Data modyfikacji:

Rodzaje młotków i ich zastosowanie

Młotek to jedno z podstawowych narzędzi, które towarzyszy ludzkości od wielu tysięcy lat i do tej pory okazuje się niezastąpione w domowym warsztacie. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele rodzajów młotków dostępnych jest w sprzedaży, a także do jakich konkretnie prac są wykorzystywane.

młotek

Rodzaje młotków

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że młotki są niezbędnymi domowymi narzędziami, które mogą przydać się podczas remontów, napraw oraz w wielu innych niespodziewanych sytuacjach. Używane od tysięcy lat znajdują swoje zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach życia i powinny znajdować się zawsze pod ręką. Trudno sobie wyobrazić domowy warsztat bez tych narzędzi.

Duża część osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele wyspecjalizowanych rodzajów młotków jest dostępnych w sprzedaży. Przedstawiamy najważniejsze z nich oraz opisujemy ich przeznaczenie, a także potencjalne wykorzystanie w pracach domowych lub warsztatowych.

Młotki dzielimy według trzech podstawowych kategorii – wagi i rozmiarów, rodzaju trzonka, a także kształtu i materiału, z którego wykonana jest ich główka. W sprzedaży znajdziemy ważące kilka gram miniaturowe młoteczki przeznaczone do specjalistycznych i precyzyjnych zadań, a także ogromne młoty budowlane o wadze sięgającej nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Jeżeli chodzi o trzonki, to są one zazwyczaj wykonane z drewna, tworzyw sztucznych lub metalu. Ich dobór wpływa na wyważenie, wytrzymałość i ciężar narzędzia, a także wygodę jego użytkowania. Materiał oraz kształt główki wpływa natomiast bezpośrednio na przeznaczenie młotka.

Najczęściej w sklepach znajdziemy proste młotki stalowe, ale bardziej specjalistyczne narzędzia wykonane mogą być z najróżniejszych materiałów, takich jak niezwykle wytrzymałe na ciepło stopy metali.

Młotek uniwersalny

Podstawowy rodzaj młotka, który powinien obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu domowego warsztatu. Uniwersalne wersje tego narzędzia zazwyczaj posiadają drewniany trzonek oraz prostą stalową główkę. Ich waga nie przekracza zazwyczaj dwóch kilogramów.

Młotek ślusarski

Cięższa i większa wersja młotka standardowego, której waga może sięgać nawet 10 kg. Młotek stworzony zostało gównie z myślą o podbijaniu różnego rodzaju narzędzi, przybijaniu gwoździ oraz pracy z elementami i konstrukcjami wykonanymi z metalu.

Młotek ciesielski

Jest to solidny stalowy młotek, przeznaczony do wszelkich prac z drewnem, począwszy od wbijania gwoździ, a skończywszy na wyrywaniu starych oraz niepotrzebnych desek. O jego wielozadaniowości decyduje kształt główki, która z jednej strony wyposażona została w dwa ostre zęby, przeznaczone np. do usuwania gwoździ. Młotek ten przyda się więc podczas wszelkich prac remontowych.

Młotek stolarski

Narzędzie stolarskie, które również przeznaczone jest do pracy z drewnem. Jego główka wykona została z twardego drewna i służy np. do wbijania klinów czy zbijania desek.

Młotek gumowy

Młotek z gumową główką, która chroni powierzchnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. miękkie drewno, ale zarazem pozwala nam na użycie większej niż normalnie siły. Niektóre dostępne modele posiadają dwustronne główki o różnym stopniu twardości i sprężystości.

Młotek murarski

Młotek cięższy od standardowego, z dłuższym trzonkiem i wąską główką, przypominający z profilu kilof. Z jednej strony jego końcówka zakończona jest klinem, a z drugiej podbijakiem. Tego rodzaju młotki są przeznaczone do rozkruszania materiałów budowlanych, rozbijania cegieł oraz skuwania tynków. Oznacza to, że mogą one okazać się niezastąpione podczas domowych remontów.

Przeczytaj również: Narzędzia do obróbki drewna. Co się przyda w domowym warsztacie do majsterkowania w drewnie?

Młotek blacharski

Niewielkie i lekkie rodzaje młotków ważące zazwyczaj nie więcej niż pół kilograma, które przeznaczone są do wyrównywania i kształtowania cienkich płacht metalu. Ich główki wykonane są najczęściej z materiału chroniącego powierzchnie, nad którymi pracujemy przed zniszczeniem i zarysowaniami (guma, plastik lub miękkie drewno).

Poza budowlańcami korzystają z nich równie często właściciele warsztatów samochodowych zajmujący się uszkodzonymi karoseriami aut oraz artyści pracujący w metalu.

Młotek kamieniarski

Ciężkie i duże młoty, z których największe mogą ważyć nawet ponad dziesięć kilogramów. Ich głowy zakończone są z obu stron płaskimi końcówkami. Przeznaczone są do układania bruku, płyt chodnikowych, krawężników, ale używa się ich także w wielu innych pracach kamieniarskich, takich jak budowa nagrobków.

Młotek szewski

Metalowe młotki przeznaczone do precyzyjnej pracy z nitami, gwoździami oraz skórą i innymi materiałami tekstylnymi. Podobnie jak młotki ciesielskie, z jednej strony ich główki zakończone są zębami, które ułatwiają wyrywanie gwoździ.

Młotek rzeźbiarski

Dostępne w najróżniejszych rozmiarach lekkie i bardzo poręczne drewniane młotki o okrągłych, drewnianych główkach. Ich głównym zadaniem jest precyzyjne wbijanie rzeźbiarskiego dłuta w kamień. Używane przez kamieniarzy, rzeźbiarzy lub konserwatorów zabytków.

Młotek spawalniczy

Specjalistyczny rodzaj młotka o wąskiej, metalowej główce, który przeznaczony jest do odbijania żużlu oraz odprysków spawalniczych. Niektóre modele wyposażone są w specjalny sprężynowany trzonek, wzmacniający silę uderzenia.

Młotek udarowy

Młotek, który stanowi zupełnie osobną klasę urządzeń elektromechanicznych. Dostępne na rynku modele są często łączone z wiertarkami i skonstruowane zostały z myślą o najcięższych pracach budowlanych, ułatwiając i przyśpieszając np. wyburzanie ścian.