Data modyfikacji:

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce

Ponad 90% samochodów używanych w Polsce kupowanych jest przez użytkowników prywatnych. Dla porównania, wśród nabywców aut nowych prywatni użytkownicy stanowią zaledwie około 25%. To jasno pokazuje, że samochody używane wciąż cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Allegro.pl i to nie tylko ze względu na niską cenę. Czy wiesz, które auta używane są najpopularniejsze? Sprawdź.

Jak powstał ranking?

Do przygotowania rankingu wzięliśmy pod uwagę częstotliwość wyszukiwań poszczególnych modeli w okresie od 01.01.2019 do 18.03.2019. Ranking bierze więc pod uwagę faktyczne zainteresowanie markami oraz modelami. Dotyczy wszystkich generacji danego modelu, więc siłą rzeczy najczęściej pojawiają się w nim te, które są obecne na rynku od długiego czasu. Co ciekawe, aż sześć modeli z listy należy do marek luksusowych. Pokazuje to wyraźnie, że kupujący niekoniecznie kierują się ceną. Wybór samochodu wyższej klasy może być podyktowany chęcią zakupu samochodu używanego, ale lepiej wyposażonego od nowego auta w podobnej cenie.

Dlaczego warto wybrać samochód używany?

Mimo iż dawniej rynek samochodów używanych zdominowany był przez samochody tanie, mocno wyeksploatowane, sprowadzane masowo z zagranicy, dzisiaj ten trend nie jest tak widoczny. W dalszym ciągu średnia wieku statystycznego importowanego samochodu wynosi około 11 lat, ale coraz częściej pojawiają się ogłoszenia z kilkuletnimi samochodami wysokiej klasy.

Wiąże się to z możliwością zakupu dobrze wyposażonego, zadbanego samochodu poleasingowego z zaufanego źródła np. od autoryzowanego dealera marki. 2-3 letni samochód używany, serwisowany w ASO, zazwyczaj wciąż jest w bardzo dobrym stanie, a oznaki zużycia są niemal niezauważalne. Mimo to, samochody te osiągają ceny nawet 30% niższe względem nowych odpowiedników. To spora oszczędność, którą można spożytkować w lepszy sposób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ile można oszczędzić, kupując używany samochód? Porównanie cen popularnych modeli na Allegro z katalogowymi

Na popularność samochodów używanych wpływa też wiele innych czynników: możliwość uzyskania lepszego wyposażenia, szybkość zakupu, duży wybór czy uniezależnienie od ASO. Nie można też zapomnieć o tym, że względem średniej płacy, samochody nowe są w Polsce stosunkowo drogie. Duże znaczenie ma coraz większa łatwość prześwietlenia historii samochodu i sprawdzenia jego stanu technicznego przed zakupem. To sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup auta używanego.

Jak szukać samochodu używanego?

Mozolny objazd po okolicznych komisach samochodowych to już melodia przeszłości. W dobie internetu znacznie prostszym sposobem na sprawdzenie tysięcy ogłoszeń z całej Polski jest odwiedzenie największej platformy e-commerce w Polsce - serwisu Allegro.pl. O wygodę wyszukiwania dba precyzyjny kwestionariusz umożliwiający filtrowanie samochodów pod względem marki, wersji nadwoziowej, pojemności silnika, przebiegu, mocy, stanu technicznego, roku produkcji czy ceny.

Oprócz tego można wybrać rodzaj paliwa, skrzyni biegów, napędu czy liczbę drzwi. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość szczegółowego zaznaczenia pożądanego wyposażenia auta. Dotyczy to m.in. multimediów, wygody, bezpieczeństwa czy nadwozia. Mnogość opcji ułatwia znalezienie samochodu idealnie dopasowanego do twoich potrzeb, a także porównanie podobnych do siebie modeli.

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce

1. Audi A4

Najchętniej wyszukiwanym samochodem w serwisie Allegro jest zaliczany do klasy średniej model Audi A4. To synonim niemieckiej precyzji i jakości, więc wysoka pozycja w rankingu nie może dziwić. Największą popularnością cieszy się ósma generacja modelu, produkowana od 2007 do 2015 roku.

2. Audi A6

Na drugim miejscu uplasował się większy model niemieckiej marki, Audi A6. Należy do segmentu E, czyli klasy premium. Najnowsza generacja oznaczona symbolem C8 zaprezentowana została w marcu 2018 roku w Genewie. W niespełna rok na Allegro trafiły ogłoszenia przedstawiające tę wersję samochodu.

3. BMW Seria 3

BMW Seria 3 to bezpośredni konkurent Audi A4, Mercedesa klasy C, Volvo S60 czy Lexusa IS. Pierwsza generacja tylnonapędowej serii 3 zaprezentowana została w 1975 roku, a od 2018 roku produkowana jest siódma generacja. Samochody BMW cenione są za dynamikę, prestiż i sportowy styl. Starsze modele cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi, szukających w motoryzacji mocnych wrażeń.

4. BMW Seria 5

Tuż za podium znalazł się model BMW Serii 5, zaliczany do klasy wyższej. To komfortowa limuzyna o sportowym zacięciu, której właściwości jezdne stały się w środowisku motoryzacyjnym niemal legendą. Przeglądając ogłoszenia Allegro najwięcej ofert znajdziesz wśród generacji F10, produkowanej od 2009 do 2017 roku

5. Volkswagen Passat

Przez wiele lat Volkswagen posługiwał się mocnym sloganem marketingowym „Das Auto”. Podkreślał on, że to właśnie produkty marki definiują istotę samochodu i stanowią wzór dla innych producentów. Choć koncern wycofał się z kontrowersyjnego hasła, jest w nim sporo prawdy. Modele Volkswagena, w tym Volkswagen Passat, to liderzy popularności w Polsce.

6. Volkswagen Golf

Gdy latem 1974 roku Volkswagen zaprezentował nowy model o nazwie Golf, wiele osób mogło przecierać oczy ze zdumienia. Następca poczciwego Garbusa był znacznie bardziej kanciasty, miał silnik położony nad przednią osią, zaś tylny napęd zamieniono na przedni. Choć nie był to pierwszy przednionapędowy samochód, wzór ten utrzymał się, m.in. dzięki Golfowi, w autach klasy C do dziś. Współcześnie Volkswagen Golf produkowany jest w fabrykach Volkswagena wraz z bliźniaczymi modelami: Seatem Leonem, Skodą Octavią czy Audi A3.

7. Ford Mondeo

O tym, że Ford Mondeo został stworzony z myślą o podboju całego globu informuje już jego nazwa. Wywodząca się od łacińskiego słowa „mundus”, oznaczającego świat. Można by rzec, że zdobywając dużą popularność w Polsce, część planu na pewno się udała. Najnowsza generacja modelu, czyli Mondeo Mk V, zyskała duży rozgłos ze względu na rewolucyjny silnik EcoBoost o pojemności zaledwie 1.0 litra.

8. Mercedes-Benz Klasa E

Samochody Mercedes-Benz klasy E znane są nie tylko z legendarnej trwałości, jakości i luksusu. Ciekawym wątkiem ich historii są przydomki, jakimi były określane. Generacja W114/115 nazywana jest puchaczem, W123 — beczką, W124 — baleronem, W190 — baby benzem, a W210 — okularem. Choć nie wiemy, jak mawia się o najnowszej generacji (W213), możesz kupić ją tutaj.

9. Mercedes-Benz Klasa C

Mercedes-Benz Klasy C produkowany jest od 1993 roku. Najnowsza, czwarta generacja modelu zdobyła w 2015 roku prestiżową nagrodę EuroNCAP „Best in Class”. Wyróżniane są nią samochody, które najlepiej wypadły w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez ośrodek NCAP. 2 kwietnia 2015 roku Mercedes-Benz klasy C nagrodzony został tytułem Światowego Samochodu Roku 2015.

10. Opel Astra

Następca Opla Kadetta produkowany przez koncern General Motors to jeden z głównych konkurentów dla Volkswagena Golfa. Opel Astra produkowany jest także, w zależności od rynku, pod innymi markami: Vauxhall, Holden i Buick. Ceny używanych egzemplarzy najnowszej wersji Opla Astry, produkowanej od 2015 roku, rozpoczynają się od ok. 33 tys. zł.
Autor: Szymon Kozłowski
Artykuł sponsorowany