Data modyfikacji:

Strój na narty. Jak się ubrać na narty?

Pierwszy raz na nartach? Sprawdź, jak ubrać się na narty, by być widocznym dla innych narciarzy i jaka kurtka na narty będzie dla ciebie najlepsza. Poznaj zasady wyboru stroju na narty, dzięki którym zawsze będzie ci ciepło.

strój na narty

Ubrania na narty. Co założyć na stok?

Niemal każdy narciarz spędza wiele czasu, aby wybrać idealne narty dla początkujących czy zaawansowanych. Tyle samo uwagi powinniśmy także na to, jak się ubrać na narty. Jaki strój na narty jest odpowiedni? Podstawową zasadą jest zakładanie trzech warstw ubrań, które powinny składać się z:

  • bielizny termoaktywnej,
  • warstwy docieplającej – bluzy lub swetra, kalesonów, leginsów lub rajstop,
  • ochronnej warstwy zewnętrznej – kurtki narciarskiej, spodni na stok, rękawic na narty i ewentualnie komina lub szalika i czapki.

Jak się ubrać na narty? W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy stroju narciarskiego.

  1. Kurtka narciarska
  2. Spodnie narciarskie
  3. Kask narciarski
  4. Czapka na narty
  5. Rękawice narciarskie
  6. Bielizna termoaktywna narciarska
  7. Skarpety narciarskie
  8. Gogle narciarskie

Jaka kurta na narty?

Ubrania narciarskie powinny być dobrane nie tylko pod kątem rozmiaru, ale też pod kątem parametrów technicznych. Jeśli jesteś zapalonym narciarzem i jeździsz bardzo często i bardzo intensywnie przez cały sezon, to warto zainwestować nie tylko w dobry sprzęt, ale też w niezawodną odzież narciarską, której parametry sprawdzą się zarówno na mrozie, jak i podczas opadów deszczu lub śniegu.

Podstawowym elementem stroju na narty jest kurtka. Jaka membrana kurtki będzie dobra? Ubranie dla początkującego narciarza powinno mieć mieć parametry minimum 5000 mm / 5000 g. Taka membrana jest na tyle wodoodporna, że ubranie nie powinno przemoknąć podczas lekkich opadów atmosferycznych ani podczas wywrotek na śniegu.

Jaka kurtka na narty się sprawdzi na stoku? Wybierz kurtkę narciarską, która będzie miała oddychającą i jednocześnie wodoodporną membranę. W dobrej kurtce zamki powinny być pokryte wodoodpornym materiałem, a szwy zabezpieczone przed oddziaływaniem na nie wody za pomocą kleju.

Im więcej kieszeni w kurtce, tym lepiej. Oprócz dwóch standardowych kieszeni po bokach kurtki ważna jest też kieszeń na lewym rękawie, w której możesz schować ski pass. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem wyciągać karty z kieszeni, gdy będziesz chciał skorzystać z wyciągu. Wystarczy, że przyłożysz do czytnika rękę ze schowanym w kieszeni rękawa karnetem.

Rozmiar kurtki na narty zazwyczaj pokrywa się z tym, który nosisz na co dzień. Warto jednak przed zakupem zmierzyć się dokładnie i sprawdzić, czy wymiary pokrywają się z tymi podanymi przez producenta. Produkt nie może być zbyt przylegający do ciała, bo będzie krępował ruchy. Mierz się w ubraniu, najlepiej w swetrze lub bluzie, w której będziesz jeździł na nartach.

Kurtka na narty powinna zakrywać lędźwie nawet podczas schylania się. Niektóre modele mają system wentylacji zapinany na zamek pod pachami. To ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy będzie ci w kurtce za gorąco, ale nie będziesz chciał jej zdejmować.

Jaki kolor kurtki na narty wybrać?

Wbrew pozorom kolor kurtki i spodni narciarskich ma na stoku znaczenie. Jeśli postawisz na jednolity biały komplet, to możesz być dla innych narciarzy zupełnie niewidoczny, bo zlejesz się ze śniegiem. Taka sytuacja jest dość niebezpieczna, ponieważ ktoś może po prostu w ciebie wjechać.

Z kolei, jeśli wybierzesz czarny, szary czy granatowy komplet, to kompletnie nie będziesz rozpoznawalny przez znajomych, którzy jeżdżą razem z tobą, ponieważ zupełnie nie będziesz się wyróżniać.

Jaki kolor kurtki na narty wybrać? Warto kupić kurtkę w unikatowym, jaskrawym kolorze – np. pomarańczowym, żółtym czy zielonym, a jeśli nie chcesz inwestować w nową kurtkę tylko dlatego, że nie jest unikatowa, to możesz łatwo sprawić, by znajomi i rodzina nie mieli wątpliwości, że to ty szusujesz przed nimi. Wystarczy, że założysz na rękawy odblaskowe opaski lub doczepisz do kaptura jakiś świecący breloczek.

Spodnie narciarskie

To jeden z najważniejszych – o ile nie najważniejszy – element stroju na narty. Jazda na nartach raczej nie wiąże się z licznymi upadkami, ale trzeba brać je pod uwagę. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z szusowaniem po stokach. Nikt nie chce mieć mokrej od śniegu pupy, dlatego wybierz spodnie z oddychającą i wodoodporną (minimum 5000 mm/m2/24h) membraną. Taka membrana nie powinna namoknąć nawet po kilkakrotnym kontakcie ze śniegiem lub deszczem.

Spodnie na narty powinny mieć ciepłe podszycie od wewnątrz, głębokie kieszenie, rozszerzane na końcach nogawki i wewnętrzne nogawki przeciwśnieżne, które będą dodatkowo chronić cię przed dostaniem się śniegu pod nogawki.

Co założyć na stok, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem? Spodnie narciarskie z szelkami to szczególnie dobry wybór dla osób początkujących. Szelki trzymają spodnie na miejscu, dzięki czemu nawet podczas schylania się, siadania czy nagłego upadku, pozostaną na swoim miejscu i nie będziesz musiał ich ciągle poprawiać.

Kask narciarski

Jeżdżenie w kasku nie jest obowiązkowe, ale jest jak najbardziej zalecane. Wybierz taki, który jest lekki oraz wygodny i ma certyfikat bezpieczeństwa. Jak dobrać kask narciarski? Rozmiar kasku narciarskiego dobiera się na podstawie obwodu głowy w centymetrach. Pomiaru możesz dokonać samodzielnie w domu, za pomocą taśmy krawieckiej. Miara powinna przebiegać tuż nad uszami, około 1-2 cm nad linią brwi.

Kask po pierwszym założeniu może wydać ci się nieco ciasny, co nie zawsze musi świadczyć o tym, że jest za mały. Zostań w nim przez kilka minut i ponownie oceń, czy wciąż cię uciska. Pamiętaj, że ostateczny obwód kasku możesz regulować za pomocą specjalnej gałki, która najczęściej jest umieszczona z tyłu. Dzięki niej możesz indywidualnie dopasować kask do odwodu głowy w czapce lub bez.

Czapka na narty

Nie jest obowiązkowa, szczególnie jeśli nosisz ocieplany kask narciarski. Warto ją jednak mieć ze sobą, szczególnie w bardzo chłodne dni. Czapka pod kask narciarski powinna być możliwie cienka i bez pomponów lub innych wystających elementów.

Rękawice narciarskie

Kolejny ważny element stroju na narty. Postaw na rękawice pięciopalczaste, wykonane z wodoodpornej membrany i z ociepleniem w środku. Dobrze, by miały gumki, które można sobie zaczepić o nadgarstki. Dzięki temu nie zgubisz rękawic, gdy będziesz musiał je zdjąć.

Bielizna termoaktywna narciarska

Takie produkty bardzo dobrze odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała. Wewnętrzna warstwa takich ubrań jest wykonana z materiału hydrofobowego, który odpycha pot na zewnątrz od powierzchni ciała. Co więcej, taką bieliznę termoaktywną na zimę możesz też nosić na co dzień, nie tylko na narty.

Skarpety narciarskie

Dobre skarpety na narty będą chronić twoją stopę przed otarciami, ale też przed działaniem niskich temperatur. Jeśli masz problem z nadpotliwością, to pomyśl o skarpetach, które mają w składzie nici o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Gogle narciarskie

Nie są niezbędnym elementem stroju narciarskiego, ale warto je mieć. Pomagają, gdy pada deszcz lub śnieg, ale nie tylko. Sprawdzą się też do jazdy w ostrym słońcu lub podczas jazdy nocnej. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jakie gogle narciarskie wybrać.