Data modyfikacji:

Ranking książek wszech czasów

Rok w rok do sprzedaży trafiają setki książek, lecz ich treść i styl pisarski nie zawsze warte są uwagi. Zdarzają się pozycje wybitne, ale często trzeba mieć szczęście, żeby do nich dotrzeć. Jeśli natomiast szukacie tzw. „pewniaków”, czyli przykładów literatury, która cieszy się uznaniem milionów czytelników na całym świecie, to trafiliście w dobre miejsce. Dzięki temu tekstowi znajdziecie interesujące książki, które koniecznie powinny zawitać na waszych półkach. Przedstawiamy ranking książek wszech czasów.

ranking ksiażek wszechczasów

Ranking najlepszych książek wszech czasów

Jakie są najlepsze książki w historii? Poniżej znajdziecie przegląd najlepiej sprzedających się książek w historii literatury. Na liście znajduje się wyłącznie beletrystyka, z wyłączeniem książek religijnych, naukowych i innych tego typu. Dane odnośnie do liczby sprzedaży są szacunkowe.

  1. „Opowieść o dwóch miastach”, Charles Dickens
  2. „Władca Pierścieni”, J.R.R. Tolkien
  3. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, J.R.R. Tolkien
  4. „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry
  5. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, J.K. Rowling
  6. „I nie było już nikogo”, Agatha Christie
  7. „Sen czerwonego pawilonu”, Cao Xueqin
  8. „Ona: czyli historia niezwykłej wyprawy”, H. Rider Haggard
  9. „Lew, czarownica i stara szafa”, C.S. Lewis
  10. „Kod Leonarda da Vinci”, Dan Brown

Książki wszech czasów – jak to ocenić?

Do tego tematu można podejść na wiele sposobów i każdy będzie tak samo zły, jak i dobry. Nie da się jednoznacznie ocenić, które pozycje powinny być uważane za najważniejsze. Zależy to przede wszystkim od tego, jakie czynniki weźmiemy pod uwagę.

Dla jednych największą siłę rażenia ma literatura odgrywająca dużą rolę w kształtowaniu się społeczeństwa i sceny politycznej, dla innych zaś liczy się wpływ danej pozycji na popkulturę oraz dalszy rozwój marki. Ponadto takie listy z pewnością nie pokrywałyby się z trendami np. wśród Azjatów czy Europejczyków, którzy mają inne doświadczenia i historię.

Dokładne ustalenie, jakie książki powinny być uznawane za najważniejsze, wymagałoby wielu lat badań pod kątem politycznym, społecznym czy nawet psychologicznym. Potrzeba jednak na to dużych środków, a i tak każdy taki ranking można byłoby podważyć.

Dlatego za wyznacznik w tym tekście posłużyła sprzedawalność konkretnych książek. To, co dobrze się sprzedaje, nie zawsze bywa najlepsze, ale zdecydowanie nie jest przypadkiem fakt, że dany tytuł z zestawienia trafił do tak dużego grona odbiorców.

Największe bestsellery wszech czasów

Opowieść o dwóch miastach, Charles Dickens

Ranking książek wszech czasów otwiera powieść początkowo publikowana była w odcinkach, lecz w późniejszych latach wydano ją w formie jednego tomu. Szacuje się, że sprzedano łącznie ponad 200 milionów egzemplarzy, co jest absolutnym rekordem – żaden inny tytuł nawet nie zbliżył się do takiego wyniku.

„Opowieść o dwóch miastach” traktuje o czasach rewolucji francuskiej z perspektywy dwóch mężczyzn zakochanych w tej samej kobiecie. Autor w dosyć dosadny sposób opisuje przebieg rewolucji, nie stroniąc od opisów brutalnych, często podchodzących pod sadyzm, zdarzeń.

Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien

Ustalenie dokładnej sprzedaży „Władcy Pierścieni” jest szalenie trudne, ponieważ przez wiele lat powieść, ze względu na swoją objętość, była wydawana w trzytomowej formie. Dopiero od jakiegoś czasu na półkach sklepowych można znaleźć kompletne wydanie dzieła Tolkiena. Szacuje się, że łącznie zakupiono ponad 150 milionów egzemplarzy.

Jeżeli ktoś nie zna tej marki, to prawdopodobnie przespał ostatnie dwadzieścia lat. Choć książka od dawna cieszyła się bardzo dużym uznaniem (zadebiutowała w 1954 roku), to jednak dopiero filmowa trylogia Petera Jacksona przyniosła jej globalną popularność. To oczywiście zaowocowało większym zainteresowaniem oryginałem, który ukształtował gatunek high fantasy. Po dziś dzień przygody Frodo uznawane są za dobre książki fantasy, które każdy powinien znać.

Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

Zanim J.R.R. Tolkien wydał „Władcę Pierścieni”, niemal dwadzieścia lat wcześniej napisał swoją pierwszą powieść osadzoną w Śródziemiu. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest powieścią fantasy skierowaną bardziej w stronę młodszego odbiorcy. Łącznie sprzedano ponad 140 milionów egzemplarzy.

W książce śledzimy losy tytułowego hobbita Bilbo Bagginsa, który razem z czarodziejem Gandalfem i dzielnymi krasnoludami wyruszył w niebezpieczną podróż do Samotnej Góry. Tam czekał na nich potężny skarb, lecz niestety strzegł go smok Smaug.

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Kolejna w rankingu książek wszech czasów pozycja, która powstała z myślą o młodszych czytelnikach. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z długą powieścią, a bardziej powiastką filozoficzną, poruszającą wiele istotnych kwestii – nie tylko dla dzieci, ale także (a może przede wszystkim) dla dorosłych.

„Mały Książę” to niezwykle przejmująca historia opowiadająca o sile przyjaźni i miłości do drugiego człowieka. To dzieło zostało przetłumaczone na ponad trzysta języków i sprzedało się w ponad 140 milionach egzemplarzy.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, J.K. Rowling

Większość propozycji z rankingu książek wszech czasów powstała w okolicach II wojny światowej albo i jeszcze wcześniej. Jednym z wyjątków jest powieść brytyjskiej pisarki, która swój debiut zaliczyła w 1997 roku – mowa oczywiście o pierwszym tomie cyklu o Harrym Potterze. Ten sprzedał się też najlepiej ze wszystkich części, licząc ponad 107 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Jak z pewnością wiecie, powieść opowiada o przygodach młodego czarodzieja, który zostaje uczniem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W tym samym czasie podjęto próby przywrócenia do życia Lorda Voldemorta, odpowiedzialnego za śmierć rodziców Harry’ego. Chłopak nie tylko musi radzić sobie z wymagającymi lekcjami, ale także z nadchodzącym zagrożeniem. Cykl o młodym czarodzieju to ciekawe książki dla młodzieży, dzieci, ale też dorosłych.

I nie było już nikogo, Agatha Christie

Na listę dziesięciu najlepiej sprzedających się książek wszech czasów trafiła także powieść kryminalna Agathy Christie. Książki sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Akcja powieści skupia się na dziesięciu osobach, które trafiły na prywatną wyspę tajemniczego pana Owena. Każdy z bohaterów umiera w zagadkowy sposób, a kluczem do rozwiązania sprawy jest dziecięcy wierszyk.

Sen czerwonego pawilonu, Cao Xueqin

Znawcy literatury uznają ten utwór za najwybitniejsze dzieło chińskiej literatury. „Sen czerwonego pawilonu” opowiada o czasach rozkwitu i upadku arystokratycznego rodu Jia, a także o zmianach społecznych, jakie następowały w tym kraju w XVIII wieku. Powieść Cao Xueqina sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy.

Ona: czyli historia niezwykłej wyprawy, H. Rider Haggard

Powieść Henry’ego Ridera Haggarda to zdecydowanie najstarsza pozycja w tym zestawieniu – „Ona: czyli historia niezwykłej wyprawy” zadebiutowała bowiem w 1887 roku. Ta książka z gatunków science fiction i fantasy sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Fabuła skupia się profesorze Hollym, który po otrzymaniu tajemniczej paczki wyrusza do Afryki.

Lew, czarownica i stara szafa, C.S. Lewis

Pora na kolejną kultową powieść fantasy, za którą odpowiada C.S. Lewis, będący bliskim przyjacielem J.R.R. Tolkiena. Brytyjski pisarz opowiedział o czwórce rodzeństwa, które po zbombardowaniu Londynu (akcja ma miejsce podczas II wojny światowej) zostało przeniesione do domu na wsi. Tam dzieci odkrywają tajemniczą szafę, z pomocą której przenoszą się do krainy fantasy. Pierwszy tom cyklu „Opowieści z Narnii” sprzedał się w ponad 85 milionach egzemplarzy.

Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown

Na koniec została powieść kryminalna Dana Browna, która wywołała wiele kontrowersji w związku z licznymi odniesieniami do religii katolickiej oraz Pisma Świętego. Szum wokół tego tytułu miał też pozytywny skutek, ponieważ wiele osób chciało przekonać się, o jakich to „bluźnierczych” rzeczach pisał autor. Zaowocowało to ponad 80 milionami sprzedanych egzemplarzy.

Autor: Łukasz Morawski