Data publikacji:

Jakie są rodzaje rolek? Które wybrać?

Jazda na rolkach jest chętnie uprawiana zarówno przez dzieci i młodzież, jak i przez osoby dorosłe. Nic w tym dziwnego. Roller skating stanowi bowiem niesamowitą rozrywkę, sprawia wiele przyjemności, a przy okazji jest doskonałym antidotum na nadmiar kalorii. Jednakże jednym z ważniejszych czynników zapewniających komfort i przyjemność jazdy jest odpowiedni dobór rolek. Ponieważ nieodpowiedni wybór na początku przygody z roller skatingiem może zakończyć jazdę na rolkach jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jak zatem dokonać dobrego wyboru? Jakie są rodzaje rolek i czym kierować się przy wyborze?
rozaje rolek

Rodzaje rolek

Dobrze dobrane rolki zapewniają odpowiedni poziom usztywnienia kostki, stanowią zatem podstawę bezpiecznej jazdy. W przypadku dzieci i osób początkujących dobrym wyborem są rolki regulowane.

Rolki regulowane

Posiadają przede wszystkim możliwość regulacji rozmiaru, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku dzieci, których stopy ciągle rosną. Regulacja rozmiaru sięga zwykle czterech rozmiarów. Wyglądem i wyposażeniem rolki nie różnią się od typowych rolek rekreacyjnych. Jednakże posiadają wbudowany mechanizm, który umożliwia powiększanie rozmiarów buta.

Wysokiej klasy rolki regulowane pozwalają na zwiększenie rozmiaru do czterech, a nawet sześciu numerów, dzięki czemu mogą służyć dziecku przez okres minimum dwóch sezonów. Rolki regulowane posiadają nieduże koła, co uniemożliwia rozwinięcie dużych prędkości. Jednakże w przypadku dzieci i osób początkujących, fakt ten może okazać się zaletą.

Rekreacyjne rolki dla początkujących

Dla osób rozpoczynających naukę jazdy na rolkach najlepszym wyborem są rolki z kółkami o średnicy 79 mm - 82 mm. Twardość kółek z kolei powinna mieścić się w granicach 72A - 82A, gdzie A jest symbolem skali Shore’a, która oznacza poziom twardości produktów wykonanych z poliuretanu. Trzecim ważnym aspektem jest rodzaj łożyska.

Dla osób rozpoczynających jazdę najlepszym wyborem są rolki o łożyskach ABEC-5 lub ABEC-7. Kolejnym ważnym parametrem wyboru jest długość szyny, ponieważ ma ona wpływ na szybkość i zwrotność rolek. Im dłuższa szyna, tym większa zwrotność rolek, ale mniejsza szybkość. Stanowczo, dla osób początkujących, szyna nie powinna być zbyt długa, gdyż w przypadku braku doświadczenia ważniejsza jest zwrotność niż szybka jazda.

Rolki freestyle

Jest to typ rolek przeznaczony dla osób zaawansowanych. Wyróżniają się dużymi i ciasno ułożonymi kołami, dzięki czemu mają bardzo wysoki poziom zwrotności. Są lekkie, pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości i ułatwiają manewry typu slalom czy skoki. Posiadają cechy rolek do hokeja i fitnessu. Kluczowym aspektem wyboru rolek freestyle jest but.

Ważnym jest, by posiadał on anatomiczną budowę i był maksymalnie dopasowany do kształtu stopy. Przykładem wysokiej jakości męskich rolek freestyle są rolki Rollerblade Twister Edge 1103Wd, dostępne na portalu Ceneo.pl.

Rolki agresywne

Są przeznaczone do jazdy wyczynowej połączonej z elementami akrobacji. Najważniejszym elementem tego typu rolek jest but. Powinien on zapewniać pełną stabilizację kostki. Ponadto rolki agresywne posiadają szereg dodatkowych elementów, które pozwalają na wykonywanie określonych trików. Należą do nich między innymi:
  • soulplate, czyli płaska powierzchnia znajdująca się po obu stronach szyny. Umożliwia ona wykonanie ślizgu po rurkach czy murkach;
  • obniżony środek ciężkości, zapewniający rolkarzowi lepszą kontrolę nad rolkami przy lądowaniu z większych wysokości;
  • groovi, czyli wcięcie w szynie, pomiędzy drugim a trzecim kołem, które podobnie jak soulplate, wykorzystuje się do ślizgów po przeszkodach.
Dobre rolki agresywne powinny dodatkowo zawierać wkładkę, która będzie łagodziła momenty lądownia i chroniła przede wszystkim pięty.

Rolki do jazdy szybkiej

Przeznaczone są przede wszystkim dla osób o dużym doświadczeniu. Charakteryzują się dużą średnicą kółek, stosunkowo długą szyną, miękkimi, wzmocnionymi włóknem węglowym butami do kostki oraz szybkimi łożyskami, najczęściej typu ABEC-9.

Z kolei płozy wykonane są najczęściej z carbonu lub aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu wspomagają one redukcję wagi i zwiększenie osiągów jezdnych. Doskonały przykład stanowią damskie rolki do szybkiej jazdy dostępne na Ceneo.pl –rolki Nils Extrem, rolki regulowane do szybkiej jazdy.

Rolki wyczynowe

Wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, do których należą między innymi buty wykonane z materiału zawierającego domieszkę włókna szklanego. Wspomagają one stabilność i zapewniają niską wagę. Posiadają wygodną, niwelującą wstrząsy podeszwę oraz gwarantującą lekkość płozę, wykonaną z aluminium lotniczego.

Rolki wyczynowe służą przede wszystkim do szybkiej jazdy połączonej z elementami akrobatyki skatingowej.

Przeznaczone są do jazdy wyczynowej, tylko i wyłącznie dla osób o wysokim poziomie umiejętności.

Rolki terenowe

Rolki terenowe służą głównie do jazdy z kijami po ścieżkach terenowych. Dostosowane są do pokonywania wjazdów na wzniesienia i zjazdów po krętych ścieżkach. Posiadają one jedynie dwa duże, pompowane koła i większą długość szyny. Ich konstrukcja z kolei powoduje, iż pięta podczas jazdy zawsze styka się z rolką. Do najpopularniejszych odmian tego typu rolek należą między innymi rolki terenowe, nartorolki terenowe, skaje, skiking czy cross skating.

Rolki figurowe

Umożliwiają jazdę podobną do jazdy w łyżwiarstwie figurowym. Specjalna konstrukcja płóz powoduje, iż rolki są lekkie i przede wszystkim zwrotne. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie łuków, zwrotów czy pętlic. Różna wysokość kółek umożliwia naśladowanie łuku łyżwy, a umocowane z przodu stopery imitują umieszczone z przodu łyżwy ząbki.

Rozwiązanie to pozwala na wykonywanie obrotów, piruetów, a nawet spirali. Ich konstrukcja umożliwia montaż szyny wraz z kołami do standardowych butów łyżwiarskich.

Rolki freeride

Charakteryzują się dużymi kołami, wyposażonymi w najwyższej klasy łożyska, oraz wąskimi butami. Stworzone przede wszystkim do wykonywania jazdy slalomem. Idealne do ostrych skrętów, skoków po krawężnikach czy schodkach. Przeznaczone są tylko i wyłącznie dla rolkarzy o zaawansowanych umiejętnościach. Charakteryzują się wysoką zwrotnością, wszechstronnością i szybkością.

Rolki kauczukowe

Jednym z kluczowych elementów rolek są kółka. W dużej mierze to one decydują o komforcie jazdy, prędkości i możliwych do wykonania manewrów. Kółka do rolek wykonuje się z plastiku lub z kauczuku. Niestety plastik nie jest najlepszym wyborem. Głównie z uwagi na fakt, iż ulega on szybkiemu zużyciu. Rolki kauczukowe produkuje się z kauczuki syntetycznego, czyli poliuretanu. Są ciche i dużo bardziej wytrzymałe. Zapewniają lepszą przyczepność i dobrze amortyzują drgania.

Podsumowanie

Jazda na rolkach potrafi być fascynująca. Jednakże wybór rolek i przede wszystkim ich odpowiednie dopasowanie do poziomu umiejętności jest sprawą kluczową.

Ponieważ może okazać się, że źle dopasowane rolki to rolki prowadzące do urazów, a nawet bardzo poważnych kontuzji.

Typy rolek są różne. Ich odpowiedni wybór jest nie tylko kwestią dobrej zabawy, ale głównie kwestią zachowania zdrowia. Dlatego wybierając jazdę na rolkach, należy przeanalizować rolki i ich rodzaje dostępne na rynku. Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom własnych umiejętności i zakupić takie, które będą pasować do umiejętności.
Autor: Jadwiga Kowalska