Data modyfikacji:

Slackline – co to jest, jak zacząć, gdzie kupić, gdzie ćwiczyć?

Podoba ci się cyrkowa sztuka utrzymywania równowagi na linie? Możesz ćwiczyć ją samodzielnie! Zaopatrz się w slackline – specjalną taśmę, po której można chodzić. Zebraliśmy informacje o slackline – jak zacząć, gdzie ćwiczyć i ile to kosztuje.
slackline
Slackline to w największym skrócie pleciona lina o szerokości od 2 do 3 cm, którą rozpinamy na wysokości około 1 metra np. pomiędzy dwoma drzewami, mocując ją do ich pni. Po taśmie, nazywanej też równoważnią, chodzimy, ćwicząc równowagę ciała. Osobę, która w ten sposób ćwiczy mięśnie, nazywa się czasem linerem. Po slacklinie można nie tylko chodzić, ale też wykonywać figury akrobatyczne, ćwicząc utrzymywanie ciała w równowadze. Umiejętności te przydają się szczególnie osobom wspinającym się, u których odpowiednia praca ciałem nie spowoduje utraty równowagi w trudnych momentach.

Dlaczego warto ćwiczyć na slacklinie?

Chodzenie po równoważni uruchamia pracę mięśni posturalnych, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa oraz utrzymanie jego odpowiedniej stabilności i pracy mięśni nóg.

  • Ćwiczenie na równoważni poprawia koordynację ruchową, dlatego chodzenie po slacklinie poleca się już 7-letnim dzieciom.
  • Taśma wzmacnia mięśnie kończyn dolnych, często więc jest rekomendowana w ramach rehabilitacji.
  • Slackline może być też ciekawą alternatywą dla aerobiku.
  • Slackline można też uznać za formę medytacji ruchowej – sport ten doskonale skupia uwagę – chodząc po linie, trzeba skoncentrować się właśnie na tej czynności i bardzo trudno jest wówczas myśleć o czym innym.

Sprzęt i montaż równoważni

Kupując taśmę, warto stawiać na jej jakość. Lina narażona jest na duże obciążenie chodzących osób, dlatego musi być bezpieczna i solidna. Najpopularniejsze są taśmy o długości 15 metrów, możesz jednak wybrać też dłuższą, 25-metrową. W zestawach znajdują się dwie pętle (oraz jedna zapasowa), naciągarka i klamry regulujące naprężenie liny. Dobre marki oferują jeszcze maty do zabezpieczenia pnia drzewa – zaciśnięta lina może uszkodzić korę, dlatego trzeba pod nią podłożyć matę. Można użyć też koca lub starej karimaty. Wybierając pierwszy zestaw, zwróć uwagę na to, by taśma miała gumowane pokrycie – poprawia to przyczepność stóp do taśmy i zdecydowanie ułatwia stawianie pierwszych kroków. Przyda się też pokrowiec ochronny na miejsce mocowania naciągarki, ale możesz też owinąć ją ręcznikiem lub kolorową chustą.

Przeczytaj także: Bieżnia do domu - jaką wybrać?

Mocując taśmy między drzewami, upewnij się, że nie przecinasz ścieżki lub traktu biegaczy – ktoś rozpędzony może nie zauważyć liny, a zderzenie z nią może mieć przykre konsekwencje.
Dla początkujących linerów polecany jest dystans od siedmiu do dziesięciu metrów. Jednak zazwyczaj krótsze odległości udaje się szybko opanować, można więc zainwestować w 25-metrową taśmę, która przyda się na dłużej i przy bardziej zaawansowanych krokach. Dla ułatwienia pierwszych kroków, można zamontować drugą taśmę do trzymania się, co ułatwi złapanie równowagi.

Slackline – rodzaje i przeznaczenie taśmy

Istnieje kilka stylów pokonywania równoważni na taśmie. Najprostsze jest przechodzenie z jednego końca na drugi, ale slackline ma spore grono sympatyków, którzy wykonują na taśmie prawdziwe akrobacje.

  • Trickline – odmiana, gdzie głównym zadaniem jest wykonywanie różnych tricków i ewolucji. Taśma trickline jest elastyczna, dlatego pozwala na wysokie wybicie się w górę i wykonywanie salt. Taśma jest krótsza od klasycznej wersji i ma około kilkunastu metrów, nie zawiesza się jej też wysoko.
  • Longline – to lina dłuższa niż klasyczna, która zachęca do pokonania jak największej odległości. Najlepsi linerzy pokonują dystans nawet ponad 600 metrów. Ta taśma zawieszona jest również na wysokości około 1 metra.
  • Highline – ta taśma zapewnia widowiskową odmianę sportu. Instaluje się ją wysoko, pomiędzy budynkami, a nawet nad przepaściami lub wąwozami, dlatego jest to sport dla osób zaawansowanych, wspinających się oraz z wyćwiczonymi mięśniami i równowagą. Wymaga nie tylko umiejętności w poruszaniu się na tak dużej wysokości, ale też wiedzy o tym, jak sprzęt bezpiecznie zamontować. Do chodzenia na wysokości trzeba używać uprzęży z lonżą podpiętą do taśmy. W razie utraty równowagi, człowiek zabezpieczony jest właśnie uprzężą i nie spada w przepaść.

Jak uczyć się chodzić na slacklinie?

W sieci można znaleźć wiele filmów instruujących, jak stawiać pierwsze kroki na slacklinie. Ludzie różnią się pod względem wyczucia swojej równowagi, dlatego u dwóch osób tak samo początkujących, mogą występować ogromne różnice w tempie uczenia się i robienia postępów. Niektórzy chodzą po taśmie boso, ale nie jest to regułą. Goła stopa lepiej wyczuwa taśmę, ale też bardziej odczuwalny może być nacisk liny na skórę. Przy akrobacjach i skokach na taśmie kontakt ze skórą może być zbyt bolesny, dlatego dobrze jest mieć wygodne buty na niezbyt grubej podeszwie.

Slackline – gdzie zacząć ćwiczyć?

Zanim zdecydujesz się na zakup zestawu do chodzenia po taśmie, rozejrzyj się po najbliższej okolicy. W większych miastach często jest możliwość poćwiczenia na slacklinie w miejscach, gdzie są ścianki wspinaczkowe. Warto też poszukać lokalnych grup – środowisko osób wspinających się jest bardzo otwarte i chętnie uczy nowe osoby.