeśli wiemy, czego wymaga nasza cera, z łatwością wypracujemy indywidualny schemat w pełni odzwierciedlający potrzeby naskórka. Na początku trzeba pamiętać jednak, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zadbanie o kondycję buzi. Zobacz, jak dbać o cerę.

Codzienna pielęgnacja twarzy powinna zależeć od wielu czynników. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów cer:

  • tłustą;
  • suchą;
  • mieszaną;
  • dojrzałą;
  • wrażliwą;
  • problematyczną itd.

Trzeba pamiętać więc, że kosmetyki nakładane na skórę powinny odzwierciedlać jej zapotrzebowanie. Pielęgnacja cery tłustej czy suchej wymaga odpowiedniego podejścia. Osoby, które nie do końca potrafią określić, jakie preparaty stosować, mogą zwrócić się o pomoc do dermatologa czy kosmetologa. Specjalista z bliska przyjrzy się kondycji naszego naskórka, a także zaleci stosowanie odpowiednich środków – często także tych aptecznych zamiast drogeryjnych.

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Wyróżniamy dwa najważniejsze etapy pielęgnacji twarzy – oczyszczenie oraz nawilżenie. Wyjaśnimy szczegółowo, o co należy zadbać w szczególności w zaciszu własnej łazienki. Każdy z tych elementów zasługuje bowiem na skrupulatne omówienie.

1. Demakijaż

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja twarzy? Pierwsze kroki to dokładny demakijaż. Panie, które na co dzień robią makijaż, muszą w pierwszej kolejności zadbać, by kosmetyki kolorowe zniknęły z powierzchni ich cery. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty ułatwiające to zadanie – mleczka, delikatne pianki, chusteczki czy dwufazowe płyny micelarne.

Demakijaż powinien stanowić najważniejszą rutynę codziennej pielęgnacji twarzy krok po kroku. Nawet po bardzo ciężkim dniu czy szalonej imprezie do rana dobrze jest usunąć z buzi zanieczyszczenia. To najważniejszy etap przygotowujący cerę do dalszych działań!

Pamiętaj – gdy wykonujesz demakijaż, emulsję rozmasuj delikatnie palcami lub rozprowadź ją wacikiem. Zwróć także uwagę na trudno dostępne miejsca i nie zapomnij o skórze przy linii włosów, uszach czy szyi.

2. Oczyszczanie

Usunięcie makijażu to nie koniec wieczornej przygody związanej z oczyszczaniem. Teraz przychodzi bowiem czas na użycie łagodnych emulsji czy żeli myjących, dzięki którym skóra cera stanie się nieskazitelnie czysta. Wybrany kosmetyk wystarczy delikatnie rozprowadzić po wilgotnej cerze i wmasować. Wytworzoną piankę trzeba koniecznie spłukać wodą o neutralnej temperaturze – nie za gorącej, ale też niezbyt zimnej.

Podkreślmy, że poranną pielęgnację twarzy również powinno otwierać jej oczyszczenie. W nocy na cerze osadza się kurz czy zanieczyszczenia. Nieskazitelną buzię należy również prawidłowo osuszyć. Zadbaj o ręcznik, który przeznaczony będzie wyłącznie do twarzy. Możesz sięgnąć także po naturalne, bambusowe ściereczki.

3. Tonizacja

Pielęgnacja twarzy krok po kroku nie byłaby kompletna bez ustabilizowania pH naskórka. Kontakt cery z wodą i kosmetykami oczyszczającymi narusza często jej naturalną barierę, co może prowadzić do zaczerwienień i przesuszenia.

W przywróceniu prawidłowego poziomu pH pomoże tonik lub woda roślinna. Skórę można przetrzeć wacikiem nasączonym kosmetykiem tego typu. Osoby zmagające się z problemem wrażliwej cery, emulsję powinny rozpylić bezpośrednio na buzię, by dodatkowo nie podrażniać jej pocieraniem.

4. Serum

Wśród produktów do pielęgnacji twarzy mogą znaleźć się także kosmetyki, takie jak sera. Należy pamiętać jednak, że nie są one obligatoryjne podczas codziennych rytuałów wzmacniających kondycję cery. Kto więc powinien po nie sięgać? Osoby zmagające się z nadmiernym przesuszeniem oraz chcące zadbać o bardzo bogate odżywienie.

Serum wnika w głąb naskórka i charakteryzuje się wysokim stężeniem składników aktywnych. Zapewnia też znacznie lepsze wchłanianie kremu. Aplikacja wyłącznie tego kosmetyku będzie jednak niewystarczająca. Serum ma płynną, lekką, nieco żelową konsystencję. Do jego opakowania najczęściej zostaje dołączona pipeta, która w wygodny sposób umożliwi rozprowadzenie kilku kropel na policzkach, czole i brodzie.

Działanie tego szczególnego kosmetyku trzeba również dostosować do indywidualnych potrzeb cery. Na drogeryjnych półkach dostępne są bowiem sera bogate w witaminę C, bakuchiol czy retinol. Ważne, by sięgnąć po preparat poprawiający kondycję naskórka – efekty staną się widoczne mniej więcej po dwóch miesiącach od pierwszego dnia jego zastosowania. Serum stosujemy rano i wieczorem.

5. Nawilżenie

Zwieńczeniem codziennej pielęgnacji twarzy krok po kroku powinno być dobranie odpowiedniego kremu. Każdą cerę należy chronić przed przesuszeniem – także tę tłustą! Wybierzmy więc kosmetyk pozwalający na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz sprawdźmy, jakie inne składniki są w nim zawarte. Preparaty wybierane bowiem przez osoby z cerą dojrzałą skrajnie będą różnić się od środków dedykowanych cerze wrażliwej czy też trądzikowej.

Dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry pozwoli cieszyć się jej większą elastycznością, jędrnością oraz mniejszą podatnością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wśród kremów znaleźć można zarówno te uniwersalne, jak i dostosowane do cyklu dobowego. Kosmetyki na dzień charakteryzuje lekka formuła. Nawilżające kremy na noc będą z kolei znacznie bogatsze, pozwolą więc na pełne zregenerowanie cery po intensywnym dniu.

Produkty do pielęgnacji twarzy krok po kroku można wzbogacić także dobrym kremem pod oczy. Ma on na ogół silną, skoncentrowaną formułę tworzącą na wrażliwej skórze powiek warstwę ochronną i spowalniającą zbyt szybką utratę elastyczności.

6. Peelingi i maseczki wykonywane dwa razy w tygodniu

Dwa razy w tygodniu – po dogłębnym oczyszczeniu – stwórzmy pielęgnujący rytuał spa w zaciszu łazienki. Sięgnijmy po dobry peeling do twarzy dostosowany do indywidualnych potrzeb – enzymatyczny (polecany cerze wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej) lub mechaniczny. Dzięki niemu zadbamy o usunięcie martwego naskórka oraz oczyścimy pory.

Po zmyciu peelingu znajdźmy także czas na wykonanie maseczki urozmaicającej pielęgnację twarzy. Kosmetyki, na które się zdecydujemy, sprawią, że nasza cera stanie się jeszcze bardziej promienista, jędrna i nawilżona. W drogeriach czekają różnorodne preparaty – maski algowe, peel-off, w płachcie, piankowe. Na pewno znajdziemy coś dla siebie!

Pamiętajmy jednak, że naturalna pielęgnacja twarzy to coś znacznie więcej niż starannie dobrane kosmetyki! Nie zapominajmy, jak ważną rolę dla kondycji naszego naskórka odgrywa odpowiednia dieta, nawodnienie, aktywność fizyczna czy nawet ograniczanie sytuacji stresujących. Starajmy się każdego dnia nie tylko oczyszczać i nawilżać cerę, lecz również wdrażać nawyki pozwalające zadbać o cerę od wewnątrz.

Autorka: Anna Mlonka