Data modyfikacji:

Jak wykonać efektywny trening pływacki?

Trening pływacki rozwija wszystkie partie mięśniowe. Doskonale wpływa na poprawę funkcjonowania płuc, a także dróg oddechowych oraz pozwala zrzucić zbędne kilogramy i wyszczuplić sylwetkę. Istotne jest też to, że pływanie nie naraża na kontuzje, tak jak w przypadku innych dyscyplin sportowych. Warto więc wpisać tę aktywność do swojego tygodniowego planu treningowego. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą osiągnąć zamierzone efekty.,/p>

trening pływacki

Trening pływacki pod okiem doświadczonego trenera

W pływaniu, tak jak w każdej innej dyscyplinie, liczą się solidne podstawy. Warto zatem skorzystać z rad instruktora, który przeprowadzi trening pływacki dla początkujących i zapozna z tajnikami tego sportu. Liczy się przecież odpowiednia technika i uniknięcie poważnych błędów już na początku tej przygody

Lekcje z trenerem to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa oraz nauka odpowiednich nawyków dotyczących tej dyscypliny sportu. Potem będzie łatwiej przechodzić na kolejne etapy wtajemniczenia pływackiego. Poza tym instruktor podpowie nam też, co zabrać na basen, jaki strój i czepek wybrać na trening na basenie.

Ustalenie planu treningowego

Ważną kwestią w każdej dyscyplinie sportowej jest systematyka. Tylko trening czyni mistrza i pozwala na korektę błędów, naukę nowych elementów oraz utrwalanie poprawnych wzorców. Warto zatem określić konkretne dni w tygodniu, jakie przeznaczy się na pływanie.

Trening pływania powinien uwzględniać różne metody. Dzięki temu rozwój będzie kompletny, a co ważne, efekty dość szybko widoczne. Postępy można osiągnąć, ustalając przemyślany plan treningowy oraz to, gdzie pływać.

Basen będzie doskonałym wyborem w chłodniejsze pory roku. Natomiast latem można oczywiście pływanie uskuteczniać na powietrzu i akwenach otwartych. Trening pływacki na basenie powinno się przeprowadzać w okularach, żeby uniknąć podrażnienia oczu chlorowaną wodą.

Metody treningu pływackiego

Jednostajne i ciągle te same ćwiczenia nie przynoszą progresu. Rozwój sportowy osiąga się poprzez zastosowanie różnorodnych metod treningowych, które poprawiają wydolność, wytrzymałość oraz szybkość. Tylko w taki sposób można przejść na wyższy poziom zaawansowania i podczas startów w zawodach poprawiać swoje życiowe rekordy.

Pływacki sprint można trenować przy zastosowaniu metod interwałowych na różnych dystansach. Szybkie odcinki przeplata się wolniejszymi lub też odpoczywa w miejscu, żeby wyrównać oddech i przygotować się do kolejnego wysiłku. Podczas zajęć ważne jest skoncentrowanie się na zadaniu i sumienne wykonywanie określonego zadania. Trening pływacki warto monitorować, mierząc swój czas przy pomocy stoperów, żeby wiedzieć, jakie są postępy.

Technika pływania

Praca nad jakością pływania powinna być kluczowym elementem na każdym treningu. Nie ma znaczenia czy wybierzemy się na basen, czy też akwen otwarty, wszędzie tam warto skupiać się nad utrwalaniem prawidłowych nawyków. Wiele naleciałości i błędów można w ten sposób wyeliminować, co przyczyni się do lepszych wyników.

Właściwa technika pływania pozwoli też zaoszczędzić energię. Dzięki temu dłużej będzie można utrzymać zakładane tempo, mniej się przy tym męcząc. Dobrze jest, żeby ktoś mógł obserwować ćwiczącego, a następnie analizować jego ruchy. Należy skupić się na pracy rąk i nóg, tak żeby zachować odpowiednią koordynację.

Sprzęt, który pomaga w treningu

W wykonaniu treningu pływackiego korzysta się nie tylko z różnych metod, ale również gadżetów, które pomagają osiągnąć zamierzony efekt. Pomagają one poprawić technikę i wpływają na większą świadomość ruchu trenującego. Poza tym akcesoria do ćwiczeń w wodzie wpływają także na wzmocnienie mięśni i wyrabianie siły.

Deski, łapki, wiosełka, płetwy, monopłetwy, rurki czołowe, ósemki (pullbuoy) pozwalają na efektywniejszy trening. Sprzęt ten narzuca pływakowi wybranie najlepszego ułożenia ciała i najbardziej prawidłową pracę układu ruchu.

Dodatkowe ćwiczenia i wzmacnianie mięśni

Jeśli chcemy, żeby nasz trening pływacki przyniósł wymierne efekty, to ważną kwestią jest także wzmacnianie wszystkich partii mięśniowych. Dzięki temu w wodzie będziemy bardziej sprawni, szybsi i silniejsi. Takie podejście pozwoli osiągać sukcesy na zawodach i być po prostu lepszym pływakiem. Warto zatem, żeby plan treningowy obejmował nie tylko trening na basenie, ale również zajęcia w siłowni.

Właściwe ćwiczenia sprawią, że będziemy dysponować większą mocą oraz bardziej wygimnastykowanym ciałem. Łatwiej nad nim zapanujemy, gdy zawody będą odbywać się np. w morzu przy sporej fali. Dobrze jest zatem odwiedzać siłownię, a także stosować ćwiczenia oporowe w wodzie.

Ciesz się pływaniem

Trening pływacki nie musi być nudny oraz uciążliwy. Można przecież pokonywać długie, jak i krótkie dystanse w szybszym tempie. Ćwiczenia należy urozmaicać, a czasami jeśli czujemy potrzebę, to nawet zmieniać plan treningowy, żeby odrzucić rutynę.

Przede wszystkim powinniśmy mieć z tej aktywności wiele radości i po prostu bawić się dobrze, pływając w basenie czy też akwenie otwartym. Dużo satysfakcji przynosi sprint pływacki, kiedy możemy zwiększyć szybkość i poczuć buzujące endorfiny.

Ważne jest, żebyśmy pamiętali, że pływanie ma nam dawać radość i być dobrą zabawą. Pozytywne nastawienie oraz pogoda ducha również są ważnymi elementami w podniesieniu swojego poziomu sportowego. Resztę zrobi systematyczny trening oraz dawka endorfin, które towarzyszą każdej intensywnej aktywności.

Autor: Jarosław Cieśla