Data modyfikacji:

Preparat na kleszcze do ogrodu: jaki będzie najskuteczniejszy?

Kleszcze są jednymi z najgroźniejszych pajęczaków w Polsce. Nie mają naturalnych wrogów wśród innych zwierząt, a ich jedynym przeciwnikiem jest długotrwała susza lub zima z siarczystymi mrozami. Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta domowe, roznosząc groźne choroby. Z tego powodu konieczne jest zwalczanie pajęczaków w przydomowych ogrodach i na działkach, zwłaszcza że w ostatnich latach liczba kleszczy szybko rośnie. Jaki preparat na kleszcze do ogrodu jest najskuteczniejszy?

preparat na kleszcze do ogrodu

Dlaczego powinno się walczyć z kleszczami w ogrodzie?

Ugryzienia kleszczy silnie swędzą i niekiedy powodują lekki ból po usunięciu pajęczaka ze skóry. Dyskomfort jest jednak najmniejszym zmartwieniem osoby ukąszonej przez kleszcza. Owad może być nosicielem poważnych chorób, spośród których najgroźniejsze są odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, bartoneloza, dur powrotny i tularemia.

Nie wszystkie ugryzienia kończą się poważnym zachorowaniem, jednak ochrona przed ukąszeniem w pełni niweluje ryzyko. Stosowanie preparatów na kleszcze do ogrodu, a także podczas spacerów po parku i lesie oraz wypoczynku na łące jest podstawą w ochronie przed kleszczami. Podpowiadamy, co odstrasza kleszcze.

Jak bezpiecznie walczyć z kleszczami? Preparat do ogrodu na komary i kleszcze

Istnieje wiele metod walki z kleszczami, jednak żadna z nich nie ma 100% skuteczności. Do wyboru ma się sposoby naturalne oraz chemiczne opryski. Najlepsze efekty osiąga się, gdy łączy się obie formy zwalczania niebezpiecznych pajęczaków.

Przez długi czas niemalże każdy preparat do ogrodu na komary i kleszcze posiadał w swoim składzie Dett (N,N-Dietylo-m-toluamid). Jest to substancja czynna, która zwalcza owady, jednak wykazuje negatywny wpływ na zdrowie innych zwierząt i ludzi. Preparat na kleszcze do ogrodu nie powinien zawierać Dett, zwłaszcza gdy na opryskiwanym terenie bawią się dzieci lub przebywają zwierzęta domowe i hodowlane.

Naturalne sposoby odstraszania kleszczy

Zanim zadecyduje się, jaki preparat na kleszcze do ogrodu zastosować, powinno się zadbać o naturalną ochronę przed niebezpiecznymi owadami. Warto posadzić w ogrodzie lub na działce rośliny, które odstraszają kleszcze. Kocimiętka, lawenda i pomidory wydzielają zapach, którego pajęczaki nie tolerują. Podobnie działa wrotycz. Chryzantema dalmatyńska zawiera natomiast cynerynę i pyretrynę, toksycznie oddziałującą na kleszcze.

W walce z kleszczami w ogrodzie przydają się również zioła takie jak mięta, melisa lekarska, tymianek, rozmaryn, czeremcha, czosnek niedźwiedzi, piołun i geranium. Owady nie lubią też jaskrów. Dodatkowo na tarasie lub w altanie można rozsypać cynamon, goździki i sproszkowaną cebulę. Każda z tych przypraw ma zapach, którego pajęczaki nie tolerują.

Ponadto powinno się pamiętać o sadzeniu roślin w niewielkim zagęszczeniu, regularnym wyrywaniu chwastów i unikaniu uprawiania paproci, które są naturalnym siedliskiem dla kleszczy. W ogrodzie powinno być jak najmniej zacienionych i wilgotnych miejsc. Dodatkowo wskazane jest dbanie o częste i niskie koszenie trawy, w której przesiaduje większość owadów.

Zobacz również ranking środków na komary

Skuteczne preparaty do ogrodu na kleszcze

Chemiczny preparat na komary i kleszcze do ogrodu może być stosowany w różnej formie. Do wyboru ma się preparaty, których używa się bezpośrednio na skórę. Znajdzie się w tej grupie spraye, aerozole, opaski oraz krople i plastry. W każdym z tych środków wykorzystuje się substancje o działaniu odstraszającym owady. Kleszcze nie widzą i nie słyszą, jednak mają bardzo wyczulony węch, dlatego niektóre zapachy chemicznych związków zniechęcają je do atakowania ludzi.

Bezpieczniejszym wyborem są repelenty na bazie ikarydyny. Związek wpływa na receptory węchowe owadów, uniemożliwiając rozpoznanie człowieka jako obiektu do zaatakowania. Co ważne, nigdy nie powinno się stosować ikaradyny w połączeniu z Dett. Obie substancje tworzą szkodliwą mieszaninę.

Preparat do ogrodu na komary i kleszcze może zawierać Dett, jednak jego stężenie powinno być niskie. Środki z zawartością związku są dozwolone wyłącznie dla osób dorosłych. Nie mogą stosować ich dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiety w ciąży. Najbezpieczniejszy dla człowieka jest Insekt Repellent 3535. Po jego zastosowaniu kleszcze są odstraszane przez kilka godzin.

Opryski na kleszcze w ogrodzie

Preparat do ogrodu na kleszcze może przyjąć formę oprysku. W tym przypadku ma się do wyboru wykonanie oprysku samodzielnie lub zlecenie go profesjonalnej firmie. Usługa odkomarzania i zwalczania kleszczy kosztuje przeciętnie 200-300 złotych. W przypadku działek o powierzchni powyżej 1000-2000 m2 cena usługi wynosi ponad 500 zł i jest ustalana indywidualnie.

Oprysk powinno się wykonać w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem, skupiając się na miejscach bytowania kleszczy. W okolicy drzew i krzewów owocowych, warzywniaków i uprawianych kwiatów powinno się ograniczyć stosowanie oprysku, gdyż działa on również na pożyteczne owady.

Jeśli chce się samodzielnie wybrać preparat na kleszcze do ogrodu, ranking środków owadobójczych ułatwi znalezienie produktu o wysokiej skuteczności. Wśród polecanych produktów znajdzie się Bros Bagosel 100EC w postaci skoncentrowanego płynu, który dodaje się do wody. Równie wysoką skuteczność ma Effect Microtech CS. Środek jest dość drogi, jednak zwalcza kleszcze i inne pajęczaki.

Fendona 6 SC jest jeszcze droższy, jednak duża butelka koncentratu wystarcza na wiele oprysków. Preparat zwalcza kleszcze, mrówki, komary, karaluchy i pluskwy, dlatego często wykorzystuje się go do opryskiwania altan, domków narzędziowych i innych zabudowań w ogrodach lub na działkach.

Autorka: Monika Kocher