Data modyfikacji:

Powerbank rozruchowy: jak wybrać najlepsze urządzenie rozruchowe do samochodu? Ranking produktów

Choć komunikacja miejska ma się dobrze, kierowców samochodów wciąż przybywa. Są różnymi osobami, posiadającymi różne pojazdy. Jedno ich jednak łączy. Widmo rozładowanego akumulatora. Bardzo niewiele potrzeba, aby po powrocie do pojazdu zastać taką niemiłą niespodziankę. Zostawiona zapalona lampka, bardzo niska temperatura albo po prostu losowy problem. Samochód nie odpala i koniec. W takiej sytuacji nieodzowny będzie powerbank rozruchowy. Co to dokładnie jest, jak tego użyć i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy! Zapraszamy także do zapoznania się z rankingiem najciekawszych produktów tego typu.
powerbank rozruchowy

Czym jest powerbank rozruchowy?

Powerbank z funkcją rozruchu to przenośne urządzenie o stosunkowo niedużych rozmiarach, które posiada wbudowany bardzo pojemny akumulator oraz dwa kable. Służy dokładnie do tego, na co wskazuje nazwa – umożliwia rozruch samochodu, który z różnych powodów nie chce odpalić. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku kabli rozruchowych podłączonych do drugiego samochodu. Nie ma jednak konieczności proszenia innego kierowcy o wsparcie ani wykonywania telefonu na pomoc drogową.

Urządzenia rozruchowe radzą sobie w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Będą działać w czasie upałów i podczas mrozów. Są także odporne na opady deszczu i śniegu. Wytrzymałość to nie jedyna ich zaleta. Często tego rodzaju sprzęty są wzbogacane o dodatkowe funkcjonalności. Mogą zastąpić latarkę, młotek, kompresor, a także posiadają wejścia na przewody do ładowania urządzeń takich jak nawigacja, telefon, laptop czy nawet lodówka turystyczna. Powerbank do samochodu może być prawdziwym szwajcarskim scyzorykiem.

Jak uruchomić samochód z pomocą urządzenia rozruchowego?

Rozładowany lub po prostu niedziałający akumulator może przytrafić się każdemu. Zdarza się, że z odsieczą przybędzie inny kierowca, jednak trudno brać to za pewnik, zwłaszcza poruszając się mało uczęszczanymi drogami. Z tego powodu warto mieć starter samochodowy i wiedzieć, jak z niego skorzystać.

Na szczęście jest to bardzo proste i nie powinno nikomu sprawić problemu. Powerbank rozruchowy zawsze jest wyposażony w dwa kable. Mogą być zamontowane na stałe, mogą też być odczepiane. Co istotne – na jednym z nich będzie symbol plusa, na drugim minusa.

Podłączenie startera jest procedurą taką samą, jak instalowanie prostownika w domu czy też kabli rozruchowych do drugiego samochodu. Najpierw należy sięgnąć po kabel z oznaczeniem dodatnim i podpiąć go do powerbanku, a następnie do akumulatora, do miejsca z plusem. Analogicznie powinno się podpiąć przewód minusowy. Po podładowaniu i uruchomieniu samochodu można odpiąć kable. Należy pamiętać, aby zrobić to w kolejności odwrotnej niż wcześniej – w pierwszej kolejności odpina się minus, następnie plus. I to wszystko. Po schowaniu urządzenia do bagażnika można jechać dalej.

Dlaczego warto kupić starter samochodowy?

Rozładowany akumulator to nie tylko kwestia zapomnienia o wyłączeniu świateł, zostawienia lampki w środku czy dużego mrozu. Odpalenie samochodu może być trudne lub niemożliwe po długiej przerwie, kiedy pojazd stał nieużywany, albo po prostu z powodu tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych”. Oczywiście taka sytuacja zawsze zdarza się w najmniej odpowiednich momentach, kiedy człowiek najbardziej się spieszy.

Z tego względu warto zainwestować w booster rozruchowy i zawsze mieć go w bagażniku. Może on wyciągnąć kierowcę z opresji, kiedy w pobliżu nie będzie nikogo, kto mógłby udzielić pomocy. Jak już wspomniano, samodzielna obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta. Koszty zakupu także nie są szczególnie wysokie, zwłaszcza w porównaniu do kosztu wezwania pomocy drogowej. 

Czym się kierować, wybierając powerbank rozruchowy?

Niezależnie od półki cenowej, jaką jest się zainteresowanym, i pożądanych dodatkowych funkcji, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wartość prądu rozruchowego. Zasada tutaj jest prosta – powerbank rozruchowy o większym natężeniu poradzi sobie z uruchomieniem silnika o większej pojemności.

Z tego względu warto dowiedzieć się, jaki parametr będzie najlepiej dopasowany do posiadanego samochodu, aby nie okazało się, że sprzęt będzie zbyt słaby. Urządzenia rozruchowe mają różne rozmiary. Ich waga może wahać się od kilku do nawet 20 kg. Przy wyborze konkretnego modelu warto zastanowić się, jaka masa będzie odpowiednia dla posiadacza pojazdu, aby mógł on wygodnie skorzystać ze startera.

Dla wielu osób istotne będą także dodatkowe możliwości. Urządzenia rozruchowe nierzadko wzbogacane są przez producentów o funkcje takie jak latarka, kompresor, a także gniazda USB 230 V i 12 V. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, do jakiego pojazdu przeznaczony jest dany starter rozruchowy.

Większość nadaje się do użytku przy samochodach benzynowych i na olej napędowy, jednak nie zaszkodzi upewnić się, że upatrzony powerbank będzie odpowiedni dla posiadanego samochodu. Jest to informacja, którą producenci muszą podawać.

Powerbank rozruchowy – ranking

Urządzenia rozruchowe mogą okazać się niezwykle przydatne, dlatego powinny stanowić obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Kiedy już jasne jest, jak działa to akcesorium i czym się kierować przy jego wyborze – czas zobaczyć ranking najlepszych sprzętów tego rodzaju.
Zdjęcie: wayhomestudioo/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!